0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext24. 7. 202312 minut

Jedno číslo na Evropu

Neznámá německá politička úspěšně provedla Unii dosud nejtěžší zkouškou

Raděj to nepřehánět. (Ursula von der Leyen)  • Autor: REUTERS

Ještě než odjede na dovolenou, projde se svým týmem obsah projevu o stavu Unie plánovaného na září, který šéfové unijní exekutivy pronášejí po vzoru amerických prezidentů. Ukrajina, péče o demokracii v EU, digitalizace kontinentu a „zelená“ agenda budou hlavní body výroční řeči. Pro Ursulu von der Leyen půjde už o čtvrtou v řadě - a možná poslední. Příští rok jí končí mandát a zatím neřekla, jestli se bude ucházet o znovuzvolení.

Možná o to intenzivněji se však spekuluje a důvod je nasnadě. Evropa se nachází v rozhodujícím okamžiku svých dějin kvůli ruské válce proti Ukrajině - a fakt, že země EU jsou v odpovědi Putinovi i rok a půl poté jednotné, se připisuje také současné šéfce Komise. Ztratit tento ostrov stability nikdo nechce. Politici od Emmanuela Macrona přes Olafa Scholze až po východoevropské premiéry proto doufají, že Ursula von der Leyen znovu kandidovat bude. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Kvůli jejím „ukrajinským ostruhám“ se ale píše i o tom, že by někdejší ministryně obrany ve vládě Angely Merkel mohla vést NATO, protože funkce generálního tajemníka Severoatlantické aliance bude napřesrok rovněž volná. Jak se to stalo, že na tuhle drobnou čtyřiašedesátiletou Němku spoléhají nejmocnější lídři demokratického světa?

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc