Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext, Politika, Redakce, Společnost

První den Pavlovy kampaně: S Nerudovou, laborantkami a dobrovolníky

Vítěz prvního kola vyrazil do terénu, vyvracel řetězové e-maily a apeloval na voliče protikandidátů

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

„Nedělní porada o tom, co bude náplní těch dvou týdnů,“ odpověděl Petr Pavel Respektu v sobotu na dotaz, jaké budou první kroky v následujících 14 dnech před druhým kolem prezidentské volby. Výsledek mohla veřejnost poprvé spatřit v úterý - nejprve se v Praze objevil společně s Danuší Nerudovou, poté v Ústí nad Labem a nakonec opět v Praze a opět s jedinou kandidátkou na Pražský hrad, která v prvním kole skončila třetí.

Pavel tím naplno odstartoval kontaktní kampaň před druhým kolem a jak se zdá, její náplní je zatím z podstatné části snaha uvádět na pravou míru výroky Andreje Babiše nebo řetězové e-maily, jež proudí v těchto dnech do českých schránek – a také přesvědčovat voliče svých bývalých protikandidátů, kteří mu vyjádřili podporu, že přes rozdíly by měli dát hlas právě jemu a druhé kolo „nevypustit“.

Použijte fakta

Vše odstartovalo v Radlické kulturní sportovně na pražském Smíchově. V prostoru vedle Ženských domovů měl Pavel společnou tiskovou konferenci Danuší Nerudovou, jež  mu již v sobotu na své tiskové konferenci vyjádřila podporu a poté se vypravila k Pavlovi do štábu. Následně se týmy obou kandidátů sešly k prodiskutování přesné formy a obsahu podpory.

Na pódiu se tak kromě Pavla a Nerudové míchají zástupci dobrovolnických týmů a podporovatelů obou kandidátů. „Bude to nejen o verbální podpoře, bude to o sdílení reklamních prostor, o společném vystoupení na akcích, o spolupráci našich týmů,” vysvětlil pak Pavel, na čem se oba týmy dohodly. V praxi tak Nerudová poskytne Pavlově kampani reklamní plochy a Pavel je ze svých prostředků polepí. Za to naopak slíbil Nerudové, že v následující kampani - a případně také na Hradě - bude akcentovat její témata: na tiskové konferenci se mluvilo o životním prostředí, nedostupném bydlení nebo o manželství pro všechny.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V odpoledních hodinách pak Pavel vyrazil do Ústí nad Labem. Ve zdejším Zdravotním ústavu chtěl poděkovat laborantkám za jejich nasazení během covidu. „Byli jsme oslovení týmem pana generála,“ říká vedoucí zdejšího Centra imunologie a mikrobiologie Vlastimil Král. Že se s poděkováním Pavel vypravil právě k nim, ho nepřekvapuje. „Byli jsme jedna z prvních laboratoří, která se v březnu 2020 zapojila do diagnostiky,“ vysvětluje.

Na otázku, zda by takto ve své laboratoři přijali i Andreje Babiše, odpovídá, že ano. „Pokud by jasně prohlásil, že chce přijet, nemohli bychom mu v rámci demokratické společnosti říct, že ne,“ říká s tím, že by ovšem zcela jistě dostal otázky, které by odpovídaly tomu, jak on i zaměstnanci a zaměstnankyně vnímají jeho kampaň. „Tedy jako agresivní, nespravedlivou a nepravdivou, pokud nechci říct přímo lživou,“ dodává.

Jedna z laborantek Pavlovi vysvětluje, že se na ni obracejí známí s obavou, která se čím dál víc šíří veřejným prostorem – tedy že Pavlovo prezidentství bude znamenat zavlečení Česka do války, jak naznačuje Babiš. „Obrací se na mě známí, jestli je to možné, a přijde mi to divné, že v to lidi věří,“. Pavel s odkazem na dvě předchozí přímé volby prezidenta reaguje, že podobně již strachu uvěřili dvakrát - a jediné, co se s tím dá dělat, je odbýt takové věci jako „absurdní nesmysl“.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pak ještě odpoví na dotaz, co říká na pohrdání voliči Andreje Babiše - s tím, že mu to přijde hloupé, ale je správné jim vysvětlovat, že Babiš pro ně není nejlepší volbou. „Použijte fakta a zkuste to těm lidem ukázat: oligarcha, který za poslední dva roky vydělal 30 miliard a káže, že tato země trpí, mi přijde mimořádně pokrytecký,“ říká Pavel. Následně dostane od laborantek bábovku a míří na náměstí na setkání s občany.

Nerezignovat na to špatné

Trasa míří přes Dům kultury, kde se Pavel setkal s místními dobrovolníky. S těmi je v kontaktu už od první covidové vlny z března 2020. I jim poděkoval za jejich práci, naposledy při pomoci s integrací ukrajinských uprchlíků. „Podporoval jsem ho už v začátcích, kdy se začalo o jeho kampani mluvit,“ vysvětluje jeden z dobrovolníků: má rád armádu a považuje Pavla za zkušeného a schopného člověka.

Na Kostelní náměstí, které je od Domu kultury vzdálené jen několik minut, Pavla kromě jeho ženy doprovází zdejší senátor Martin Krsek (SEN 21). Po cestě stihne předat pár faktografických informací o historii města, pak už na Pavla čeká téměř zaplněné náměstí, jež ho přivítá na pódiu potleskem.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

„Četl jsem v různých řetězových mailech a řada lidí se s tím na mě obracela, že až bude zvolen Pavel - pokud bud zvolen - tak vtáhne tuhle zemi do války,“ začíná svou řeč na evidentní téma těchto dní. Vysvětluje opět lidem, že je to „naprostý nesmysl“. Jako voják ví, co válka je, nikomu by ji nepřál a jako prezident by - jak říká - nic takového neudělal. „Ale tím neříkám,“ zdůrazňuje, „že držet se od války znamená rezignovat na to špatné, co se děje. Pokud tomu budeme jenom přihlížet, tak se to dříve či později dostane i k nám.“

„Na Ústí nad Labem jsme to nečekali,“ říkají na zdejší účast manželé Markvartovi, kteří Pavla volili i v prvním kole a přijeli ho podpořit z Děčína. „Když jsme se dozvěděli, že tady bude, nelenili jsme.“ Filip Skoumal zase na ústecké náměstí přijel z Teplic. „Jsem rád, že je tady tolik lidí, nečekal jsem to, ale tady jsou lidi z celého kraje,“ vypočítává podobně. On sám volil v prvním kole Danuši Nerudovou, protože chtěl na Pražském hradě ženu. „Ale když není Danuše, budu volit Pavla - to dá rozum,“ říká.

Přijďte k volbám

Následně se Pavel vrací zpět na do Prahy na další společnou událost s Danuší Nerudovou. V hospodě u Náměstí republiky je dav převážně mladých lidí. Čekají na jejich příjezd, oba zde mají posedět společně s dobrovolníky. Když do následně do lokálu jeden po druhém přijdou, podobně jako na dopolední tiskové konferenci předají svým týmům a veřejnosti sdělení: Danuše Nerudová, že je potřeba přijít k volbám i ve druhém kole, a Petr Pavel, že je třeba zapomenout na rozdíly kola prvního. „Jsou zanedbatelné oproti rozdílům kola druhého,“ řekl už dopoledne a nyní apeloval na dobrovolnické týmy z regionů, aby zapomněly na šrámy, které v rámci kampaně vznikly.

„Já teď použiju vás slovník,“ obrací se pak Danuše Nerudová směrem k mladým, kteří s ní a Pavlem u stolu sedí - a s odkazem na sobotní tiskovku lídra ANO sděluje, že Česko v následujících dvou týdnech čeká „shitstorm“.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].