Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Ost-blog

Klaus a nemožnost úlevy

Výhoda přímé volby prezidenta je přímo psychologická: hloupý novoroční projev vás nerozhází, neboť vám nezbývá než respektovat prezidentovy voliče. To je případ Slovenska. Projev českého prezidenta, zvoleného nepřímo, naopak okamžitě vyvolá otázku: koho jménem to, hrome, mluví?

Oba letošní projevy jsou však také názornou ukázkou, že na samotné osoby prezidentů nemá přímá či nepřímá volba buď žádný vliv, nebo ho má obrácený. Václav Klaus říkal lidu přímo hrozné věty, Gašparovič mu nepřímo neřekl téměř nic.

Klaus mluvil v souvislosti s krizí „nejhlubší za 17 let“ od „vzniku České republiky“ (kdepak je ta chřipka?), o tom, že Češi sice mají pomáhat potřebným, ale „dříve, než pošleme peníze na konto nějaké organizace, která jejich část přepošle do zahraničí, podívejme se, jak žijí naši sousedé… v naší vesnici, v našem městě.“ Pan prezident buduje český nacionalismus a sebestřednost, jako kdyby chtěl být jednou zvolen přímou volbou, byť tuto možnost nedávno popřel.

Gašparovič, jenž se pyšní svým nacionalismem, a proto byl také zvolen občany slovenské národnosti, mluvil v souvislosti s krizí o penězích, které nás „ponižují“ a „dělají z nás slouhy cizích zájmů“, ale na rozdíl od Klause několikrát použil slovo Evropa, jejíž kultura „je i naší kolébkou“ a nutí nás k zamyšlení, zda děláme „vše pro to, abychom se v Evropě neztratili“. A na rozdíl od Klause zmínil také – v pozitivním smyslu - dvacáté výročí sametové revoluce, přijetí eura a Lisabonské smlouvy.

Jistě, rozčilovat se nad novoročními projevy prezidentů, kteří mají buď zlomyslné nebo žádné myšlenky, je poněkud zbytečná činnost. Ale když už tak činíte, v případě přímo voleného prezidenta si můžete alespoň úlevně povzdechnout nad podivným vkusem lidu. V případě prezidenta Klause tento úlevný povzdech možný není.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte