0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext18. 1. 20225 minut

Podívej, jak jsem chytrý. Proč je Wordle ideální hrou pro dnešní dobu

Svět propadl jednoduché slovní hříčce, kterou si lze zahrát vždy jen jednou denně

Author: Profimedia

Znáte Wordle? Pokud ne, pak se nejspíš vyhýbáte sociálním sítím, kde téhle tajemné věci v posledních dnech nejde uniknout. Poprvé jsem ji zaznamenal před týdnem, když sestra mé ženy začala na Instagramu každý den zveřejňovat malé čtvercové obrázky poskládané ze šedých, žlutých a zelených kostiček. Nejdříve jsem tomu nevěnoval pozornost, ale když jsem si všiml, že ty podivné mozaikovité čtverce připomínající Rubikovu kostku sdílí stále víc mých přátel, začal jsem pátrat, o co jde – a článek na New York Times mi to vysvětlil. 

Pokud jste jako já a módní trendy chytáte vždycky trochu pozdě, tak vězte, že trojbarevné čtverečky, které vaši přátelé sdílejí na sociálních sítích, ukazují skóre ve Wordle, jednoduché slovní hře, která je momentálně celosvětovým virálním hitem. Jejím cílem je co nejrychleji uhodnout tajné slovo, které je pro celý svět pokaždé totožné. A v tom spočívá kouzlo hry: lidé se rádi chlubí, jak jsou chytří, a tak s okolím sdílejí obrázky svého skóre.

↓ INZERCE

Hru Wordle původně vytvořil jistý Newyorčan jménem Josh Wardle pro svoji partnerku, aby se doma nenudila během pandemické izolace, ale z osobního dárku se během krátké doby stala celosvětová mánie. Podle redaktorky Financial Times, která hře také propadla, Wordle ještě v listopadu hrálo jen 90 lidí, zatímco dnes jich jsou dva miliony a jejich počet dál prudce roste.

Jakmile ji začnete hrát, brzy zjistíte, že v ní jede víc lidí, než byste možná čekali. Když jsem na začátku tohoto týdne seděl v redakci Respektu a hru jsem si poprvé zkoušel, kolega z kulturní redakce mi nahlédl přes rameno a mimoděk utrousil: „Dneska je to těžký, to jsem zvědav, jestli to zvládneš.“

Zvládnout to znamená uhodnout na maximálně šest pokusů anglické slovo dne, které má pokaždé pět písmen. Hra vám dává nápovědu: po každém pokusu zeleně zvýrazní, jaké písmeno jste trefili na správném místě, žlutě označí písmeno, které ve slově je, ale na jiném místě, a šedě písmeno, které ve slově vůbec není. Cílem je uhodnout tajné slovo na co nejméně pokusů, což může docela výzva, protože se často nejedná o ne zcela triviální anglické výrazy. V posledních dnech museli hráči hádat třeba slova „shire“, „tangy“ nebo „query“.

Možná vám to zní banálně a říkáte si, co je na hádání slov tak převratného, že se ho účastní miliony lidí? Otázku si pokládá i sám vynálezce hry Wardle, kterého celosvětový úspěch zaskočil. „Abych byl upřímný, to, že se hra stala virální, není úplně dobrý pocit. Cítím odpovědnost za všechny ty hráče, cítím povinnost udržet věc v chodu,“ řekl serveru Guardian. Zároveň ho prý těší, že výtvor, který měl původně pobavit jen přítelkyni, teď baví miliony lidí v době, kdy řada z nás musí sedět doma v izolaci kvůli covidové pandemii.

„Dostávám maily od lidí, kteří mi píší, že nemůžou navštívit své rodiče, ale aspoň spolu každý den sdílí skóre z Wordle. V téhle divné době je to možnost, jak se navzájem spojit bez přílišné námahy,“ popsal Wardle. Podle něho je hra populární proto, že je velmi jednoduchá, ale přitom náročná. „I když ji hraju každý den, pokaždé cítím pocit zadostiučinění, když slovo vyluštím. Cítím se chytrý, a to mají lidé rádi.“

Kouzlo hry je přitom ještě v něčem jiném: kromě zapojení mozkových závitů toho od nás chce strašně málo, což působí v prostředí dnešního internetu až neuvěřitelně bezelstně. Wordle je zadarmo a bez reklam, hraje se v internetovém prohlížeči, takže není potřeba si kvůli hraní stahovat mobilní aplikaci, a – to je velmi podstatné –lze si ji zahrát pokaždé jen jednou za den, takže si na ní nemůžeme pěstovat závislost. Systém vždy obnoví tajné slovo pro celou planetu jen jednou denně, což znamená, že nám nebere čas, ani kdybychom chtěli. Jak se dozvídám poté, co slavnostně zveřejním své první skóre, právě tohle je klíčová ingredience. „Kdyby to šlo, hrála bych ji třeba několik hodin v kuse každý den,“ píše mi kamarádka žijící v Anglii, která Wordle hraje už dva týdny.

Podle experta na počítačové hry Adama Proctera z univerzity v Southamptonu hra upomíná na rané doby internetu, kdy byla síť místem zábavy, objevování, a ne tolik vydělávání peněz jako dnes. „Internet je dnes nepříjemné místo, ale tahle hra je skvělá, protože ty ošklivé věci nedělá. Je tím, čím byl web na začátku, je hravá,“ řekl Guardianu.

To ale neznamená, že hned po úspěchu hry nepřicházejí lidé, kteří chtějí ono kouzlo zkazit. Objevily se napodobeniny, které si jde stáhnout v aplikaci a nabízejí variantu za peníze. Jiní kaziči jsou sofistikovanější: objevuje se stále více tipů od matematiků či top luštitelů křížovek, jakým slovem ideálně začít, aby měl člověk vyšší pravděpodobnost vyřešit hádanku rychle.

Je například vhodné začít slovem, které obsahuje víc samohlásek, což nám napoví, jakým směrem pátrat. Některá písmena jsou také častější než jiná, a je proto vhodné jimi začít.  Někteří experti doporučují hrát hru se slovníkem v ruce. Ale otázka zní: Je to pak ještě zábava?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].