Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Nenechte si ujít

Manželka soudce Havlína je vlivnou státní zástupkyní

Nová zjištění v aktuální kauze justiční korupce a vydírání

Soudce Ondřej Havlín
Soudce Ondřej Havlín na snímku z ledna 2006 • Autor: ČTK

Advokátní koncipient Boris Štefl z pražské advokátní kanceláře Radka Vachtla je čtvrtým obviněným v případu justiční korupce a vydírání. Soudce Ondřej Havlín, státní zástupce František Fiala a advokáti Karel Matějka a Boris Štefl vytvořili jakýsi systém justice v justici.

Zjednodušeně popsáno – někdo movitější spáchal trestný čin a zásluhou velmi rozvětvené klientelistické sítě dostal doporučení na konkrétního advokáta. Policie jich prověřuje více, ale zatím jsou známa jen jména Matějky a Štefla. Advokáti se obrátili na Fialu nebo Havlína – věděli, že se s nimi dá za úplatu nebo protislužbu dohodnout.

Policie má zatím zmapované čtyři případy, které žaloval Fiala, soudil Havlín a žalovaného zastupoval Matějka, případně nějakým způsobem koncipient Štefl. Všichni se předem dohodli na tom, jaký bude vynesen rozsudek a také že se samozřejmě nikdo neodvolá. Jména lidí, kteří byli v těchto případech žalováni, zatím neznáme, nicméně z policejních zdrojů víme, že si Havlín a Fiala přišli za korupční souzení v těchto prokázaných případech – všechny byly souzeny v posledních čtyřech měsících – na úplatky ve výši sedmi set tisíc korun.


Policie v současnosti prověřuje dalších sedmnáct případů, které soudil soudce Havlín. Ve všech byly vyneseny velmi mírné rozsudky nebo byli pachatelé osvobozeni. Navíc se policie zabývá širokou sítí kontaktů Havlína třeba na pražském městském soudu nebo na Vrchním soudu v Praze. Policie má podezření, že se Havlín snažil přímo ovlivnit některé procesy na těchto soudech.

Policie prověřuje dva případy souzené na Městském soudu v Praze. Totiž vlivnou náměstkyní na pražském státním zastupitelství je Havlínova manželka. Policie nemá dnes žádné důkazy, že by se JUDr. Dita Havlínová jakkoli podílela na možné trestné činnosti svého manžela, naopak s její profesní spoluprací je spokojena. Prověřuje ale jeden případ významného politika sociální demokracie Karla Březiny, kde měla státní zástupkyně na starosti žalobu Březiny. V případu byl vynesen osvobozující rozsudek.

Vyšetřování případu je podle informací na začátku a je pravděpodobné, že přinese ještě další obvinění. 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2571
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte