Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Pražský hrad

Zeman lhal dvakrát: Posudek existoval a upozorňoval na problémy při jmenování šéfa ÚS

Respekt získal analýzu o předčasném ustavení do funkce, kterou vypracoval pro prezidenta s velkým předstihem profesor Aleš Gerloch

Aleš Gerloch a někdejší Zemanův kancléř Vratislav Mynář • Autor: Profimedia
Aleš Gerloch a někdejší Zemanův kancléř Vratislav Mynář • Autor: Profimedia

Když dnes už bývalý prezident Miloš Zeman na konci minulého roku zvažoval předčasné jmenování předsedy Ústavního soudu, opíral se podle svých slov o právní analýzu, kterou si nechal vypracovat a jež mu podle jeho slov tento krok posvětila. Zvažoval, že do funkce jmenuje ústavního soudce Josefa Fialu, kterého v minulosti prosazoval kancléř Vratislav Mynář coby kandidáta SPOZ na senátora. Proti jeho postupu se ohradila právní komunita, a dokonce i část ústavních soudců a Fialových kolegů s argumentem, že by se jednalo o ústavní puč, a Fiala by se stal Zemanovým nástrojem pro jeho uskutečnění. Podle ústavních právníků by takový krok mohl způsobit právní a politický chaos a znamenal by vyprázdnění kompetencí nového prezidenta Petra Pavla, do jehož pravomoci by už logicky výběr předsedy soudu spadal.

Prezidentská kancelář tehdy na dotazy Respektu tvrdila, že šlo jen o ústní konzultace právníků, kteří předčasné jmenování šéfa Ústavního soudu potvrdili. „Jediná informace získaná přímo od prezidenta republiky spočívá v tom, že příležitostně požádal o stanovisko k možnému jmenování předsedy Ústavního soud některé čelné funkcionáře v právnických profesích, šlo ovšem o záležitost v ústní podobě, obsah požadovaných informací není nikde zaznamenán,“ odpověděl v půli ledna vedoucí odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky Václav Pelikán na žádost Respektu o poskytnutí informací. Na základě toho napsal Respekt text o tom, že prezident lže. Jak se ale ukázalo, celý příběh je ještě zamotanější.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].