Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na zdraví, Společnost

Budou muži rodit děti?

Prvním předpokladem je zdařilá transplantace dělohy u žen - a výsledky se zdají být slibné

Už to půjde
Už to půjde

Zmíněná otázka nepatří do říše fantasmagorií nebo bláznivých komedií, jakou byl svého času Junior s těhotným Arnoldem Schwarzeneggerem. Vcelku vážně si ji v poslední době pokládají lékaři a bioetici.

Poté, co nejprve Švédové a čerstvě i americká Cleveland Clinic uskutečnili u pacientek revoluční transplantaci dělohy, je totiž na spadnutí. Uspěje-li transplantace dělohy u žen, co vlastně brání tomu, aby mohli děti nosit v těle a rodit také muži?

Dočasná děloha

Samozřejmě - ne každý muž by o to stál. Možná skoro žádný. Odborníci ale očekávají, že taková možnost bude lákavá pro transsexuály, kteří se narodili v mužském těle, ale cítí se být ženami. Dnešní plastická chirurgie a hormonální léčba je kýženému tělesnému stavu přibližují již takřka dokonale. A nejen co se týče vzhledu, ale i funkce. Lékaři dokážou transsexuálům vytvořit ňadra, která mohou kojit, i vagínu citlivou na vzrušení a schopnou dosahovat orgasmu. A očekávají, že pokud by medicína dokázala zajistit mužům proměněným v ženy ještě těhotenství, poptávka rozhodně bude.

Prvním předpokladem je zdařilá transplantace dělohy u žen, a v tomhle se výsledky zatím zdají být slibné. Švédští lékaři z Univerzity v Goteborgu ji poprvé vyzkoušeli v roce 2014 u ženy s nefunkční dělohou (dárkyní byla živá žena) a dnes mají za sebou už čtyři zdravě narozené děti touhle metodou. V minulých týdnech přistoupili k deseti takovým operací Američané (ti pracují s dělohami mrtvých dárkyň).

Transplantovaná děloha se využívá pouze jako dočasná náhrada umožňující těhotenství. Příjemkyni se všije do těla zhruba rok před plánovaným těhotenstvím, aby si tělo zvyklo. Po celou dobu musí žena užívat léky potlačující imunitní reakci vůči cizorodé tkáni. Oplodnění se provádí samozřejmě ve zkumavce a zárodek je pak vložen do dělohy matky. Porod (bývá většinou předčasný) probíhá císařským řezem. Nějaký čas po narození dítěte, případně dvou, je transplantovaná děloha zase odstraněna, aby žena mohla přestat užívat medikaci, která potlačuje imunitu.

Právě nadějné výsledky u žen vedou vědce k úvahám o eventuálním těhotenství mužů. Těla obou pohlaví se neliší až tak zásadně. „Šlo by to provést, jen to zatím nikdo nezkusil,“ myslí si Karine Chungová, expertka na plodnost z Keck School of Medicine na Univerzitě Jižní Kalifornie. „Můj odhad je tak pět deset let, možná i dřív.“

Nic neřešitelného

Jisté překážky ovšem existují. I těla žen s nefunkční dělohou jsou ustrojena tak, aby dělohu měla, zatímco u mužů bude třeba experimentovat. Produkce potřebných ženských hormonů, jako je estrogen a progesteron, a naopak odstavení mužského testosteronu, je spíše menší problém. Změnit tuhle rovnováhu dokáže hormonální terapie už dnes, ostatně díky tomu vypadají transsexuálové podobně jako biologické ženy.

Větší hádankou je správné uchycení a vyživení dělohy. Muži vcelku pochopitelně postrádají cévy napájející dělohu a nemají ani vazy, které by ji upevňovaly v pánevní oblasti. Lékaři tedy budou muset hledat náhradní řešení a dělohu připojit k některým z cév v kyčelní oblasti.

Stejně tak muži nemají vagínu, kterou ženám vkládá do dělohy uměle oplodněný zárodek. Jak vhodnou cestu vytvořit (spojením uměle konstruované vagíny a transplantované dělohy) se bude muset vymyslet, ale podle plastických chirurgů by to neměl být až takový problém.

Tím vůbec největším tak budou možná peníze – podobná operace, která nezachraňuje život, jen někomu subjektivně zvýší jeho kvalitu, bude stát astronomické částky. Jinými slovy – pokud by chtěl Arnold Schwarzenegger zhmotnit svou filmovou roli, asi by to dokázal zaplatit. Chudší muži jen stěží.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].