0:00
0:00
Kontext26. 5. 20258 minut

Litevský ministr zahraničí: Musíme se bránit od první minuty, to je klíčové, aby nepřítel nezískal naše území

S Kęstutisem Budrysem o možné přípravě Ruska na rozsáhlou konvenční válku a o tom, jak mistra v klamu Putina odradit

Jak vysoká je dle vašeho hodnocení pravděpodobnost, že Rusko po Ukrajině napadne i Pobaltí, konkrétně Litvu?

S odpovědí souvisí řada doplňujících otázek – kdy a za jakých okolností a tak podobně. Že by se Rusko připravovalo na užití vojenské síly za účelem agrese vůči mojí zemi teď, to považuji za nepravděpodobné. Ale to hodnocení se samozřejmě může velmi rychle změnit v závislosti na dalším vývoji na Ukrajině a na tom, jak bude uspořádána její bezpečnost. Bezpečnost Ukrajiny bude do budoucna hlavním faktorem bezpečnosti Evropy.

Pokud mluvíme o dlouhodobějším horizontu možné agrese Ruska vůči Pobaltí, je to pro vás jeden z možných scénářů?

↓ INZERCE

Z dlouhodobější perspektivy vidíme, že Rusko rozšiřuje infrastrukturu strategickým směrem na Západ. Staví nové jednotky, vytvořili další vojenské okruhy. Rozšiřují svoji působnost i na severu v Karélii, která sousedí s Finskem. Je to možná příprava na rozsáhlou konvenční válku. Proto musíme být ve své obraně odhodlaní.

Říkal jste, že bezpečnost Evropy závisí na zajištění bezpečnosti Ukrajiny. V jakém smyslu?

Pokud by Rusové na Ukrajině postupovali a podařilo se jim přesunout síly, které tam mají, tedy více než 600 000 vojáků, blíže k nám, pak pravděpodobnost útoku vzrůstá. Z vojenského hlediska měříme hrozby na základě třech aspektů: schopností útok provést, vůle ho udělat a vhodné příležitosti. Vůli Rusko k dalšímu rozpínání má, schopnosti jsou odvislé od uvolnění jeho sil na Ukrajině a příležitost bude souviset s tím, zda jsme nebo nejsme připraveni napadení odrazit. Kdybychom obranu neřešili, nedělali nic, nebo málo, Rusové by to nepochybně využili.

Kolik má dnes Rusko vojáků a jaké má zbraně v Kaliningradské oblasti, která sousedí s vámi a Polskem? A také kolik jich má u hranic s Běloruskem?

Máme velmi jasnou představu, co kde Rusko má. V Kaliningradské oblasti mají letadla a lodě. Před invazí tam měli 20 000 vojáků, to se snížilo. Část z nich byla poslána na Ukrajinu a mají tam obrovské ztráty kvůli statečným Ukrajincům. V Bělorusku k poklesu nedošlo, tam zachovali své síly. A snaží se je naopak posilovat. V oblasti se rozmisťují a ukotvují na dlouhou dobu. Mají tam mimo jiné taktické jaderné zbraně. Instalovali i systémy středního doletu, které jsou schopné nést jaderné zbraně. Ohrožení se díky tomu týká i Česka, Německa, tedy zemí ležících dále od běloruských hranic. Ze strany Ruska jde o neustálý tlak na NATO a Západ.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc