Slováci si po tolika útrpných letech opravdu zaslouží slušného prezidenta.
Slováci si po tolika útrpných letech opravdu zaslouží slušného prezidenta. • Autor: Globe Media / Reuters

Česko a Slovensko se vyvíjejí jako na dvou paralelních houpačkách, přičemž vždy jedna země má v něčem na chvíli navrch. V tomto okamžiku vše nasvědčuje tomu, že Slováci budou mít na pár let podstatně lepšího prezidenta než Češi. Andrej Kiska se v neděli stal oficiální hlavou státu a po sérii prezidentů, jejichž výkony postupně zbavovaly tuto funkci v očích veřejnosti jakékoli mravní či mocenské aury, musí začít budovat vážnost tohoto úřadu prakticky od nuly. 

Některé předpoklady pro úspěch mu spadly do klína jaksi samy, jiné si připravil sám. K drtivému vítězství nad současným premiérem Robertem Ficem mu pomohla obecná nechuť vůči politické třídě jako celku a vůči Ficovi zvláště. Nepolitik Kiska tuto atmosféru dokonale využil díky tomu, že si vyhlédl skupinu chytrých poradců, jejichž radami se řídil.


To je nesporně jeho osobní zásluha a také velká šance do budoucna: tato skupina s ním přichází do prezidentského paláce, navíc rozšířená o další kvalitní lidi. Troufám si říci, že ještě žádný politik v moderních slovenských dějinách neměl tak špičkový tým jako má Kiska. Pokud se bude i nadále spoléhat na rady tohoto týmu, dá se už předem říci, že se nedopustí žádné vážné chyby. Naopak může vložit do slovenské politiky hodnotový systém, který jí dosud zoufale chyběl.

Jeho další velkou výhodou je to, že přichází nepoznačen politickými dějinami posledního čtvrtstoletí, jež jsou plné zášti, traumat a podrazů. Mnozí aktéři těchto dějin jsou stále činní a dějiny jejich vztahů určují slovenskou politiku často více než ideje či zájmy. Ostatně, pro příklady není třeba sahat do slovenské praxe: stačí připomenout mstivost Miloše Zemana.

Samozřejmě, jakkoli má Kiska skvělé vnější předpoklady být dobrým prezidentem, ty samy o sobě nikdy nestačí. Byli jsme už mnohokrát svědky, jak se lidé vstupem do politiky mění a jak často opouštějí svá dobrá předsevzetí. Snad bude Kiska světlou výjimkou. Slováci si po tolika útrpných letech opravdu zaslouží slušného prezidenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte