Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Kolik by stála konstrukce průměrného Benedicta Cumberbatche

Redakční menu: Výběr textů ze světových médií

Benedict Cumberbatch • Autor: BBC
Benedict Cumberbatch • Autor: BBC

Kolik stojí materiál, ze kterého je postaveno lidské tělo?  O odpověď se s použitím textu amerického autora faktografických bestsellerů Billa Brysona pokusil „eklektický web“ Delanceyplace.com.

I když se o výpočet celkových nákladů na stavbu lidského těla pro zábavu pokoušelo mnoho vědeckých autorit, k asi nejpřesnějšímu a nejrespektovanějšímu výsledku – jak píše Bryson - dospěla nedávno Britská královská společnost pro chemii (BKSCH). Tým jejích členů se během Cambridgeského festivalu vědy pokusil spočítat, na kolik by v současných cenách přišel nákup všech elementů nutných pro sestavení těla známého herce Benedicta Cumberbatche - čestného hosta festivalu a zároveň co do tělesných proporcí průměrně vzrostlého člověka.

Podle kalkulace BKSCH je ke stavbě lidské bytosti nutných 59 prvků. Šest z nich – uhlík, kyslík, vodík, dusík, vápník a fosfor – tvoří v celkové konstrukci 99,1 procenta, zbytek je pak trochu nečekaný. „Kdo by si pomyslel, že nemůžeme být kompletní bez špetky molybdenu, vanadia, manganu nebo mědi?“ píše Bryson. „Faktem ale je, že naše nároky na množství těchto prvků je mimořádně skromné; stačí nám například 20 atomů kobaltu nebo 30 atomů chromu na každých 999 999 999 a půl atomu všeho ostatního.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Největším komponentem ve složení každého člověka je kyslík - vyplňuje 61 procent tělesného prostoru. Důvod, proč přesto nejsme nafukovací a lehcí jako balón, je ten, že většina našeho kyslíku se v těle váže na vodík (10 procent konstrukce každého z nás) a tyto dva lehoučké plyny spolu tvoří těžkou substanci – vodu. Co do ceny jsou kyslík a vodík z materiálů našeho těla ty nejlevnější. Pokud jste zhruba v rozměrech Benedicta Cumberbatche, pak vyjde všechen váš hhh na 311 korun (14 US dolarů) a vodík něco málo přes 580 korun. Další z hojně zastoupených prvků, dusík tvořící 2,6 procenta lidského těla, se dá pro průměrnou bytost pořídit pod desetikorunu. Ale pak se to začíná prodražovat.

Ke konstrukci vašeho těla je potřeba zhruba 13 kilo uhlíku, což vás, kupujete-li ho v té nejčistší formě používané Britskou královskou společností pro chemii, vyjde na jeden milion 544 tisíc korun. Za vápník, fosfor a draslík – i když jsou potřeba už v mnohem menších dávkách -  zaplatíte dalších 1 636 000. Většina dalších materiálů je ještě mnohem dražších, ale naštěstí jsou potřeba jen v mikroskopickém množství. Například thorium stojí 67 tisíc korun za gram, ale protože tvoří jen jednu desetimiliontinu těla, můžete si ho pořídit za zhruba sedm korun. Za zinek a niob dáte zhruba po padesáti haléřích a samarium (jedna miliardtina vašeho těla) máte zdarma: britští chemikové za nákup potřebného množství tohoto prvku ve svých výkazech účtovali nulu.

Když sečteme všechny výdaje za nutné elementy, vyjde nám za konstrukci Benedicta Cumberbatche celková cena 3 365 496 korun. Tolik Bill Bryson a britští chemikové. Každý z nás tedy při sobě pořád nosí milióny a ani o tom neví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].