Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Zrazeni elitami. Teorie nahrazení je návyková konspirace i výnosný politický obchod

Co stojí za masovými vraždami poslední doby? Nová vlna militantního rasismu se ve Spojených státech zvedá od roku 2017

Osmnáctiletý střelec bílé pleti, který v sobotu v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York zabil deset lidí a další tři zranil, si místo činu předem prozkoumal • Autor: Profimedia
Osmnáctiletý střelec bílé pleti, který v sobotu v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York zabil deset lidí a další tři zranil, si místo činu předem prozkoumal • Autor: Profimedia

2018: střelba v synagoze Tree of Life v Pittsburghu, 11 mrtvých. 2019: střelba v mešitě v Christchurch na Novém Zélandu, 51 mrtvých. 2019: střelba v supermarketu v El Pasu, 23 mrtvých. 2022: střelba v Buffalo, 10 mrtvých.

Společné mají vyjmenované masové vraždy jedno: bílý muž zaútočil proti „barevným“ lidem, protože se domníval, že ho chtějí zbavit jeho právoplatného místa ve společnosti. Útočník z amerického El Pasa i ten nejnovější z amerického Buffala, kde došlo k útoku o víkendu, výslovně jmenovali předchozí útok v novozélandském Christchurch jako zdroj inspirace - osmáctiletý vrah z Buffala v podstatě okopíroval a mírně doplnil i jeho obsáhlý manifest.

O co jde? Vraždící běloši, kteří se ke svému „bělošství“ výslovně hlásí, se ohánějí tzv. „teorií nahrazení“. Ta v podstatě tvrdí, že do západní, „bílé“ společnosti proudí davy „barevných“, kteří mají „původní“ obyvatelstvo naředit a  nakonec nahradit. Neděje se tak náhodou, ale zcela záměrně. Vše je řízeno shora, skupinou mocných. Jejich motivace? Noví příchozí se stanou lacinou pracovní silou a vděčnými voliči, tedy mocenskou základnou.

Australský pravicový extremista Brenton Tarrant při útocích na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch zastřelil 51 lidí • Autor: REUTERS
Australský pravicový extremista Brenton Tarrant při útocích na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch zastřelil 51 lidí • Autor: REUTERS

Američtí stoupenci načrtnuté teorie jsou například přesvědčeni, že tamní demokraté záměrně udržují otevřené hranice na jihu země, a v Americe tak plynule roste počet nelegálních přistěhovalců převážně z Latinské Ameriky. Dnes je jich v zemi okolo jedenácti miliónů a jejich počet v poslední době ve skutečnosti klesl, ale přijdou další. Demokraté pak jednoho dne vyhlásí amnestii, příchozí zlegalizují – a vděční latinos jim pak zajistí neporazitelnost ve volbách a vytlačí bílé pracující definitivně na okraj společnosti.

Je celkem zbytečné se zabývat vyvracením podobných konstrukcí. Teorie je ostatně stará, týdeník The Economist na webu například připomenul, že podobné fantasmagorie šíří třeba již jedna z postav sto let starého slavného románu F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby - spisovatel tak ukazuje, že je daná postava poněkud prostší mysli. V nejnovější inkarnaci má však teorie původ ve Francii, kde ji spisovatel Renaud Camus v roce 2011 v knize Le Grand Remplacement narouboval na hrozbu muslimské populace (Camus je gay a na muslimech hodně kritizuje jejich netoleranci k sexuálním menšinám).

Na teorii je svůdná její představa zrady elit, které se podle ní snaží zbavit původních, příliš neposlušných a nepohodlných obyvatel. Dobře se tak hodí do populistické éry, kdy je vzpora proti elitám - nějakému tomu „Washingtonu“ „Bruselu“ či podobným centrům moci - základním energetickým zdrojem politického usilování. Ve Spojených státech se tak teorie nahrazení nešíří pouze zezdola na sítích, ale také shora, z úst populistických politiků nebo mediálních osobností. Když například Donald Trump mluví o tom, že volby rozhodly v jeho neprospěch „milióny nelegálních hlasů“, naráží vlastně (alespoň v uších svých stoupenců) na údajné spiknutí demokratů, kteří již dnes nechávají nelegální přistěhovalce různě pokoutně volit.

J. D. Vance se svými podporovatelkami.
J. D. Vance se svými podporovatelkami.

Nová vlna bílého militantního rasismu se ve Spojených státech zvedá od roku 2017, kdy stoupenci nejrůznějších variant popsané teorie uspořádali demonstrační pochod v Charlottesville (a zabili tam jednoho ze svých odpůrců). Tehdejší prezident Trump pochod a násilné střety jednoznačně neodsoudil a v paměti zůstal jeho tehdejší výrok, je „velmi špatní lidé byli na obou stranách“.

Dnešní republikánská strana s údajnou hrozbou nahrazení rétoricky koketuje systematicky, odkazuje k ní běžně například hlavní hvězda stanice FoxNews Tucker Carlson, hierarchicky třetí nejdůležitější republikánská kongresmanka Elise Stefanik nebo čerstvý vítěz republikánských senátorských primárek v Ohiu J. D. Vance - autor knihy Hillbilly Elegy, kdysi velký kritik Donalda Trumpa, který ovšem přešel na jeho stranu a vysloužil si tak podporu, která primárky pravděpodobně rozhodla.

Prezident Joe Biden nazval víkendové vraždění v Buffalu „aktem domácího terorismu“ a vyzval Američany, aby podobným teoriím nevěřili. Zároveň odmítl tlak části vlastní strany, aby za smrt černých obyvatel Buffala učinil odpovědnými konkrétní osobnosti republikánské strany a populistické mediální scény. Ti se samozřejmě od konkrétních aktů násilí distancují, stejně jako sám Renaud Camus, který neustále opakuje, že nepodporuje násilí.

Zároveň však prohlásil, že chápe, že se Američané kvůli snahám o nahrazení zlobí. Už v roce 2018 ostatně napsal rovnou v angličtině pojednání You Will Not Replace Us (Nás nenahradíte). Založil také Conseil national de la résistance européenne (Národní radu Evropského vzdoru), jež má bojovat proti „totalitě nahrazení“ - a nás může zajímat, že jedním z členů je také bývalý český prezident Václav Klaus.

Renaud Camus • Autor: Profimedia
Renaud Camus • Autor: Profimedia

Konspirační teorie nelze vymýtit, jsou bočním produktem lidské mysli. Někteří živočichové mají rychlé nohy k útěku, jiní dlouhé drápy a ostré zuby k útoku i obraně, homo sapiens má nebývale vyvinutou schopnost spatřovat v dění ve svém okolí pravidelnosti a vzorce a do jisté míry tak chápat a předvídat, co se bude dít. Neumí to ovšem ani zdaleka dokonale: některé pravidelnosti neanalyzuje správně, jiné spatřuje i tam, kde nejsou. Lidé vždy předpokládají, že všechno okolo nich je nějak strukturováno a má nějakou příčinu. Je to jejich základní strategie přežití, občas se ovšem šeredně pletou.

Nebo lidské slabosti pro zkratkovité vidění světa využívají. Již zmíněný J. D. Vance dříve tvrdil, že Trumpova rétorika je něco jako „kulturní heroin“, na chvíli pomáhá jeho stoupencům cítit se dobře, ale žádné jejich skutečné problémy neřeší. Dnes Vance se stejnou návykovou substancí obchoduje. A není sám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].