0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nad pěnou3. 5. 20124 minuty

Francouzská prezidentská debata: skvělá "nuda"

Astronaut

 Zní to jako protimluv, přesto dává smysl. Francie má za sebou první a zároveň poslední duel Nicolase Sarkozyho a Francoise Hollanda, z nichž se jeden v neděli stane prezidentem a pro Francouze, který se poslední tři měsíce probouzel do všudypřítomné kampaně, včerejší skoro tříhodinová debata nepřinesla nic nečekaného. Každý si řekl to svoje, ve francouzských novinách nebo na náměstích mnohokrát přemleté, a překvapení se nekonalo.

Dost za to může set-up televizního studia: vyvedené v přísné černobílé kombinaci, stejně barevně sladění moderátoři i Sarkozy s Hollandem, jednoduché střihy celek, polocelek, detail. Pro člověka navyklého na infotainment, kdy do politikových odpovědí běží grafy, průzkumy, ve spodních částech obrazovky on-line barometr přesvědčivosti či sympatičnosti dotyčného a vedle tečou zprávy z Twitteru a Facebooku, to byl překvapivě strohý vizuální zážitek.

↓ INZERCE

A pak struktura debaty. Témata byla předem daná - ekonomika, pracovní místa, pracovní místa, imigrace, energetika, Evropa… - a každý dostal rovnocenný čas se k nim vyjádřit. Moderátoři zasahovali jen minimálně. Netlačili na Sarkozyho či Hollanda, pokud jeden či druhý utíkal od otázky, nekorigovali vyřčené, nikam debatu nesměrovali. Fungovali hlavně jako hlídači času, kdy se Sarkozy nebo Hollande rozjeli, a uvozovali nová témata.

Přesto to nebyla nuda. Pro Francouze proto, že s postupem času přibývalo vzájemných střetů a nečekaně ostrých výměn a duel dostal šťávu. (Hollande Sarkozymu: „Za vaše neúspěchy jste nikdy nemohl. Vždycky jste si našel nějakého obětního beránka. Kolik jich ještě přijde?“ Sarkozy Hollandovi: „Lžete. Jste takový malý pomlouvač. Děkuji vám za vaši aroganci.“)

Pro cizince pak proto, že právě kvůli konceptu debaty – tomu, že Sarkozy a Hollande nejdříve předestřeli svoje teze k tématu, kdy se nesměli vzájemně přerušovat, a teprve poté se mohli pustit do rozcupování protivníka – si mohl člověk neznalý jednotlivostí v plánech obou politiků udělat poměrně ucelenou představu o tom, jak by vypadala Francie a potažmo Evropa pod pravicovým Sarkozym a jak by obojí vypadalo pod socialistou Hollandem, a okamžitě dostat názor protistrany.

Duel také potvrdil, že stejně jako má Nicolas Sarkozy hbitý jazyk a v gestukulaci a kadenci řeči působí přesvědčivěji, „nudný muž Hollande“ není slabý debatér. Stávajícího prezidenta zneklidňoval jak pohotovostí kontraargumentů, tak častými odmlkami, kterými dal vydechnout divákovi a Sarkozyho nutil nervózně poposedávat na židli.

Francouzští komentátoři se vzácně shodli, že debata nemá vítěze, protože oba muži si vedli rovnocenně. Tím má ovšem poraženého. Právě předvolební duel měl totiž Sarkozymu pomoci zvrátit Hollandův náskok před nedělním hlasováním a neb se mu to zjevně nepodařilo, Holland zůstává i po včerejšku favoritem.

. . .

A ještě jedna poznámka. Jak už napsal dnešní DJ Respektu, v kampani se bojovalo i písněmi. Holland zvolil černý rap a konkrétně skladbu Niggas in Paris od Jay-Zho a Kanyeho Westa. Ve francouzských rappových kruzích se to dost probíralo, hlavně proto, že Hollandovi kritici z leva, což znamená většina rapperů, o něm mluví jako o zástupci „kaviárové levice“ – obrací se k chudině, sám je ovšem zástupcem movité buržoazie – a sázka na multimilionáře mezi rappery, jakými Jay-Z a Kanye West jsou, je v tom utvrdila.

Jenže Holland by to měl těžké sázkou na jakékoli rappery. Rap je postavený na úspěchu, penězích a na odiv stavěnému bohatství. A to i v tom případě, když je tahle meta ještě daleko. Bylo to vidět i v Marseille, druhém největším francouzském městě a kolébce tamního rapu. Bez ohledu na to, že zdejší rappeři zdaleka nedosahují bohatství zmíněných dvou Američanů, povinné atributy dostatku peněz musí mít.

Třeba skupina 11.43. Dvacetiletí kluci z jedné čtvrti, kteří zrovna teď platí za marseillské hvězdy. Naštvaně rappují o tom, jak jim kapitalismus bílých předurčil život v bahně ulice, nicméně dělají to v tričku Guess nebo Hugo Boss a s taškou Vuitton přes rameno.

Kapela 11.43 • Autor: Milan Jaroš
Kapela 11.43
Kapela 11.43 • Autor: Milan Jaroš

Tady ukázka jejich skladby a jejich fotka a v jednom z příštích čísel Respektu si můžete přečíst reportáž z největšího multietnického kotle Evropy – Marseille – který dostane nový francouzský prezident na starost.

https://www.youtube.com/watch?v=_d7B3AGvPm8


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].