Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na rovinu

Facky z Blavy

Posunout se od tuzemských debat o tom, kdo rychleji mluví než myslí a kdo naopak nemyslí vůbec, někam za hranice slibuje osvěžení. A taky že ano, zvlášť, když se přesun odehraje směrem na Slovensko.

Autorka, který strávila část minulého týdne v Bratislavě, teď leze do zelí kolegovi Šimečkovi, nicméně pro nepříliš poučeného pozorovatele byl vhled do slovenské politiky možná ještě zajímavější než pro někoho, kdo ji má denně ke snídani. Novinářům už sice předseda vlády nenadává do idiotů a novinářky nezve nemístně na večeře jako se to dělo za Roberta Fica, a obecně atmosféra kolem vlády už není tak dusná jako dříve, ale v parlamentu je pořád veselo.

Poctivým udržovatelem zábavy se zdá být hlavně nováček v poslaneckých lavicích Igor Matovič z klubu Sloboda a Solidarita (SaS). Jeden den měl slovní výměnu s poslankyní Slovenské národní strany (SNS) Annou Belousovovou („Dám na radu jednoho z vašich kolegů, který řekl, že Anču nebude poslouchat, a odešel“). „Anča“ ho následně zvučným hlasem napomenula, aby „netáral“ nebo znovu okusí její „východné metody“. Poslankyně totiž svoje – mimochodem trefně popsané, byť ona to jistě myslela pozitivně – východní metody předvedla už před měsícem, když vzájemný spor vyřešila tak, že Matovičovi prostě jednu vrazila. (Načež on podle svých slov jako správný křesťan „nastavil druhú lícu“).

A Matovič se zjevně rychle přiučil, protože minulý čtvrtek se zase málem sám serval s ex-ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Matovič by totiž rád viděl ex-premiéra Fica „v base“, a to pokud se prokáže, že na nahrávce, která unikla před volbami a na níž údajně právě Fico popisuje nelegální financování svojí strany, je autentická. Kaliňák se zastal svého stranického šéfa a naopak o Matovičovi prohlásil, že je „pašerák a zloděj“. Adresát pak nasadil ještě těžší kalibr a nazval Kaliňáka „čurákom“. Načež Kaliňák zvolal „Poď von!“ a oba brunátní pánové se odebrali do zákulisí vyřídit vše tváří v tvář, či - jak se čekalo - ručně. Co se dělo tam, víme jen zprostředkovaně, ale k fyzickému kontaktu prý nakonec nedošlo.

Večer pak celá situace žila ve zpravodajství a díky tomu zřejmě stanice trhly unikátní rekord v počtu „č…ků“, které v takto koncentrovaném čase zazněly éterem.(Byť některé stanice slovo „vypíply“.) Výkop do dalšího kola pak zajistil právě Robert Fico, když prohlásil, že by si SaS neměla z parlamentu dělat „kokainovou zábavu“….

Autorka celou melu pozorovala s příjemným pocitem, že něco takového už se minimálně od časů Miloše Zemana nebo možná snad ještě o zdviženého prostředníčků Mirka Topolánka v Česku nenosí. Tedy než se ovšem vynořila ze slovenských médií a z českých na ní začal padat „hajzl“, do něhož máme všichni jít podle Miroslava Kalouska. Nebo „mrdky s foťákama“, které podle textovky, kterou zaslal Respektu, hlídkují pod okny ex-premiéra Topolánka. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].