Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na rovinu

Nerovní i po smrti?

Nekrology či svatební oznámení v novinách nejsou oblast, kde by jeden právě čekal genderové či obecně debaty o rovnoprávnosti, ale je to tak. Dvě vcelku zajímavé se právě odehrávají ve Spojených státech.

Jinak vcelku nudná sekce novin (tedy pokud v ní nejste), kde Peter oznamuje, kdy a kde si bere Jane za ženu, přilákala všeobecnou pozornost, když v listu The Omaha World Herold chtěla Kristen oznámit, že si bude brát Jessicu. Ale ouha. Sám vydavatel deníku měl potřebu zavolat otci Kristen, který oznámení vyřizoval, že homosexuálním svazkům prostor v novinách nedávají. (A to navzdory tomu, že ve státě Iowa, jehož část právě tento deník pokrývá, jsou homosexuální svazky legální.)

Reakcí byly rozzlobené i uštěpačné komentáře – oznámení jsou placenou službou a době, kdy zaniká jeden papírový list za druhým, jsou zmíněné noviny zřejmě jediné, které si mohou dovolit odmítat dolary. Nebo jsou minimálně velmi ojedinělé – oznámení o svazcích gayů a leseb zveřejňuje drtivá většina amerických titulů včetně New York Times, který s touto praxí začal jako jeden z prvních před osmi lety. A všeobecné pohoršení nakonec donutilo i iowského vydavatele ustoupit, a oznámit, že informace o „legálních svazcích“ bez ohledu na pohlaví osob, které tyto svazky uzavírají, budou mít v deníku dveře otevřené. Jestli se Kristen a Jessica nakonec dočkaly ovšem není známo…

Druhá debata se vztahuje k titulku – a směřuje k nekrologům. Na mediálním serveru Nytpicker.com, který je výhradně věnován práci New York Times, si totiž dali tu práci a spočítali, že se v tomto prestižním americkém deníku letos objevily nekrology 606 mužů a dvaadevadesáti žen. To může mít několik vysvětlení. Bud ženy vůbec neumírají nebo se jich ve společnosti nevyskytuje dost významných a zajímavých. Třetí vysvětlení zní, že se takové ženy vyskytují (a umírají), ale novinářům NYT nepřipadají natolik důležité, aby o nich napsali. Šéf oddělení nekrologů Bill Macdonald nepoměr před časem vysvětloval tak, že je to jednoduše tím, že dnes odcházejí na věčnost lidé, kteří „formovali svět ve 40., 50. a 60. letech, a to jsou zejména bílí muži“.

Samozřejmě že ženy měly v minulosti mnohem méně prostoru pro realizaci než mají dnes, ale opravdu v tak zásadním nepoměru k mužům? Tak třeba ve čtyřicátých letech, kdy podle MacDonalda formovali svět téměř výhradně bílí muži, založily Američanky svoji profesionální baseballovou a golfovou ligu nebo začaly sloužit u běžného námořnictva, vedle toho založily vlastní oddíl armády (celkem u Women army corps sloužilo během druhé světové války 150 tisíc žen a zastávaly různé pozice). A vysvětlení o formujících osobnostech rovněž kulhá, když se na články podíváme v reálu. Najdeme tu vynálezce papírového kelímku na kafe či sýrových křupek…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].