Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext

Za Piráty a Starosty hraje ve finále veršující papírový Babiš

Příjezdem muzejního autobusu a premiérou divadelního představení začala ostrá kampaň koalice Pir-STAN

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V čele náměstí v Ústí nad Labem stojí pódium, kolem náměstí stánky. V jednom z nich si lze na hlavu nasadit brýle pro virtuální realitu a zahrát si hru, v jiném se vyfotit s komiksovou bublinou s nápisy jako Není nám to ukradený nebo Nejvyšší čas investovat do vzdělání. V dalších se prodává káva, jídlo, víno, vedle skákacího hradu je stánek s výtvarnou dílnou pro děti. Na kraj náměstí doráží autobus popsaný nápisy, které upozorňují na „nepříjemnosti“, které se staly za současné vlády. Pod shrnujícím názvem Muzeum průšvihů slova na karose připomínají otrávenou Bečvu, srážky vlaků i zahrádkářský zákon, který dostal přednost před řešením covidu.

Vevnitř pak stroj pojmenovaný Švindl bus nabízí ve vitrínách i příslušné artefakty: deníček šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, mrtvou vodu z Bečvy, respirátor za 777 korun, toustový chléb z dotované Babišovy linky, neexistující negativní lustrační osvědčení premiéra Babiše či majetkové přiznání exministra zdravotnictví Petra Arenbergera. S muzejním autobusem teď budou Piráti a Starostové brázdit zemi v horké fázi kampaně, kterou ve čtvrtek v Ústí započali. Oprášili tím nápad z kampaně před čtyřmi lety, kdy jezdili s autobusem vězeňským a nápisem Hrr na ně a upozorňovali na špatnosti předešlé vlády. Největším tahákem kampaně Pirátů a Starostů má ale být veršované divadelní představení o současné vládě, s nímž budou do voleb obrážet náměstí, aby se pokusili po nepříliš povedeném začátku kampaně zase přitáhnout voliče.

Z říše snů a fantazie

Na pódium herci na začátku vynesou na vyvýšené místo hlavní kulisu, nafukovací člun. A hrají pod ním s nasazenými hlavami vládních politiků. “ Chytrý byl jak málokdo v tom kraji, to potvrdí všichni, kdo ho znají. Svůj úžasný a velký mozek však špatnou cestou vedl, s každým lumpem a podvodníkem k jednacímu stolu sedl,” představují průvodci představením herce s hlavou Andreje Babiše, ústřední postavu divadelního kusu.  “O tomhle světě já vím svý, nejsem ďábel, já chci být jen bohatý. Budu obchodovat s fosfáty. Dotace a granty mi s tím pomohou, obyčejní lidé s tím nic nezmohou,” praví hlava podnikatele Babiše.

Lidé si natáčejí představení na mobil, smějí se - náměstí je zaplněné zhruba z poloviny, část publika tvoří lidé z politických štábů. Na jevišti se narodí Babišovo svědomí, které po něm chce, aby podnikal eticky. Babiš ho nakopne a zažene, a pak dostane nápad s odkazem na dobu, kdy si před vstupem do politiky stěžoval na úplatnost politiků: že už se v podnikání nechce dělit s ministry a poslanci o zisky, že bude lepší se při podnikání stát rovnou premiérem. “A tak bez skrupulí a zcela v klidu začal kupovat si přízeň lidu,” praví herci. Na to na podium přitančí herečka s hlavou Aleny Schillerové - “aby mu to prošlo, pacholkovi, musel se zjevit maskot nový, žena z říše snů a fantazie, krásná, chytrá, výřečná je”.

Další hlavou, kterou si nechali Piráti a Starostové vyrobit, je šéf poslaneckého klubu Faltýnek: “Co si to pořád do notesu píše? - To je obsah jeho spíže. - A čím si tu spíž plní? Solí, vejci, bochníkem? - Ne, fotbalem a dopravním podnikem.” Následně přitančí koronavirus a ministr zdravotnictví Vojtěch Adam, přijdou připomínky zmatků kolem opatření, chybějící roušky, hluboká poklona Babiše před čínským letadlem, tisková konference “nebuďte slušný, řekněte jméno”.

Největší smích na náměstí vzbudí replika z reproduktoru evokující vládní nařízení: “Abychom předešli dalším nedorozuměním, budeme měnit ministry zdravotnictví vždy k pátému dni prvního měsíce každého čtvrtletí nebo sedmý den předposledního týdne následujícího měsíce.” Nakonec se naplní i nafukovací člun; podobný tomu, jakým Miloš Zeman každoročně brázdí rybník na Vysočině. Za fanfár a ohlášen jako ten, kdo všechnu tu špatnost odehrávající se pod člunem řídí, se v něm objeví papírový kancléř Vratislav Mynář.

Jak na tasemnici

Jsou dvě odpoledne, navečer představení zahrají Ústečanům znovu. A než se na pódiu začne odehrávat odpolední program, například koncert Jaroslava Hutky, přednesou z něj oba lídři koalice Pir-STAN svůj program. Říkají lidem o plánu “bilion pro budoucnost”, kterým chce koalice nastartovat ekonomiku, o plánu na více bytů, na robotizaci, dostupný vysokorychlostní internet, o tom, že je třeba zmrazit státní výdaje na současné úrovni. “A ne, nechceme zvyšovat daně ani brát bohatým,” dodává Rakušan.

„Štve nás, stejně jako vás, jak vláda tuhletu zemi zadlužila, štve nás ta ohromná korupce, která prorostla celým státem jako nějaká obří tasemnice, navíc přisátá na státní pokladnu,“ hřímal z pódia Ivan Bartoš. A s Rakušanem postupně vyprávěli, jak články tasemnice usekat a dát zemi do pořádku. “Není potřeba tyto peníze v rozpočtu hledat. Už tu jsou, jen neproudí správným směrem.  A teď hrozí, že o některé finance úplně přijdeme, evropské dotace jsou v ohrožení kvůli obřímu střetu zájmů Andreje Babiše,“ dodal šéf Pirátů.

Na závěr pak Rakušan ještě pronesl, že jsou jediní, kdo slibují, že nepůjdou s tasemnicí do vlády - ani když nebude mít hlavu Andreje Babiše. S ANO že se nespojí v žádném případě. Na seznamu stran, s nimiž nebudou jednat po volbách o společné vládě, je také SPD a KSČM. Na zemi kousek od pódia po celou tu dobu leží ještě jedna velká papírová hlava, Ivana Bartoše. Tu v Ústí do představení nezapojili, objeví se až na dalších štacích.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].