Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Profil: Ursula von der Leyen

Jedno číslo na Evropu

Neznámá německá politička úspěšně provedla Unii dosud nejtěžší zkouškou

Ursula von der Leyen na summitu Evropské unie a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), červenec 2023 • Autor: REUTERS
Ursula von der Leyen na summitu Evropské unie a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), červenec 2023 • Autor: REUTERS

Ještě než odjede na dovolenou, projde se svým týmem obsah projevu o stavu Unie plánovaného na září, který šéfové unijní exekutivy pronášejí po vzoru amerických prezidentů. Ukrajina, péče o demokracii v EU, digitalizace kontinentu a „zelená“ agenda budou hlavní body výroční řeči. Pro Ursulu von der Leyen půjde už o čtvrtou v řadě - a možná poslední. Příští rok jí končí mandát a zatím neřekla, jestli se bude ucházet o znovuzvolení.

Možná o to intenzivněji se však spekuluje a důvod je nasnadě. Evropa se nachází v rozhodujícím okamžiku svých dějin kvůli ruské válce proti Ukrajině - a fakt, že země EU jsou v odpovědi Putinovi i rok a půl poté jednotné, se připisuje také současné šéfce Komise. Ztratit tento ostrov stability nikdo nechce. Politici od Emmanuela Macrona přes Olafa Scholze až po východoevropské premiéry proto doufají, že Ursula von der Leyen znovu kandidovat bude. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].