0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext2. 7. 20248 minut

Je to svědomitost, nebo typicky zelený „monopol“ na pravdu?

Vzpoura rakouské zelené superministryně zachránila zákon na uzdravení evropské přírody

"Až budu mluvit s neteřemi a ukazovat jim krásu naší země a našeho kontinentu, tak bych jim ráda řekla: Zkusila jsem pro jejich záchranu udělat, co bylo v mých silách." • Autor: Profimedia.cz

Co je víc? Vlastní čisté svědomí, nebo loajalita k rozhodnutí kolegů? Nebo přesněji: autentická starost jedné ministryně životního prostředí o přírodu, nebo oponentní názor šéfů zemských vlád, kteří mají ochranu přírody v kompetenci? Leonore Gewessler stála před tímto dilematem, když se v Bruselu v půli června chystalo hlasování o zákonu na obnovu přírody. Státy Evropské unie by nutil k ozdravení pětiny ekosystémů k roku 2030: do řady vysušených mokřadů by se například vrátila vláha a některé řeky by zase tekly v přirozených korytech. Rakouská ministryně ze strany Zelených se rozhodla: pro svědomí, proti přání nadřízeného kancléře i zemských vlád, které zákon ve společné dohodě odmítaly. A právě její hlas byl nakonec rozhodující. 

„Za dvacet třicet let, až budu mluvit s neteřemi a ukazovat jim krásu naší země a našeho kontinentu, tak bych jim ráda řekla: Zkusila jsem pro jejich záchranu udělat, co bylo v mých silách,“ vysvětlila politička své tvrdohlavé rozhodnutí. Pro příznivce Zelených a ochrany přírody se stala příkladem svědomitosti ve vysoké politice. Podle kritiků ale projevila něco jiného, podle nich typicky „zeleného“: byla natolik přesvědčena o „monopolu na pravdu“, že prosadila svou bez ohledu na demokratickou většinu a vládní partnery. „Ukázali svou pravou tvář,“ řekl o Zelených lidovecký kancléř Karl Nehammer. A ministryni zažaloval za porušení pravomocí.  

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Vládní koalice lidovců a Zelených se navzdory tomuto dramatu zatím nerozpadla. Rakouskem mezitím hýbe nebývale úspěšné vystoupení fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy a zdá se, že kabinet vydrží až do voleb, které jsou plánované na konec září. Morální dilema mezi svědomím a demokratickou loajalitou a bližší zájem o ministryni Leonore Gewessler ale trvá. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc