0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext29. 9. 20218 minut

Po průletu amerického vojenského letadla nastala na Moravě apokalypsa

Dvě třetiny občanů považují dezinformace za největší tuzemskou hrozbu pro budoucnost

„I když na vládu stále prší stížnosti, ne vše je zřejmě tak špatné. Viděl jsem v polské televizi zajímavé grafy k celkovému zadlužení veřejných financí zemí EU v r. 2020 (v koronakrizi) v % HDP a k přírůstku v letech 2019–2020. V obou je naše republika na DRUHÉM nejlepším místě. Babiš a vláda tedy asi dělají ekonomiku téměř nejlépe z Evropy, ač opozice tvrdí opak. Opozice mluví o nezvládnuté situaci, dokládají tím nutnost změny vlády. Ale grafy ukazují něco úplně jiného. Vláda zvládla krizi dobře, když přičtěte negativní vliv opozice, která vše sabotovala,“ píše se v jednom z řetězových mailů rozesílaných především seniorům.

Autor je anonymní, jako většina pisatelů těchto zpráv zachycených organizací Čeští elfové, která se věnuje monitoringu a analýze dezinformací. Měsíčně je rozesláno v průměru kolem sto padesáti mailů podobného typu a podle analýz expertů si je přečtou statisíce příjemců, kteří většinou nechtějí, nebo nejsou schopni ověřit si pravdivost tvrzení. Často jde o úryvky textů z dezinformačních webů a lidé pak ne vždy umí najít na síti jejich původní zdroje.

Reklama

Čeští elfové pravdivost mailů analyzují. Tady se stačilo podívat do dat Eurostatu nebo Českého statistického úřadu. České zadlužení na tom není špatně, jsme šestá nejméně zadlužená země v Evropské unii (na hlavu a počítáno do konce roku 2020). Za to ale nemůže Andrej Babiš či jeho vláda. Dluh držely na nízké úrovni všechny vlády od roku 1990 (s výjimkou kabinetu Mirka Topolánka, který čelil světové finanční krizi). Dluh začal stoupat v okamžiku, kdy se Andrej Babiš stal v roce 2014 ministrem financí a později předsedou vlády. Dnes je Česko zemí s druhým nejrychleji vzrůstajícím zadlužením v Evropské unii, a pokud se vývoj nezastaví, dostaneme se během pěti let do velkých problémů.

A to jsme na začátku vybrali spíše „lehkou“ dezinformaci. V posledních týdnech se v dezinformačních zdrojích objevila třeba spekulace, že záchrana afghánských tlumočníků, kteří během mise spolupracovali s českou armádou je jen zástěrkou a přípravou pro budoucí příjem tisíců Afghánců, kteří začnou přijíždět do Česka, pokud se změní vláda a zvítězí „pirátský program přijímání muslimských imigrantů“.

Napadat instituce a strany

Podle elfů i státního Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které se dezinformační scénou také zabývá, „sledují dezinformátoři podkopávání důvěry v instituce demokratického právního státu, znevěrohodňování jednotlivých aktérů, jež jsou cílem útoků kvazi-mediální scény, a naopak podpora aktérů, kteří souzní s polarizujícími tendencemi a podobně. Nejčastějšími cíli těchto útoků se stávají aktéři a instituce, které je možné souhrnně označit jako instituce demokratického státu“.

Kromě politických aktérů a institucí se podle centra jedná rovněž o instituce spojené s vládou práva (Ústavní soud), veřejnoprávní média (nejčastěji Česká televize) nebo zpravodajské služby (nejčastěji Bezpečnostní informační služba).  Podle mluvčího Českých elfů Boba Kartouze se nepravdivé informace týkají především demokratických politických stran, v poslední době hlavně Pirátů. V řetězových emailech se v poslední době pod různými názvy šíří třeba video o délce pět a půl minuty, kde se neznámý muž prohlašuje za člena mezinárodních policejních složek, který pracoval v Thajsku na vyšetřování předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten podle něj v ulicích Prahy rozdává drogy a v ČR obchoduje s „nelegálním jedovatým cukrem.“ Naopak v řetězových mailech se za poslední měsíce neobjevila jediná dezinformace, která by zpochybňovala strany jako ANO, Okamurovu SPD nebo komunisty.

Autor: Čeští elfové
Autor: Čeští elfové

Původce mailů je velmi obtížné dohledat, nicméně Elfové zdokumentovali třeba komunikační spojení loni vyhoštěného ruského diplomata Andreje Končakova (muž obviněný svým ruským diplomatickým kolegou z propašování jedu ricin do Česka a plánování vraždy tří tuzemských politiků). A v jeho kontaktech na sociálních sítích – se kterými aktivně komunikoval – najdeme hvězdy české dezinformační scény. Třeba členku SPD Radku Hladíkovou, komunistu Petra Cvalína, Pavla Hlávku ze Svobodného vysílače, Andreu Krulišovou, koordinátorku Československých vojáků v záloze za mír, Martina Bojka, bývalého člen SPD, dnes Volného bloku a mnoho dalších.

„I když úkolem diplomata je poznávat co nejvíce lidí, zůstává trochu s podivem, že mezi přáteli a facebookovými interakcemi Andreje Končakova, bývalého vedoucího ruského střediska vědy a kultury a podle mnoha indicií i důstojníka FSB, pracovníka oddělení blízkého zahraničí, nalezneme poměrně jednostranně prakticky všechny klíčové aktéry dezinformační scény a také propojení na všechny proti-západní strany,“ analyzují situaci Čeští elfové. I na facebookovém profilu či na reálných akcích v prostorách Ruského střediska vědy a kultury podle nich najdeme přispěvatele, autory i koordinátory dezinformačních médií (Aeronet, Svobodný Vysílač, Raptor.tv) i tzv. „aktivisty“ bojující proti EU, NATO, liberální demokracii, migraci, islámu či údajné genderové ideologii. Tyto spojuje angažmá v tématech, které českou společnost rozdělují a polarizují, systematická podpora proruských stanovisek, zejména těch, která jdou proti EU a NATO, a účast na oficiálních akcích prezidenta Miloše Zemana, dodávají Čeští elfové.

Odsunutá bezpečnostní rada

Jen na okraj, autor textu potkal o víkendu náhodou spolužáka ze střední školy, který se ho pokoušel přesvědčit, že tornádo, které se přehnalo před třemi měsíci částí Moravy, mohlo být vyvoláno uměle americkou armádou, a přeposlal řetězový mu mail s článkem, který ho o tom přesvědčuje. „Proč se zabýváte jen Vrběticemi a tím, že to prý udělali Rusové, a nevšímáte si jasného ničivého útoku Američanů?“ ptal se. Dodávám, že onen spolužák pracoval dlouhá léta jako policista.

Odcitujme jeho zdroj, z nějž vznikl i titulek tohoto článku: „Jen co jsem otevřel stránky Flightaware.com, tak jsem zůstal strnule hledět na grafické znázornění letu tohoto letadla. Toto vojenské americké letadlo Boeing C17 A označeno RCH805/MC805 toho dne 24. 6. 2021 okolo 19:36–19:44 h. (SEČ) skutečně letělo přes střed linie průletu tornáda na Hodonínsku mezi Mikulčicemi a Lužicí. Otázky zní: Proč americké vojenské letadlo letí přes oblast, kde řadí obrovské tornádo, které se v této části zeměkoule nikdy nevyskytovalo, zpustoší několik obcí a způsobí ztráty na lidských životech a zdraví. Proč americké vojenské letadlo mířící z turecké Ankary na vojenskou základnu Ramstein v Německu neletí přímým směrem, když letí bez mezipřistání, ale oklikou právě přes Hodonínsko? Co na to skoro generál-dvojitý agent BIS a CIA p. Koudelka říká? Jak se opět postaral o bezpečnost občanů ČR, což má v popisu práce? Nad ČR se pohybuje americké vojenské letadlo v oblasti, kde začíná řádit tornádo, a po jeho průletu nastane na zemi apokalypsa. To, že nevidíme bomby, asi dnes neznamená, že nejsme bombardování zbraní hromadného ničení.“ (Kdo chce vědět, jak to s letadlem bylo, najde na webových stránkách Čeští elfové nebo manipulátoři.cz.)

Podle průzkumu CVVM považovalo v roce 2019 dezinformace jako riziko pro bezpečnost státu 52 procent dotázaných, podle čerstvého průzkumu společnosti Kantar pro ČT se počet lidí, obávajících se dezinformace jako hrozby pro budoucnost, zvýšil na 72 procent. Je to dvakrát více než obavy občanů z migrace. Dezinformace byla vždy výkladní skříní ruské propagandy a tajných služeb – už od dob vůdce Stalina. V Česku dnes tvoří dezinformační scénu lidé, kteří jsou nebo byli většinou napojeni na ruskou ambasádu, na její diplomaty na sociálních sítích, nebo se účastnili akcí pořádaných ruskými diplomaty (někdy přímo důstojníky ruských tajných služeb pod diplomatickým krytím).

Na poslední Bezpečnostní radě státu před měsícem přednesl před zástupci bezpečnostních složek, ministry a premiérem Babiše šéf Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (součást ministerstva vnitra) Benedikt Vangeli zprávu, která popisovala nebezpečí dezinformací a vytýkala vládě, že proti nim nedostatečně bojuje a boj koordinuje - a nebere jejich nebezpečí příliš vážně. Andrej Babiš navrhl problém koordinace probrat na dalším jednání Bezpečnostní rady státu 22. září, ale jednání krátce před termínem zrušil. Poznámka: proč by premiér jednal s bezpečnostními institucemi o potírání něčeho, co i jemu a jeho hnutí slouží v předvolební kampani jako jedna ze zbraní?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].