0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext2. 10. 20248 minut

Jsem vděčný, že mě Západ dostal z ruského vězení. Ale jiní to potřebovali víc

Do Prahy přijel lidskoprávní aktivista Oleg Orlov, který získal svobodu díky velké výměně zajatců s Moskvou

Autor: ČTK / AP / Markus Schreiber

Třicet let v Rusku zkoumal totalitní minulost země a pronásledování politických vězňů někdejším sovětským režimem, až se letos na jaře sám stal nepohodlným pro ten současný, putinovský. Oleg Orlov, známý obhájce lidských práv a spoluzakladatel organizace Memorial, byl v únoru odsouzen ke dvěma a půl roku vězení za publikování článku, ve kterém současný kremelský režim označil za „totalitní a fašistický“. V závěrečné řeči před soudem, kterou Respekt v době soudu publikoval, Orlov ze svých stanovisek odmítl ustoupit.

 A naopak zopakoval teze, že současný kremelský režim své odpůrce za sebemenší kritiku zavírá do vězení v často nesnesitelných podmínkách, a jiné označení než fašistický si proto nezaslouží. „V trestaneckých koloniích a věznicích v tuto chvíli pomalu zabíjejí Alexeje Gorinova, Alexandru Skočilenko, Igora Baryšnikova, Vladimira Kara-Murzu a mnoho dalších,“ řekl tehdy před soudem. A poté sám zamířil do vězeňské cely.

↓ INZERCE

 Letos v srpnu se však k vlastnímu překvapení z vězení dostal ven. Byl součástí velké výměny „zajatců“, které si mezi sebou předaly Moskva a Západ. Zatímco Západ Putinovi vrátil jeho špiony a zabijáky zadržené bezpečnostními složkami za páchání trestné činnosti, z ruských věznic většinou putovali do Evropy a USA lidé uvěznění pouze za kritiku poměrů v Rusku. Byl mezi nimi kromě Orlova třeba i zmíněný prodemokratický aktivista Vladimir Kara-Murza a mnoho dalších. 

Orlov od svého propuštění žije v Německu a tento týden navštívil Prahu. Během společného rozhovoru s několika českými novináři promluvil o nedávné zkušenosti z ruského vězení a také o svém propuštění. „Jsem vděčný všem, kteří výměnu zařizovali z evropské nebo americké strany,“ řekl Orlov. Zároveň ale upozornil na to, že zatímco on se dostal na seznam vyměněných, jiní takové štěstí neměli. A některým hrozí, že se z ruského vězení už nedostanou. „Netuším, jak se moje jméno dostalo na seznam vyměněných. Není to úplně spravedlivé,“ uvedl. 

Několik tisíc lidí 

Podle Orlova jsou z mnoha lidí vězněných Putinovým režimem pro své názory v největším nebezpečí ti, kteří trpí nějakou nemocí. V ruském vězení často chybí jakákoli zdravotní péče a stav lidí s chatrným zdravím se může dramaticky zhoršit. V ruském vězení zůstává například Zarema Musajeva, kterou Putinův čečenský vazal Ramzan Kadyrov uvěznil pouze za to, že její dospělé děti kritizovaly tamní režim. 

Obě děti žijí na Západě, jejich matka s podlomeným zdravím zůstává v ruském žaláři. „Má cukrovku a vedle toho řadu dalších zdravotních problémů. To ona měla být vyměněna,“ prohlásil Orlov a zmínil také Alexeje Gorinova, bývalého obecního zastupitele v Moskvě, který po ruské invazi na Ukrajinu odmítl pořádat dětské soutěže v tanci a kreslení s odůvodněním, že ve válce děti umírají, takže není důvod k oslavám. Za to dostal sedm let.  

„Bylo nám všem jasné, že mezi těmi vyměňovanými by se měl ocitnout on. Je nemocný, nemá jednu plíci, jeho život je ohrožen. Ale na seznamech nebyl. Možná že živý už také na svobodu nevyjde,“ řekl Orlov. V ruském vězení podle Orlova zůstává rovněž zdravotně velmi oslabený Igor Baryšnikov, který protestoval proti ruské invazi a za to dostal pět let. „Je to onkologický pacient, je po operaci, má vývod z břicha. A oni ho nepustili ani dočasně s eskortou na matčin pohřeb,“ popsal Orlov rozhořčeně. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc