Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Arabský Palach a jeho zahanbení

„Stal se z něho arabský Jan Palach,“ píše páteční britský list Guardian o tuniském mladíkovi, který se 17. prosince loňského roku zapálil na protest proti nemožnosti provádět svou jedinou živnost. „Ale zatímco Palach jednal z politických důvodů,  Bouaziziho vedly osobní frustrace,“ nezapomíná Guardian uvést rozdílné motivy obou mužů na správnou míru.

Mohamed Bouazizi stěží věděl, kdo byl Jan Palach, jeho sebeupálení však mělo podobně signifikantní dopad napříč  společností. Zafungovalo jako rozbuška a spustila se revoluce, která vedla k převratu a odstoupení diktátorského prezidenta bin Alího. Jan Palach svým činem sice revoluci nespustil, ale na jeho odkaz navázali jiní a zarezonoval i v revolučním roce 1989.

Městečko Sidi Bouzid, kde Bouaziziho rodina žije, bylo do tohoto nešťastného incidentu neznámé, světem neobjevené, plné prachu a chudoby.

  • Autor: Wikipedia
• Autor: Wikipedia

 V těchto dnech se do něj sjíždí novináři z celého světa, aby si osobně vyslechli srdceryvný příběh chudého prodavače zeleniny se smutným koncem pro jeho rodinu a nedozírným dopadem na celý národ a možná i region. Kromě toho, že se tento šestadvacetiletý svobodný muž navždy zapsal do dějin země a v brzké době učitě vstoupí i do učebnic, už po něm pojmenovali mezinárodní letiště v Tunisu a městečku Sidi Bouzid se běžně přezdívá (nejen na Twitteru a Facebooku) „město svobody“.

Reportéři, kteří si podávají dveře malého, skromného domku, kde Mohamed žil se svou matkou a mladší sestrou, najednou objevují matčinu verzi příběhu. „Nebyla to chudoba, co ho vedlo k upálení se, ale zahanbení,“ říká otevřeně novinářům ze CNN, Guardianu, Al Džazíry atd. Menubía Bouaziziová. Jejího syna zpolíčkovala policistka, která na něj navíc plivla a proklela jeho mrtvého otce. Veřejné zostudení a navrch ženou je v arabském světě nepřijatelná urážka. Kam až může vést, jsme se přesvědčili v následujících týdnech.

Exprezident Bin Alí rozpoznal už při prvních protestech, ke kterým následně došlo, vážnost situace a vydal se za těžce popáleným Bouazizim do nemocnice osobně. Rodině slíbil nadstandardní péči, případně i převoz do Francie. Mladíkův život se mu ale zachránit nepodařilo. Stejně tak ani svoje prezidentství.

V této chvíli je už jedno, co v případě úřady šikanovaného Bouaziziho hrálo větší roli – zda zahanbení či chudoba a nemožnost dovolání se spravedlnosti. Mohamed Bouazizi má řadu následovníků v celém regionu. V Alžírsku, Egyptě, Mauretánii, Jemenu se na protest proti zkorumpovaným tamním úřadům i celé vládě zapalují lidé, zoufalí ze své životní situace stejně jako byl Mohamed Bouazizi. Kam to povede, těžko odhadnout. Přesně jako u Jana Palacha.

O tom, jak se celý tuniský převrat odehrál, se můžete dočíst v článku Jaroslava Formánka v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí 24. 1. 2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].