Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Slovensko má novou vládu. Neřídí ji už Robert Fico, ale jeho vliv bude významný i nadále, protože kabinet pokračuje na základech předchozí koalice.

Část veřejnosti vyčítá prezidentu Andreji Kiskovi, že vládu jmenoval. Jenže Kiska ukázal, jak má hlava státu v krizi postupovat. Využil všech svých možností ovlivnit podobu vlády a částečně se mu to i podařilo, když byl nahrazen problematický kandidát na ministra vnitra.

Reklama
Reklama

Ústava hlavě státu neumožňuje blokovat vznik vlády, která má v parlamentu většinu. Kiska se tak zachoval správně -  a mimochodem zcela opačně než Miloš Zeman, který v roce 2013 odmítl vládu s většinou v parlamentu a jmenoval kabinet složený ze svých kamarádů.

Kritika Kiskova postupu tak může být emocionálně pochopitelná, ale pakliže nechtěl dělat to, co sám kritizuje, nemohl si počínat jinak. Dokázal, že ústava, pravidla a tradice jsou pro něj svaté. To je vklad do budoucnosti. Navíc tím vyvrátil spekulace, že chystá převrat.

Vše ostatní je nyní už na veřejnosti a opozici. Fico se sice při podávání demise vysmál Andreji Kiskovi do očí, ale lehké to mít nebude. Společnost je viditelně naladěna na změnu, skandálů spojených se stranou Roberta Fica už je příliš mnoho. Otázkou jen zůstává, jestli se najde opozice, která dokáže tento hněv veřejnosti přetavit do úspěšné alternativy k hnutí Smer.

Čtěte také: Věřím, že Slováci to dotáhnou do konce

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte