Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

ON-LINE z kongresu: ODS odmítla Langera, Dlouhého i rebely

Druhý den kongresu ODS se volilo vedení strany

Jediné místo, kde se novináři mohou potkat s delegáty - kuřářna. • Autor: Milan Jaroš
Jediné místo, kde se novináři mohou potkat s delegáty - kuřářna. • Autor: Milan Jaroš

Dnes pokračuje druhý den kongresu ODS. Petr Nečas v dopolední volbě šéfa strany porazil bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu, který svou kandidaturu nečekaně oznámil včera v noci. Odpoledne se volili místo-předsedové, přičemž prvním místopředsedou se stal Martin Kuba, který je napojen na kmotra z jižních Čech, Pavla Dlouhého. Ve své závěrečné řeči staronový předseda Petr Nečas mimo jiné prohlásil, že stranu musí vést lidi s důvěrou a kreditem.

Reportérka Respektu Ivana Svobodová byla na místě a i dnes se nejzajímavější zprávy podle všeho sbíraly hlavně v kuřárně.

ON-LINE ze sobotního kongresu:ODS musí být otevřenější, shodli se Nečas s Topolánkem

--------------------------------------------------

20:51 Vážení čtenáři, kongres ODS skončil, tak už jdeme směrem na D1. Krátké shrnutí: ve vedení ODS se změnil Vondra a Drobil za Kubu a Chalupu, to je dost rozpačitý výsledek. Takže jsme chtěli napsat, že přejeme straně co nejméně bolestivou agónii, protože nic jiného už nejspíš nezbývá, ale díky důležité tečce v závěru sjezdu to nenapíšeme. Vyhnání Dlouhého a Langra z výsluní - z vedení - je vlastně nejdůležitější zpráva z tohoto víkendu. Dobrou noc.

20:19 Výkonná rada je zvolena a vlastně se tady poprvé ukázalo, že se v ODS skutečně děje něco nového. Nebyli zvoleni Ivan Langer ani Pavel Dlouhý, jimiž by se důvěra ve stranu obnovovala - či nějak hledala - opravdu dost těžko. Delegáti je v tajném hlasování odmítli. Velké zastání se dostalo Petru Nečasovi a jeho kabinetu i tím, že stejně jako muži se špatnou pověstí Langer a Dlouhý neprošli ve volbě do širšího vedení poslanečtí vzbouřenci Marek Šnajdr a  Petr Tluchoř.

Pavel Blažek nám dělá jenom radost a my jsme rádi, že můžeme zachovávat jeho poselství pro budoucí generace. fb.me/1Moq0bvza— Žít Brno (@ZitBrno) November 4, 2012

Žít Česko shrnuje: Nová a lepší ODS

20:12 Reflexe médií z kuřácké ohrádky: Občanští demokraté se dočetli, že jejich sjezd stál 4 miliony korun a že se tu hodovalo (ten srnčí hřbet na smetaně byl vážně vynikající - pozn. red.), text vyzněl tak, že jsou nestřídmí a utrácejí ze své pokladny. K tomu by rádi podotkli - a tudy tedy podotýkají - že každý delegát musel za jídlo a další věci zaplatit vstupní poplatek 2000 korun, k tomu si sami platili hotel a cestu. Takže strana neplýtvá, platí si to tu dobrovolně její členové sami. Delegátů bylo při posledním hlasování 606, krát dva tisíce je to 1 212 000 korun, k tomu je ještě třeba připočíst hosty, ti místo dvou platili 4 tisíce. Pronájem a ozvučení a obrazovky a tak, to když se odečte, tak to vychází, že zadarmo se tu srnčím hřebetem cpali jen novináři. Děkujeme.

19:27 Zatím nejsou známy výsledky voleb do výkonné rady. Vypadá to nenápadně a po volbě vedení ODS tak nějak nevýznamně, ale není. Výkonná rada je širší vedení strany, které schvaluje mnohá politická rozhodnutí předsedy, může ho odvolat a má v ruce i to, jak se zatočí s těmi regiony, kde mají mezi sebou zloděje - například zda a jak razantně jim budou odebírány licence. A kdo do tohoto širšího vedení kandiduje? Mezi jinými například Pavel Dlouhý, kmotr jižních Čech, Pavel HurdaFilip Dvořák, muži „se stínem“ z Prahy, a pozor - Ivan Langer, ze sněmovny vykroužkovaný voliči politik. Další kontroverzní postavy navržené do rady pocházejí ze středních Čech, jde o poslance, kteří se chystají shodit vládu Petra TluchořeMarka Šnajdra. V minulosti byly volby do výkonné rady vícemíně automatické, kdo byl navržen, byl zvolen. Uvidíme dnes.

18:35 Staronový předseda strany Petr Nečas představil rámcový program pro příští období. V dokumentu, jenž se jmenuje příznačně Cesta k důvěře, se věnuje hned v úvodu tomu, co chybí ODS nejvíce - důvěře voličů, přičemž podle něj stranu musí zastupovat lidé s důvěrou a kreditem. Partaj by rád odkonzervoval a dal průchodnost lidem, kteří jsou schopní a nezkorumpovaní. V dokumentu také slibuje věnovat se budoucnosti bez dluhů, podpoře růstu a konkurecneschopnosti a také budování „sebevědomého národa v Evropě“.

„Nakonec ministr spravedlnosti Pavel Blažek hovoří o médiích. Podle něj zejména internetová média ohrožují demokracii.“ ow.ly/1Pmg3Y— Filip Rožánek (@rozanek) November 4, 2012

17:15 Místopředsedy se stali tito lidé – pořadí podle počtu hlasů: Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa, Miroslava Němcová. Kromě Tomáše Chalupy jde o místopředsedy dosavadní, nový je kromě Chalupy ještě první místopředseda Kuba.

Při pohledu na zvolené vedení ODS lze s klasikem říci: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.— Erik Tabery (@etabery) November 4, 2012

Kuba, Blazek, Chalupa. #novaods se pripravuje na souboj s TOP09, kdo prvni spadne pod 5 procent.— David Antoš (@jilm) Listopad 4, 2012

17:11 Hlasy pro místopředsedy se stále sčítají, jejich seznam vám přineseme, až bude znám. Mezičasu využívá staronový předseda ODS Petr Nečas k tomu, že poskytuje pětiminutové rozhovory novinářům. Jeden pro vás taky máme, týká se toho, jak chce Petr Nečas vymést ze strany špatné lidi.

16:13 Skončily projevy a to nejlepší přišlo na závěr. Jiří Pospíšil ukázal jinou než tu svou mdlejší část a jako první v projevu řekl něco konkrétního: chce objíždět regiony, aby věděl, co se děje jinde než v Praze, chce vést organizovanou krajskou opozici, aby opoziční politika v jednotlivých krajích byla důraznější, chce do ODS dostat větší odbornost - tím, že začnou pořádně fungovat odborné komise, které se teď nescházejí, chce vyhledávat mladé talenty v nižších patrech strany. Důrazný, bez papíru, sebevědomý. Zakončil osobně: že už premiérovi odpustil, když ho bez zdůvodnění odvolal z ministerstva, a nemíní mu zahořkle škodit.

15:59 Ondřej Kundra hodnotí na FB: "Teď mluví místopředsednický kandidát Miroslav Plass, jehož největším dosavadním politickým výkonem bylo, ze voliče zval v době etanolové krize na plakátech na skleničku dobrého rumu. To vysvětluje vše, včetně hloubky jeho právě pronášeného projevu…"

15:46 Kuřárna hodnotí odstoupení Ivana Fuksy z kandidatury na místopředsedu takto: Ve středu padne vláda. Fuksa - jeden z rebelů v poslaneckém klubu - se nejspíš domluvil se svými kolegy Šnajdrem a Tluchořem a možná taky Václavem Klausem, že se definitivně urvou z řetězu a nepodpoří daňový zákon, s nímž je spojena důvěra vládě. Pokud se tedy nepodaří sehnat dost „pro“ u Lidem a Věcí veřejných. Tím, že se Kuba stal prvním místopředsedou, nejspíš koalice v daních definitivně ztatila hlas Martina Doktora, který je též z jižních Čech a na protest proti jmenování Kuby ministrem odešel z ODS. Prostor kolem toalety a bar to vidí stejně.

Na kongresu stále řeší pomazánkové máslo. To je na přejmenování strany. A aby je EU nemohla napadnout, tak: Občanské Demokratické Sádlo.— Erik Tabery (@etabery) November 4, 2012

15:31 Daniela Filipiová byla uměřená a především chtěla, aby byli občanští demokraté slušní. Ivan Fuksa zvážil síly a možná si i poslechl premiéra v televizi, jak říká, že ho v týmu nechce, a odstoupil od kandidatury. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se připravil dobře, projev pronesl státnicky důstojně, skvělá byla práce rukou, chtěl by, aby děti dostaly dobré vzdělání a po studiu měly práci, takže by měl stát daňově motivovat zaměstnavatele, a spoustu jiných věcí, starosta Prahy 6 ale zapomněl říct, jak to bylo s těmi veřejnými penězi, které Praha 6 zašantročila u Key Investments.

Ondřej Kundra glosuje na FB:„To nejlepší je pod zemi,“ říká o sobě kandidát na místopředsedu ODS Tomáš Chalupa. To zní skoro výhrůžně od muže, který proměnil ministerstvo žiivotního prostředí na ministerstvo průmyslu 2 a coby starosta Prahy 6 připravil prostřednictvim Key Investment Pražany o desítky milionů."

15:08 Z pódia od moderátorky kongresu Jany Černochové zazněla radostná zpráva, že české tenistky vyhrály Fed Cup. Blahopřejeme. Moderátorka sněmu Černochová před sebou nemá notebook či tablet, zpráva k ní tedy dorazila esemeskou - a můžeme jen hádat, zda ji jí poslal Mirek Topolánek, který tu včera všem oznámil, že to dělají blbě a on že tu s nimi nebude a že jde na Fed Cup osobně. A bývalý předseda ODS z Monte Argentaia též u mikrofonu zalitoval, že kvůli návštěvě sněmu přišel o jeden set.

14:58 Projev Pavla Blažka, podle abecedy prvního řečníka - poté, co Petr Bendl oznámil, že nominaci na místopředsedu nepřijímá - je jedním slovem strašný. Pavel Blažek, ministr spravedlnosti po podivně odvolaném Jiřím Pospíšilovi - chodí už druhý den po výstavišti bez své obyvklé veselé nálady a rozšafnosti. Nepatří mezi favority a situaci mohl zvrátit projevem. Myslíme, že nezvrátí. Pokud se ony zmatené shluky slov dají nějak shrnout, pak varuje před přílišnou „demokratizací“ a přílišnou informovaností: Je špatně, když nám tu menšiny mluví do stavebních řízení, protože se s z nich pak stávají organizované skupiny, a přilišná informovanost neprospívá ani soudcům - prý se bojí dát například přísný trest, protože by pak byli lynčováni médii. Možná to Pavel Blažek myslí nějak jinak, těžko říct, zní to však takhle.

14:35 Začínají projevy lidí, kteří chtějí být místopředsedy. Favority jsou Jiří Pispíšil, Mirka Němcová, Tomáš Chalupa, možná Pavel Blažek, možná Daniela Filipiová. Jdeme se zeptat do kuřácké ohrádky, jak to tam vidí.

Dole v baru právě v srdečné konstruktivní atmosféře úspěšně skončil summit pánů Tomáše Hrdličky a Pavla Dlouhého.— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) November 4, 2012

14:33 Martin Kuba je bezesporu problematická figura, a i když jej Petr Nečas v předvolebních rozhovorech označoval za oporu, spíše má teď po boku muže, kterého tam moc nechce. Tím, že ho udělal po odchodu Martina Kocourka - to je ten, co říká podvodům „odklánět peníze“ - ministrem průmyslu a obchodu, tuhle cestu umetl sám. Martin Kuba je člověkem zmíněného kmotra Dlouhého, jehož působení na jihu Čech zcela zabetonovalo důvěru občanů v ODS. Připomeňme, že slovo „důvěra“ v různých obměnách, třeba „zbavit občany nedůvěry“, „obnovit důvěru“, „nejsme důvěryhodní“ a pod. jsou nejčastější pojmy linoucí se z řečniště.

Ondřej Kundra glosuje na FB: "ODS se vskutku mění. Prvním místopředsedou se stal kníže z Hluboké. U Huberta se bude líbat prsten až do rána".

14:18 Prvním místopředsedou se stal Martin Kuba.

Tak ODS má zachránit Martin Kuba, který nese odpovědnost za totální debakl strany na jihu Čech. To zní logicky.— Erik Tabery (@etabery) November 4, 2012

14:12 Omlouváme se za zpravodajství zrovna z kuřárny, ale kromě prostoru kolem toalet, kde je tedy i malý bar, je to jediné místo, kde se může novinář s politikem potkat. O Hynku Fajmonovi, třetím zájemci o křeslo prvního místopředsedy, se tu nemluví vůbec. Euroskeptický europoslanec by byl ve vedení strany silným nositelem myšlenek zakladatele Václava Klause. Na tomto sjezdu v Brně se ukázalo, že ono „volání po Klausovi“, o němž občas občanští demokraté mluví jako o možnosti dostat se z krize, není v ODS tématem. Přání, aby se prezident vrátil do čela ODS, se tu za dva dny neozvalo. Mluví se o něm ovšem opět v kuřárně: občanští demokraté tu odhadují, jak velký podíl má Klaus na momentální snaze poslaneckých rebelů svrhnout vládu. Domnívají se, že velký. Nahrává tomu i fakt, že pány Tluchoře, Fuksu a Šnajdra na sjezd doprovází bývalý tiskový zaměstnanec Václava Klause Martin Erva, kterého si najali coby mediálního experta, aby jim pomohl lépe zvládat situaci.

14:01 Pokud by kuřárna byla sociologicky odpovídajícím vzorkem občanských demokratů, měl by Martin Kuba křeslo prvního místopředsedy v kapse. Obdivná slova o jeho razantním projevu, dynamice a evropském rozhledu pronášejí i ti, kteří si původně přáli po boku Nečase u lidí oblíbenou Mirku Němcovou. Tak uvidíme. Pořád se sčítá.

Takže plán B: vláda padá, Nečas rezignuje, ODS do kongresu přebírá Kuba a vede ji do předčasných voleb. Po dohodě s Klausem?— AlexandrMitrofanov (@AlexandrMitrofa) November 4, 2012

13:53 Po obědě, který by měl každou chvíli skončit, čeká delegáty volba prvního místopředsedy ODS. Pavel Drobil a Alexandr Vondra mezi kandidáty nejsou, takže se na tomto důležitém místě nejspíš dočkáme nějaké nové tváře.

13:13 Jindřich Šídlo pro iHned.cz píše, že nominační projev Martina Kuby na prvního místopředsedu „přesně trefil náladu v sále“. Dodává, že „optika se obrací a bude překvapením, pokud nebude zvolen“.

13:06 Petr Nečas označil 178 hlasů, které volily pro Fuksu, jako hlasy proti němu. Nechce zatím prozrazovat, koho by chtěl k sobě jako místopředsedu, Fuksu si „představit neumí“.

12:26 Dovoleno. Petr Nečas je znovu předsedou ODS. Získal 351 hlasů, Ivan Fuksa 178 hlasů. Je to vítězství, ale ne příliš silné.

Není to drtivé vítězství, ale to už za pár dní nikdo řešit nebude. Těžko to ale něco v ODS a ve sněmovně změní.— Erik Tabery (@etabery) November 4, 2012

12:19 To se celkem čekalo. Nečas slibuje, že se bude se svými straníky bavit víc než dřív, a přichází napínavější část volby. Místopředsedové.

Podle hudby, co tu hraje, volej starostu nějaký menší mexický vesnice.— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) November 4, 2012

12:15 Mezi delegáty kongresu je i pan Dlouhý, nejznámější kmotr ODS, který tahá za nitě v jižních Čechách. Odtud pochází kandidát na prvního místopředsedu Martin Kuba, ministr průmyslu. Pan Dlouhý se tu zapsal historkou, kdy včera v noci, zmožen alkoholem, poučil jednoho z novinářů velkého deníku, že „je čurák a ví úplný hovno“. Většina delegátů se ovšem v Brně chová kultivovaně.

Falešný a prázdný Nečas, nemůžu si pomoct. Hrozím se téměř neomezené vlády ČSSD a KSČM, k níž to spěje. Totální převaha nedělá nikdy dobrotu— AlexandrMitrofanov (@AlexandrMitrofa) November 4, 2012

12:00 V noci oznámil Ivan Fuksa, vzbouřenec v poslaneckém klubu, který chce shodit vládu, že bude kandidovat na předsedu strany. Jeho dnešní projev ale občanští demokraté hodnotili jako slabý - především chtěl motivovat kolegy k „dobré náladě a optimismu“ a že Nečas není žádná změna. Středočeští členové, kteří za Fuksou stojí, se tváří, že mají všechno spočítané a že Nečas neprojede minimálně hned v prvním kole - v noci drnčely telefony a domlouvalo se o sto šest. Ale spíš to spočítané nemají. Čeká se na výsledek prvního kola, Petr Nečas se zatím v kuloárech moc neobjevuje. Fotografové měli zájem především o fotky Jany Nagyové, která sedí v sále mezi delegáty. Když to vyšlo najevo, otevřelo jim tiskové oddělení jiný vchod do sálu, z druhé strany, aby to k ní měli dál.

Ondřej Kundra na svém facebookovém účtě komentuje Fuksův projev: „Podle Ivana Fuksy není čistá a špinavá ODS. Chápu, že pro muže, který roky vedl Příbram, středočeské Palermo, svět není černý nebo bilý. Je prostě vždy šedý.“

Ivan Fuksa: Vedeme spolu vyhlazovací válku, kdy nestačí oponenty jen vyhlazovat, ale i je ničit. Já bych prosazoval vnitřní smír v ODS.— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) November 4, 2012


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].