Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Šest Jidášů

Sitcomy využívají nadsázku jako nástroj pro očištění obrazu skutečnosti od konformního jazyka, jež ji zahaluje. Takový je i populární slovenský sitcom Mafstory o partičce neschopných mafiánů s malého města na jižním Slovensku.

Občas se však stane, že nadsázka seriálu zaostává za realitou – Mafstory jen slabým odvarem toho, co se na Slovensku děje v posledních dnech. Mafiánská podstata politiky, v níž korupce a špinavé peníze určují děj, se v plné nahotě a bez humoru odhaluje před udivenými zraky celé společnosti.

Co se stalo? Vládní koalice Ivety Radičové se pokusila zvolit v parlamentě nového generálního prokurátora, protože ten dosavadní jedná spíše jako součást korupčního bratrstva než jako jeho protivník. Volba byla tajná a premiérka Radičová po podivných signálech o možné zradě některých poslanců koalice prohlásila, že pokud bude dosavadní prokurátor opět zvolen, podá demisi. Vládní koalice měla vlastního kandidáta, jenže ten v tajné volbě neprošel, protože šest koaličních poslanců opravdu zradilo a volilo kandidáta opozice. Jen shodou okolností – o jeden jediný hlas – tedy nebyl zvolen dosavadní prokurátor a volba se bude opakovat někdy v únoru – tentokrát však už asi jako veřejná.

Jelikož jména „šesti Jidášů“ (tento biblický slovník médií i politiků dobře vystihuje apokalyptickou náladu) jsou neznámá, koaliční strany se navzájem obviňují ze zrady. V médiích se píše o 300 tisíc eurech, které opozice (tedy strana Smer Roberta Fica) a její sponzoři slíbila každému Jidáši za jejich hlasy, jímž by byly zabity dvě mouchy jednou ranou: byl by zvolen dosavadní prokurátor a Radičové vláda by padla. Celé to hodně připomíná volbu Václava Klause v roce 2008, až na to, že Klaus si udělal z politických stran své loutky, zatímco na Slovensku je tento generální prokurátor loutkou v rukou politiků.

Jako na zavolanou právě v těchto dnech (tedy ještě za starého vedení) zastavila prokuratura vyšetřování podezření z nekalého financování opoziční strany Smer a zvukového záznamu, na němž se hlas „velmi podobný“ hlasu Roberta Fica chlubí desítkami milionů, které získal nelegálně pro stranu.

Paradoxně onen prokurátor, který vyšetřování této kauzy zastavil, veřejně obviňuje současného ministra vnitra, že tlačil na to, aby se ve vyšetřování pokračovalo. A Fico vítězoslavně - už jako člověk zbavený hrozby stíhání – hřímá o tlaku na nezávislou prokuraturu ze strany vlády a o návratu „Únoru 48“.

Do toho ministr vnitra oznámil, že v ten den, kdy byl téměř opět zvolen dosavadní generální prokurátor, byla už v kanceláři prokurátora připravena bedna šampaňského na oslavu jeho předpokládaného vítězství. Bednu prý přinesl člověk, jehož jméno zná na Slovensku téměř každý a stalo se symbolem propojení mafie, byznysu a politiky. Z toho zjevně plyne, že tento muž byl pověřen zorganizovat podplácení koaličních poslanců.

Sitcom Mafstory by mohl udělat z těchto událostí posledních dnů seriál, který by autorům vydržel na mnoho pokračování. Budou však mít jeden problém – jakou nadsázku vymyslet, aby překonala realitu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].