Zeman a Putin v Soči
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči prezidenta Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Prezident Miloš Zeman v krátké době za sebou podruhé zaútočil na ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Před pár dny řekl, že by neblokoval jeho výměnu, pokud by mu ji premiér Andrej Babiš navrhnul, nyní mu vytkl nekompetentnost. Konkrétně v tom, že jeho úřad vyškrtl Budapešť a Řím ze seznamu tzv. prioritních ambasád. Tedy zastupitelských úřadů, které mají pro Česko větší význam.

Původně jich bylo sedmnáct, jejich provoz je nákladnější, pracuje tu víc lidí a tyto ambasády také pořádají víc akcí. Černínský palác chce údajně z úsporných důvodů - jak upozornily Lidové noviny - čtyři zastoupení z tohoto seznamu odejmout. Kromě Maďarska a Itálie má ještě jít o Ukrajinu a Turecko.

Reklama
Reklama

V pátek bude na návštěvě Prahy maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda nejenže vykazuje rysy největší evropské kleptokracie. Omezuje demokratická pravidla i svobodná média a občanskou společnost - kupříkladu domy, v nichž sídlí neziskové organizace, které Orbánovi vadí, jsou označovány podobně,  jako byla za války místa, kde žili Židé. Pro Zemana je Orbán blízký spojenec, nicméně útok na Petříčka přes budapešťskou ambasádu je jen zástupný.

Prezident má v zahraniční politice ambice přesahující spojenectví s Maďarskem. Vede ji jasně proruským směrem a oslabuje tak naši národní bezpečnost. Nevadí mu opakované násilné ataky Kremlu vůči Ukrajině, ač se tím Rusko může přibližovat i k naší hranici. Ministr Petříček mu v tom oponuje. Upozorňuje na rizika spojená s ruskou velmocenskou politikou, chce snížit počet ruských špionů v Praze, a Zemanovi tím pádem překáží. Je také proti Zemanově snaze přestěhovat rychle českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podobně prezidentovi překáží ředitel kontrarozvědky BIS Michal Koudelka upozorňující na ruské nebezpečí, kterého se prezident  snaží rovněž odstranit.

Zeman chce pod sebe stáhnout co největší moc. A s pádem ministra Petříčka – kterého označuje za „loutku“ europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho - by ještě víc posílil. Mohl by Česko ještě více táhnout ruským směrem a na vnitropolitické scéně by si mohl dělat, co chce. Premiér Andrej Babiš mu v tom nebude příliš stát v cestě; je zatížen aférou Čapí hnízdo a jeho politické přežití je odvislé od Zemanovy vůle. Navíc má na Petříčka sám spadeno. Rozčilil ho tím, že byl ochoten hlasovat proti existenci Babišovy vlády. Stejně tak několikrát kritizoval, že Andrej Babiš mladší pobýval na Krymu.

Z muže, který byl při nedávném nástupu označován za nevýrazného, se Petříček stal oponentem dvou nejmocnějších politiků ve státě, kterým stojí v cestě. Pozornost by se teď každopádně měla přenést především na Miloše Zemana. Jestli totiž někdo dělá v zahraniční politice hrubé chyby, přesněji řečeno nebezpečné tahy, je to především on.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1696

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte