0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter17. 6. 20244 minuty

Polsko má populární kandidátku na prezidentku, která vůbec nekandiduje

Prostředek Evropy: Někdo mít radost bude. Buď Franz Kafka, nebo Dorota Gawryluk

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Mohl by to být dobrý námět na další oscarový polský film. I když něco nechcete, všichni okolo jsou si jistí nebo na vás pomrkávají, že přece ano. Nebo už přímo mluví o tom, že to chcete, respektive proč, a jaké šance to máte získat. Bez ohledu na vás a vaše slova svět běží vlastním směrem.  

Tuhle frašku teď možná zažívá Dorota Gawryluk. O známé polské novinářce se mluví jako o možné kandidátce na prezidentku. Sama nic takového nepotvrdila, ale agentury ji už zařazují mezi osoby, na které se svých respondentů ptají. (Ne)kandidátka Gawryluk může počítat s deseti procenty hlasů – a navzdory kampani, kterou nevede, její podpora pomalu roste. Samozřejmě, tenhle zábavný příběh může nakonec pokazit skutečnost, že Dorota Gawryluk prezidentkou být chce a kandidovat nakonec bude. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Minulý týden napsala (v reakci na další solidní výsledek v průzkumech) na svých sociálních sítích další prohlášení, že „nevede s žádným politickým uskupením jednání o kandidatuře na žádnou funkci“. Velmi politicky řečeno, protože kandidovat lze lehce i bez podpory politických stran, a rozhodně to není totéž jako „na prezidentku za rok kandidovat nebudu“. Respektive, abychom byli fér, v březnu to takto řekla. Ale za svou dlouhou kariéru viděla Dorota Gawryluk všechny politické manévry zblízka a jistě je ovládá. Nyní už několikátý měsíc provozuje nepřímé nevylučování ničeho. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc