0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext21. 10. 20206 minut

Trumpův protiútok. Podivně nalezené e-maily oživily příběh o Bidenově střetu zájmů

The New York Post: Biden se jako viceprezident sešel s představitelem ukrajinské firmy, ve které působil jeho syn Hunter

Donald Trump se vrací z nemocnice do Bílého domu • Autor: Alex Brandon

Toto je příběh, který by mohl na poslední chvíli otočit výsledek amerických prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa. Posuďte sami:

Uprostřed minulého týdne přišel deník The New York Post  se skandálním odhalením. V jeho centru je kopie hard disku, na kterou deník upozornil Steve Bannon a kterou jeho novinářům vzápětí předal Rudy Guiliani. Hard disk údajně pochází z jedné opravny počítačového hardwaru v americkém státe Delaware, kam někdo přinesl porouchaný laptop a již si ho nikdy nevyzvedl. Hard disk se pak ocitl v rukou FBI a právě Rudyho Giulianiho; jak, to není úplně jasné.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Kvůli kontextu si připomeňme, že Giuliani není jen bývalý starosta New Yorku, ale také osobní právník Donalda Trumpa. Bannon je Trumpův bývalý hlavní ideolog a poradce a v tuto čelí obvinění ze zpronevěry fondů určených na výstavbu protiimigrantské zdi na jižní hranici USA (na svobodě je díky sedmimiliónové kauci, přelíčení má začít příští rok). The New York Post je bulvární deník vlastněný impériem Ruperta Murdocha. Delaware je stát, v němž působí Joe Biden, demokratický prezidentský kandidát a bývalý senátor právě za tento stát.

Ale k věci: na hard disku se údajně nachází osobní e-maily Huntera Bidena, syna demokratického kandidáta. Ten v letech 2014–2019 působil jako člen správní rady ukrajinské energetické firmy Burisma s platem 50 tisíc dolarů měsíčně. Ústředním nálezem je pak e-mail od poradce správní rady Vadyma Požarského, který v něm Hunteru Bidenovi děkuje za to, že zprostředkoval setkání se svým otcem. Mail má pocházet z roku 2015, tedy z doby, kdy byl Joe Biden americkým viceprezidentem.

Podezření, jež z údajného objevu vyplývá, je srozumitelné. Jsme svědky klasické politické korupce a zneužívání postavení. Výměnou za teplé místo pro syna je možnost lobbovat přímo v srdci americké vlády. V dalších e-mailech se ještě objevuje zmínka o desetiprocentní odměně z výnosu dealu s čínskou vládou pro „velkého muže“ - jeho identita je neznámá, ale s pomrkáváním má rovněž odkazovat k Bidenovi staršímu.

Námitky jeho tábora - včetně médií v čele s The New York Times, The Washington Post nebo televizní stanicí CNN - se týkají důvěryhodnosti celého příběhu. Zjevení hard disku působí nanejvýš pochybně a třeba The New York Times teď po rozsáhlém pátrání v řadách deníku The New York Post tvrdí, že několik tamních novinářů včetně hlavního autora textu odmítlo kvůli nejistotě o původu informací k článku na titulní straně připojit svůj podpis.

K pochybám o původu celého odhalení (či „odhalení“) se připojilo padesát bývalých vysoce postavených příslušníků amerických výzvědných služeb, podle nichž celá akce na hony zavání cíleným pokusem o kompromitování, dost možná ruského původu (Nevyzvednutý laptop s citlivými informacemi v opravně v Delaware? Ha ha ha). Na tuto stranu se zpočátku přidala také technologická impéria: Sítě Twitter i Facebook se pokoušely blokovat sdílení zmíněného článku, ale když republikánští zákonodárci začali vyhrožovat předvoláním před senátní komisi, Twitter stavidla zase otevřel.

Republikánský tábor nicméně upozorňuje, že demokraté věnují podezřele velkou pozornost snaze zdiskreditovat původ informací včetně energie vynaložené na investigaci v redakci znepřáteleného plátku, nijak horlivě však nevysvětlují samu podstatu příběhu.

„(Jejich reakce) je předvolebním ekvivalentem situace, kdy si dítě zacpe uši a nahlas zpívá la-la-la-la,“ komentuje kauzu například americká mutace magazínu The Spectator s tím, že zdroje jsou samozřejmě pochybné, o tom žádná, ale to automaticky neznamená, že nic z tvrzeného není pravda. „Problém Bidenovy kampaně je v tom, že většina lidí se nestará o to, jestli je článek eticky vyzdrojován. Zajímá je, jestli je to pravda.“

Sám Joe Biden argumentuje stejně jako spřízněná média. „Není to v tom ani kousek pravdy, jsou to pořád stejné nesmysly od Rudyho Giulianiho, hlavního zlého muže Donalda Trumpa, je to poslední zoufalý pokus jejich kampaně pošpinit mě a moji rodinu,“ prohlásil například v rozhovoru pro lokální televizní kanál WISN12.

Biden tu naráží na dlouhotrvající snahu Trumpova týmu najít na Ukrajině informace, jež by nějak potvrzovaly zkorumpovanost rodiny Bidenů. Připomeňme, že tyto snahy vedly vloni až k pokusu o odvolání prezidenta z funkce poté, co vyšlo najevo, že se v telefonickém rozhovoru pokoušel vydíráním přimět ukrajinského prezidenta, aby veřejně oznámil začátek vyšetřování Bidenových. Ten to však přes všechen nátlak spočívající v zadržování americké vojenské pomoci pro válkou postiženou zemi neudělal.

Příběh je v každém případě zamotaný a v horizontu voleb, do nichž už teď schází necelé dva týdny, nevyřešitelný. Ať jsou zadržené e-maily pravdivé, nebo ne, nad Joem Bidenem se stále vznáší nepříjemná otázka, proč jeho syn vůbec kdy pracoval pro ukrajinskou těžební společnost v době, kdy on sám zastával funkci viceprezidenta. Tyto pochybnosti se objevily již během primárek a pak je zavál prach.

Trumpův tábor nyní každopádně pumpuje obvinění na plné obrátky. Před čtyřmi lety jeho příznivci skandovali „Pošlete ji za mříže“ a mysleli tím tehdejší protikandidátku Hillary Clinton. Významným momentem v samém závěru kampaně byl tehdy okamžik, kdy ředitel FBI Comey oznámil, že obnovuje vyšetřování demokratické kandidátky ve věci jejích zmizelých úředních e-mailů.

Dnes Trumpovi příznivci skandují „Zavřete je všechny“ - a myslí tím Bidenovy, otce i syna. Trump v závěru svého tažení útočí zezadu, jeho snahou je zjevně stupňovat emoce a nadšení svého tábora na nejzazší bod. Před čtyřmi lety to fungovalo - a rovněž teď se rozhodně něco děje. Křivky podpory obou kandidátů se v průzkumech zlomily, Bidenova teď klesá celkem ostře dolů, Trumpova opačným směrem. V závěru kampaně přituhuje. Čtvrteční a poslední prezidentská debata může mít ještě velký význam.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].