Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na rovinu

Ještě ke kongresu ODS – kmotři úplně neprohráli

Kromě těch všeobecně diskutovaných přinesl kongres ODS i několik zpráv, které trochu zapadly a autorka sloupku je chce připomenout.

První zpráva asi nepotěší optimisty, kteří věří, že v ODS se skutečně odehrála očistná revoluce. V nejvyšším patře strany sice zavál ostrý vítr, těsně pod vrcholem je ovšem dusno postaru. Řeč je o Výkonné radě, padesátičlennému „širšímu vedení“, bez něhož se v ODS nic klíčového nerozhodne. Schvaluje vznik regionálních buněk či naopak rozhoduje o jejich rušení, má poslední slovo při sestavování kandidátek do voleb a v krajním případě do nich může i zasahovat atd.

A právě sem byli navoleni kontroverzní politici ODS, kteří prý nástupem Nečase a jeho týmu ztratili vliv. Jihočeský Martin Kuba se tak sice nestal místopředsedou, ale do rady byl zvolen, stejně tak další – téměř mýtická – postava z jižních Čech, totiž místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý. Dalším nováčkem je plzeňský Roman Jurečko, dalším ze seznamu údajných regionálních kmotrů. Údiv vyvolávají i další jména - ministryni zdravotnictví Daně Juráskové trvala cesta od vstupu do strany k židli v jejím vrcholném orgánu rekordních deset dní. Některé regiony zase v radě zastupují lidé, o nichž tamní občanští demokraté prohlašují, že je vůbec neznají. Což znamená jediné. Ve volbách nejvyššího vedení se možná delegáti vzbouřili dohodám, u Výkonné rady ale dohody zcela zjevně platily.

Není banálních otázek
Druhá zpráva je pozitivnější. Petr Nečas přináší nový styl také do komunikace s novináři. Už ve svém sobotním projevu udělal něco na české poměry zcela šokujícího – neházel všechnu vinu na média, jak má řada politiků ve zvyku. Na tiskovce těsně po zvolení napomenul reportérku ČT, která se omlouvala za „banální otázku“, a to slovy, že „nejsou banální otázky, jen banální odpovědi“. (Nový předseda si ovšem trochu naběhl – až - nebo pokud - se mu někdy v budoucnu nebude nějaký dotaz zdát, všichni mu tuto větu připomenou.) Když pak autorka sloupku v neděli odpoledne poslala všem členům nového týmu blahopřejnou textovku, hádejte, kdo z nich odpověděl jako první?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].