Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Justice

Respekt: Vážným kandidátem Hradu na šéfa Ústavního soudu je Josef Baxa

Výběr prvních tří ústavních soudců kvůli časovému presu probíhá ze seznamu, který vzešel zevnitř prezidentova poradního panelu

Josef Baxa Pavel Rychetský • Autor: Profimedia.cz
Josef Baxa Pavel Rychetský • Autor: Profimedia.cz

Jednou z nejdiskutovanějších prezidentských pravomocí byla během nedávné volební kampaně otázka, kdo a kdy obsadí předsednický post Ústavního soudu, jehož současný šéf Pavel Rychetský odejde z čela instituce v srpnu. Kombinace aktuálního složení soudu a faktu, že většině ze současných ústavních soudců skončí mandátdo dvou let, způsobila, že nová hlava státu se musí porozhlédnout mimo vnitřek této instituce. A podle zjištění Respektu by prezident Petr Pavel a jeho poradní panel složený z právních expertů v její čele rád viděl bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. 

Vytvářet atmosféru

Že padá Baxovo jméno, není vlastně příliš nečekané. Jako o nástupci Rychetského se o něm mluví už roky, překážkou pro jeho kariérní posun však byl v posledních letech již bývalý prezident Miloš Zeman. S ním se Baxa dostal do konfliktu poté, co média včetně Respektu popisovala, jak se Zemanův kancléř Vratislav Mynář snažil zasahovat do rozhodování nejvyšších tuzemských soudů v kauzách, která se týkala prezidenta či jeho spojenců. 

V březnu 2016 kancléř adresoval Baxovi dosud nezveřejněný dopis, jenž se týkal tehdy projednávaného případu u Nejvyššího správního soudu. Odůvodnil ho „potřebou pana prezidenta“ a zcela konkrétně u Baxy sondoval jeho názor ve věci konkrétní kauzy. Předseda soudu však Mynáře rovněž dopisem zřetelně odmítl s tím, že o takové věci nemůže být žádán. A odpověděl, že se nemůže ze své pozice vyjadřovat ke konkrétním otázkám případů, které Nejvyšší správní soud rozhoduje.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].