0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter25. 7. 20234 minuty

Polský stát předvedl voličům, jak horlivě bojuje proti interrupcím

Zakročila v nemocnici proti ženě, která si vzala potratovou pilulku

Demonstrace proti protipotratovému zákonu v Polsku, 2020 • Autor: Milan Jaroš

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

Reklama

Nic není soukromé a všechno je politika. Tuhle poučku si prožila Joanna z Krakova do sytosti. Příběh, který v minulém týdnu zveřejnili reportéři soukromé televize TVN, sice proběhl i českými médii, ale v rychlosti si jej připomeňme: Joanna na konci dubna ukončila těhotenství potratovou pilulkou a krátce po jejím užití se jí udělalo zle. Fyzicky a psychicky. Navštěvovala psychiatra, kterému také zavolala. Lékař dostal obavu o její život a telefonoval na 112 (stejně jako v Česku všeobecné pohotovostní číslo). Zmínil možné sebevražedné sklony i potrat. Za Joannou domů přijela sanitka a policejní doprovod. Zatím tedy stále běžný průběh podobných událostí. Na gynekologickém oddělení ovšem polská policie podle všech svědectví ukázala, jak také dokáže chránit polskou zákonnost.

V Polsku je potrat zakázaný, ale žena sama není trestně odpovědná. Tím je ten, kdo potrat provede nebo k němu napomáhá. To druhé je v tomto případě důležité. Joanna řekla, že si pilulku zajistila sama, ale úřední moc „vytušila“ podezření z pomoci. Podle Joanny ji policistky donutily svléknout se téměř do naha, policisté jí zabavili telefon a laptop, podle všeho proto, aby v nich našli doklady nelegální pomoci. Lékaře, kteří se snažili pacientku bránit, odbyli s tvrzením, ať "se starají o své věci", a pak je legitimovali.

Tenhle příběh Joanna převyprávěla reportérům, protože - jak ji ujistili právníci - policie zásadně porušila zákon. Na konci dubna bylo jejím úkolem zajistit bezpečí Joanny a zasahujících lékařů. Měli ji pozvat na výslech, a ne ji ponižovat ve špitále, pokud skutečně cítili, že musí prošetřit případný zločin - a pokud si tedy mysleli, že v zemi, kde existuje propracovaná infrastruktura, která umožňuje Polkám podstupovat potraty na klinikách v sousedních zemích, se jim podaří dokázat, že dospělé a vzdělané ženě někdo s nákupem pilulky přes internet pomáhal.

Vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) a její politici si pak v předvolebním módu nenechali ujít možnost zapůsobit na jádro svého elektorátu, a naopak vyprovokovat politické protivníky. Takže Joanna poznala, jak umí být brutální polská politika (a vlastně celý stát). Vládní politici se jako jeden muž a žena (nepřekvapivě) postavili za policejní postup s tím, že Joanna je dle nich "nedůvěryhodná osoba", která se "chová hystericky", a není taky divu, když vyhledává služby psychiatrů.

A tak přece ani "není jisté, že se celá událost vůbec odehrála". A pokud se odehrála, může být Joanna ráda, jak to dopadlo, protože jí policisté zachránili život, který si chtěla vzít "z výčitek svědomí z potratu". Tento proud ponižování z úst ministrů a předních poslanců doplnila policie, která zveřejnila telefonát lékaře, který je na konci přivolal. Jak právníci okamžitě podotkli, doktor tehdy nejspíš porušil právo pacientky na soukromí, a policie je teď porušila na druhou.

Zasahující policisté nejspíš nebudou potrestaní ani vyšetřování. Polská inspekce ostatně nevyšetřila ani případ z loňského prosince, kdy policejní prezident ve své kanceláři tak neopatrně zacházel s granátometem, který mu darovali ukrajinští kolegové, až z něho vystřelil, a jen zázrakem vážně nezranil nikoho z kolegů v kanceláři, nebo někoho v blízkém okolí. Že by se inspekce nebo prokuratura (podřízená vládě) zabývala policisty, kteří horlivě naplňovali jednu z hlavních politických agend současné vlády, je velmi nepravděpodobné.

Zato státní rada pro televizní a rozhlasové vysílání, oficiálně nezávislá, ale řízená vládou, jak všichni vědí, už ohlásila, že bude zkoumat televizi TVN, zda její reportéři při práci na kauze dostáli zákonným standardům.


Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].