Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Není důvod Babiše měnit. Baťa byl také ve střetu zájmů

Poslanci ANO vysvětlují, proč by měl šéf jejich hnutí zůstat premiérem

Šéf ČSSD Jan Hamáček s předsedou ANO Andrejem Babišem
Šéf ČSSD Jan Hamáček s předsedou ANO Andrejem Babišem • Autor: Milan Jaroš

Kdyby Andrej Babiš skončil jako premiér, demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracie by na podzim přestaly. Tak přesně zněla věta, kterou po nedělním protestu na Letné za účasti čtvrt milionu lidí pronesl předseda spolku Mikuláš Minář. Nejen proto se Respekt zeptal poslanců z hnutí ANO, jak se na požadované odstoupení Andreje Babiše dívají – a co si myslí o trestním stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo i předběžném návrhu auditu Evropské komise, která říká, že premiér se nachází ve střetu zájmů.

 

Reklama
Reklama

MARGITA BALAŠTÍKOVÁ

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit, jak se říkalo na demonstraci na Letné? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohly případně nahradit?

Nemyslím si, že je nutné premiéra měnit. Plně stojím za jeho osobou. Je to po dlouhé době premiér, který je těžko ovlivnitelný a dělá pro národ. Já se na jeho kroky dívám jako na koncepční. A chápu, že někteří mohou být nespokojení. Osobně bych ale chtěla vědět, jestli někdo z nich dopodrobna ví, proti čemu demonstruje – a že možná i fakta, která jsou jim předkládána, nejsou v důsledku taková. Já jsem zastáncem diskuze a nemyslím si, že řešení je vzít palice a jít na náměstí.

Co je překrucováno na faktu, že demonstranti mluví o tom, že jim vadí střet zájmů, ve kterém se premiér nachází podle předběžných návrhů Evropské komise?

Víte, já jsem ze Zlínského kraje. Zlínský kraj měl dříve jako starostu pana Baťu. On byl také ve střetu zájmů a nikomu to nevadilo. Je to vždy o osobě člověka, který je, nebo není ovlivnitelný. Pan Babiš je natolik bohatý, že nemá žádné špatné věci za potřebí. A za další, tady se mluví pořád o dotacích. Já jsem v minulosti řídila několik společností - ne samozřejmě těch, které patřily panu Babišovi. A vím, že dotace nejdou tak lehce zmanipulovat, jak političtí konkurenti tvrdí.

A může se v budoucnu objevit situace, po které byste si řekla, že by bylo správné uvažovat o výměně na postu premiéra? Třeba obžaloba v případu Čapího hnízda, o které se v posledních měsících rozhoduje?

Já v žádném případě nevidím v budoucnu hranici, kdy by měl premiér odstoupit. Já o tom dokonce ani nepřemýšlím. Nejsem člověk, který dedukuje „coby kdyby“. Já si nedovedu představit, na základě čeho by byl pan Babiš obžalován, nebo přímo odsouzen. Neznám sice tyto věci do detailu, ale nemyslím si, že by k tomu mohlo dojít.

 

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)
Radek Vondráček (ANO)

RADEK VONDRÁČEK

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit, jak se říkalo na demonstraci na Letné? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohly případně nahradit?

Já si myslím, že demonstranti jen převzali rétoriku opozice, která to zkouší opakovaně. Jsme v politickém boji a nejsilnější figurou je Andrej Babiš. A pokud by premiérem nebyl, je to vítězství opozičních stran. A to my nechceme.

Takže si nemyslíte, že by mělo hnutí jiné silné osobnosti?

Tak mi nějakou jmenujte, prosím. Pro odchod Andreje Babiše nevidím žádný důvod. A pokud by měl důvod nastat, tak jen na základě vnitřní diskuze v hnutí ANO. A zatím jsem nezaznamenal, že by s tím někdo přišel nebo chtěl v budoucnu na klubu přijít.

 

HELENA VÁLKOVÁ, rektorka VŠPP, rektorský řetěz
Helena Válková • Autor: ČTK

HELENA VÁLKOVÁ

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit, jak se říkalo na demonstraci na Letné? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohli případně nahradit?

Pro mě výměna na postu premiéra vážně není aktuální. Bez ohledu na to ale máme určitě dost kompetentních osobností i mimo řady ministrů. Ale ty si, paní redaktorko, můžete vytipovat sama - například podle počtu legislativních návrhů.

A může se v budoucnu objevit situace, po které byste si řekla, že by bylo správné uvažovat o výměně na postu premiéra? Třeba obžaloba v případu Čapího hnízda, o které se v posledních měsících rozhoduje?

Já nikdy neodpovídám na otázky, co by bylo kdyby.

 

PAVEL JUŘÍČEK

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit, jak se říkalo na demonstraci na Letné? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohli případně nahradit?

Vždyť ty demonstrace jsou pokrytecké, je to jako vrtěti psem. Hnutí ANO stojí tvrdě za Babišem. On je opravdu proaktivní člověk. Je jazykově vybavený, dokazuje to na mezinárodním poli i v České republice, i když je to s menšími komplikacemi. Vede Českou republiku k úspěchu. Demonstruje se kvůli zdeformovaným informacím.

V čem spatřujete tuto deformaci?

Deformace důvodů, na základě čeho demonstrace vznikly. Hnutí ANO za Babišem stojí, protože je to člověk, který jde proti korupčním chobotnicím. A dnes jsou na vládě i na centrální úrovni ty chobotnice rozsekaný. Jenom člověk, který nemá hlavu mezi rameny, by si to nemyslel. Fakta navíc ukazují na pokrytectví současné opozice - a že lidé nevidí pozitivní věci, které Andrej Babiš dělá.

Není to ale především proto, že se nyní řeší například návrh auditu Evropské komise nebo trestní stíhání premiéra?

Paní redaktorko, četla jste ten návrh? V auditní zprávě není téměř zmíněno jméno Andrej Babiš, ale jména z předchozí vlády, která můžou za to, jakým způsobem se tady rozdělovaly dotace. Pan premiér dnes na hlasování o dotacích navíc není. Doporučuju si tedy přečíst auditní zprávu a podívat se na to z nadhledu, jestli za to může Babiš, nebo to, že tady vznikl zákon, který se snažil dodržovat. A Čapí hnízdo bylo umožněné díky minulým vládám a tomu, jak oni nastavili podmínky. Takže kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Navíc padesát milionů se na Čapí hnízdo následně vrátilo. A znovu říkám, je to jako vrtěti psem. Někoho stíhat v roce 2019 a neustále to živit. Tady se předtím rozkradla celá Česká republika - a my tady řešíme padesát milionů.

 

MARTIN KOLOVRATNÍK, předseda, volební komise
Martin Kolovratník • Autor: ČTK

MARTIN KOLOVRATNÍK

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohly případně nahradit?

Nejvyšší kompetenci mají určitě vicepremiéři Alena Schillerová a Karel Havlíček. Ale pro mě je tohle spekulace, není to aktuální. Takže na otázku, kdo jiný by měl dělat premiéra než Andrej Babiš, odpovídám, že nikdo.

Jaké pro to máte důvody? Mohlo by váš pohled změnit podání obžaloby v případu Čapí hnízdo?

V mých očích je premiér jen Andrej Babiš. Nechci o ničem dalším spekulovat. Navíc v hnutí o tom nikdo zatím ani neuvažuje.

 

PAVEL RŮŽIČKA

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit, jak se říkalo na demonstraci na Letné? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohli případně nahradit?

Určitě máme v hnutí kvalifikované lidi, ale není tu vůle, abychom pana premiéra vyměnili.

A může se v budoucnu objevit situace, po které byste si řekl, že by bylo správné uvažovat o výměně na postu premiéra? Třeba obžaloba Andreje Babiše v případu Čapího hnízda, o které se v posledních měsících rozhoduje?

Ne, není k tomu absolutně žádný důvod - a ani žádný takový do budoucna nevidím.

 

JIŘÍ BLÁHA

Měl by podle vás premiér Andrej Babiš odstoupit, jak se říkalo na demonstraci na Letné? A vidíte v hnutí jiné kompetentní osoby, které by ho mohli případně nahradit?

Tohle není aktuální téma.

Demonstrace tuto otázku podle vás neotevírají?

Já vůbec nevím, proč tohle řešíme. Je to zbytečná záležitost. Já mám tady svoji práci. Navíc žiju v normálním kraji, v Libereckém. Lidé tam mají úplně jiný názor než ti, kteří demonstrují v Praze. Z každého regionu sice dovezli malý počet lidí. Ale v regionech slyšíte, že lidé vám říkají úplně jiné věci; že je to všechno jinak. Je to tak, že je potřeba vzít rozum do hrsti, uvazovat pozitivně a dělat něco pro lidi. Vy si myslíte, že je v pořádku demonstrovat?

Na demonstracích padala hlavně slova o obavách o nezávislost justice kvůli rychlé výměně na postu ministra spravedlnosti, zvlášť v době, kdy se rozhoduje o podání obžaloby na premiéra Babiše.

A víte, že já mám teď podezření, že mě chcete okrást? Já můžu mít podezření, že mě chcete zneužít, přepadnout, rozbít mi ústa. Už jenom z toho, co jste řekla.

Když mluvíte o podezření vůči mé osobě, tak já nejsem ani trestně stíhaná, ani premiérka České republiky.

A víte, kdo je v naší republice trestně stíhaný? Každý druhý. Já se o tomhle už vážně nechci bavit. Mám jinou práci. Na shledanou.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 326
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte