0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext17. 6. 20246 minut

S Guptou nemá huť budoucnost. Zaměstnanci Liberty Ostrava vyhlížejí tajemného kupce

Největší české ocelárny jsou v insolvenci, ale její výsledek přináší spoustu otazníků

Zaměstnanci společnosti Liberty Ostrava čekají na pracovníky úřadu práce, kteří budou úřadovat přímo v sídle firmy. Od pondělí mohou žádat úřad práce o výplatu nevyplacené mzdy • Autor: ČTK / Sznapka Petr

Když si pracovnice společnosti Liberty Ostrava Eliška Vichtová minulou středu v médiích četla zprávy o tom, že její zaměstnavatel nadále není schopen vyplácet svým lidem – a tedy i jí – pravidelnou mzdu, paradoxně pocítila úlevu. Největší české ocelárny už více než sedm měsíců prakticky nevyrábějí, mají miliardové dluhy a většina z více než pěti tisíc zaměstnanců je od loňského listopadu doma. A ačkoli dál dostávali většinu výplaty, vývoj kolem jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu sledovali s obavami z blížícího se krachu společnosti.

Majitel oceláren, britský magnát Sandžív Gupta, sice od začátku tohoto roku sliboval investice a nový rozjezd, jeho plánům na restrukturalizaci podniku však zaměstnanci postupně přestali věřit. Když tedy firma minulou středu oznámila, že není schopna splácet své dluhy překračující už pět miliard korun a vstupuje do procesu známého jako insolvence, z pohledu zaměstnanců to přineslo naději, že se věci možná začnou obracet k lepšímu. Nebo že se přinejmenším po měsících přešlapování a mlžení dají do pohybu. Insolvence totiž znamená, že v rozhodování o dalším směru firmy už nebude mít hlavní slovo majitel, ale věřitelé, v jejichž zájmu je získat své pohledávky zpět.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Největší naděje z pohledu zaměstnanců vzbuzuje scénář, podle kterého by ostravskou huť mohl koupit jiný investor. Tuto vyhlídku naznačují výroky vlády, která v den vyhlášení insolvence oznámila, že o převzetí oceláren jedná s potenciálním kupcem. „Nejistota tu panuje furt, ale pokud by měl hutě dál Gupta, tak by to tu nemělo žádnou budoucnost. Myslím, že mluvím za hodně lidí, když řeknu, že jsme rádi, že jsme se ho zbavili,“ říká Vichtová. Uklidnil ji i způsob, jakým se k situaci postavil stát, který ihned oznámil, že zaměstnancům hutě bude následující tři měsíce vyplácet náhradu mzdy.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc