Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Benešová pro Respekt: Nechystám se odvolat nejvyššího státního zástupce

Mám výtky, ale celkově zastupitelství pracuje dobře, říká

Marie Benešová
Někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová a její náměstek Daniel Volák - o něm se někdy spekuluje jako o náhradníkovi za Pavla Zemana • Autor: ČTK

Rozhodnutí o změně na postu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za hradní poradkyni Marii Benešovou den poté, co policie navrhla obžalovat premiéra, vzbuzuje nedůvěru. Ministr může totiž zprostředkovaně další vývoj kauzy Čapí hnízdo ovlivnit.

Za prvé, může bez udání důvodů navrhnout vládě odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se během devíti let ve funkci stal jakousi garancí nezávislosti žalobců. A nový šéf státních zástupců už může navrhnout ministryni Benešové odvolání vrchních státních zástupců Lenky Bradáčové nebo Ivo Ištvana - a všech dalších šéfů krajských nebo okresních státních zastupitelů. Pokud by se to stalo, mohl by žalobce Jaroslav Šaroch, který rozhoduje o podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, čelit nebývalému tlaku, aby věc zastavil nebo aspoň účelově zdržoval.

Reklama
Reklama

Čtěte také: Jmenování Benešové je od Babiše strategický tah

„To je sice zajímavá teorie, ale předpokládá, že požádám o odvolání Pavla Zemana - a k tomu se nechystám,“ tvrdí Marie Benešová v exkluzivním rozhovoru pro Respekt. Byť si myslí, že Pavel Zeman nedělá všechno, co by měl, tedy sjednocovat státní zástupce jak v právním pohledu, tak ve vzájemném respektu - a o tomto tématu si chce se Zemanem promluvit po jmenování do funkce.

„Státní zastupitelství pracuje dobře, jak česká, tak moravská větev, ale jsou tu věci na zamyšlení,“ shrnuje Benešová. Podle ní je důležité zintenzívnit práci na odhalování korupce a věnovat zásadní pozornost kybernetické bezpečnosti.

Další podrobnosti k záměrům Marie Benešové zveřejníme v chystaném Respektu 17/2019, který vyjde v úterý 23. dubna.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2643
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte