Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
07 Autor: Milan Jaroš
Politika

Babiš s Faltýnkem dál vedou ANO. Filtrovat není třeba

Ostravský primátor Macura nebyl jako jediný kandidát zvolen místopředsedou hnutí

Odpoledne na pražském Chodově v areálu Centra pohybové medicíny, kam se v neděli sjeli delegáti hnutí ANO z celé republiky, proběhlo bez velkých překvapení. Včetně nejdůležitějšího bloku programu – když ve tři hodiny odstartovala volba předsedy hnutí.

Premiér Andrej Babiš stejně jako v předchozích letech nenašel žádného protikandidáta, výsledek tajné volby byl tedy už od začátku jasný. Jedinou neznámou byl počet delegátů, kteří budou hlasovat proti, případně se zdrží hlasování. Sám Babiš v projevu zmínil, že nálepku hnutí ANO jako strany jednoho muže dostalo v roce 2015, kdy pro něj hlasovalo sto procent delegátů. „Novináři se mě na to od té doby pořád ptají. Já nevím, proč pro mě všichni pořád všichni hlasují,“ smál se u řečnického pultíku premiér. „Ale ani pan Bělobrádek, Okamura nebo například pan Bartoš neměli proti sobě žádné protivníky, taky je volilo dost lidí a nikdo jim nic nevyčítal,“ dodal.

Reklama
Reklama

Zmínil i první menšinovou vládu, ve kterém byli jen zástupci jeho hnutí, a společné cesty autobusem, které považuje za nejlepší období. „Pamatuji si, jak se tam paní Schillerová a pan Brabec vždycky něčemu chichotali,“ vzpomínal Babiš. „Ale teď jsem tady a kandiduju,“ dodal na závěr a sálem se rozhostil potlesk, po kterém už následovala tajná volba a sčítání hlasů: Andreje Babiše předsedou hnutí nakonec zvolilo 206 delegátů, v přepočtu 86 procent přítomných (13 delegátů bylo proti, 19 se zdrželo).

Větší drama – alespoň z pohledu vnějšího sledovatele – měla nabízet volba prvního místopředsedy. Nominaci získali kromě Babišova dlouholetého spolupracovníka v Agrofertu a předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka také hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Oba posledně jmenovaní ale kandidaturu těsně před volbou stáhli. Pro straníky to nebylo žádné překvapení. Vokřál už před sněmem zvažoval, jestli do boje o druhého nejmocnějšího muže hnutí vstoupit.

Čtěte také: Tak pravil Andrej Babiš

O šancích hejtmanky Jermanové bylo rozhodnuto už předem, a navíc Babiš vyslal straníkům pro jistotu během úvodního proslovu jasný signál: „Víte, jak často mluvím a kritizuji kumulaci funkcí, zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství. To se začíná objevovat i u nás,“ uvedl v narážce na nedávnou kauzu, kdy manžel hejtmanky používal k osobním potřebám její služební vůz Škoda Superb. Jermanová tak sama vycítila, že vysoké šance nemá, svou nominaci rovněž stáhla: „Předseda hnutí má právo říct si, koho chce mít jako pravou ruku. A já respektuji přání lídra,“ uvedla hejtmanka. Jaroslav Faltýnek byl pak zvolen 190 hlasy.

Vedení měli doplnit kromě prvního místopředsedy ještě čtyři místopředsedové, kandidátů bylo pět. Projev ministra životního prostředí Richarda Brabce se nesl ve znamení oslav současného stavu hnutí. Podle něj úspěch spočívá v tom, že jsou jiní: „Proto stále nabízím nejen svou práci a zbytky selského rozumu, ale i smysl pro humor, bez kterého nelze v politice ve zdraví přežít,“ vysvětloval Brabec.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
19
Autor: Milan Jaroš
20
Autor: Milan Jaroš
21
Autor: Milan Jaroš
22
Autor: Milan Jaroš
23
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Podobně mluvila i hejtmanka Pokorná Jermanová, která chce přes pokročilé těhotenství pro hnutí pracovat i nadále. Vokřál pak zdůrazňoval jako chybu fakt, že hnutí ANO není schopné přilákat mladé lidi – a to ani voliče, ani budoucí politiky. „Chtěl bych vás také varovat, že jsem liberál, a rád bych viděl hnutí napravo,“ doplnil. Poprvé na místopředsedu kandidoval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Vondráček ve své řeči v zásadě obsáhl to, co jeho předřečníci, navíc dodal, že by si přál, aby hnutí v budoucnu spolupracovalo více s evropskými stranami v Unii.

Projev, který se ale vymykal všemu, co doposud, zaznělo, měl na svědomí primátor Ostravy Tomáš Macura, který završoval pětici kandidátů na místopředsedu. „Mám obavu, jestli tady všichni nežijeme v euforii z několika vyhraných voleb. Přitom se mění situace ve světě, v české společnosti, mění se i náš volič a voličská základna. Proto si myslím, že je na místě neponechávat stejný tým, jako byl doposud,“ řekl a vzbudil pozornost u části delegátů, kteří se věnovali svým mobilním telefonům nebo si dopřávali občerstvení. Podle Macury se do hnutí v posledních několika volbách dostali lidé, o kterých představitelé vedení nemají příliš informací – anebo „pokud ví, tak by to raději nevěděli“.

Charanzová: Neměli jsme střet zájmů řešit v Bruselu

„Chtěl bych tak po společné diskusi nastavit nějaký filtr, aby se tohle nestávalo,“ vysvětloval ostravský primátor. „Neříkám si o funkci, ale říkám si o práci. Nicméně si uvědomuji, že tady mám nejslabší pozici, takové signály jsem dostával už od rána.“ Macurovo očekávání se nakonec naplnilo, jako jediný nebyl zvolen – ostatní post obhájili a jediným novým místopředsedou se stal předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Na konci volebního sjezdu se premiér Andrej Babiš s novým vedením za zády opět soustředil na vládní politiku. Od ministrů chce do konce února vidět zprávu, co vše v resortu udělali. A v rámci společného výročí koaliční smlouvy s ČSSD bude v červnu přehodnocovat i obsazení celého kabinetu. „Personální změny ale v tuto chvíli zatím nejsou na stole,“ dodal premiér na závěr.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 362
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte