Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Generál z masa a kostí točil pivo a hrál šipky se studenty

Petr Pavel finišuje v kampani. Podporu hledal na náměstí a v hospodě u mladé generace

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Už příští týden se otevřou volební místnosti a lidé rozhodnou o tom, koho pošlou do druhého kola prezidentské volby. Devítka kandidátů má tak posledních pár dní na to vyrazit mezi lidi a přesvědčit je o tom, že jsou pro ně nejlepšími kandidáty, než se naplno rozjedou televizní debaty. Soutěž už má nicméně nějaký čas tři hlavní a velmi vyrovnané favority: lídra ANO Andreje Babiše, ekonomku Danuši Nerudovou a generála ve výslužbě Petra Pavla.

Podle jednoho z posledních průzkumů, který pro MF DNES zpracovala agentura Median, vstoupil Pavel do finiše z těsného prvního místa s výsledkem 28,71 procenta hlasů. Na druhém místě se pohybuje Andrej Babiš s 28,51 procenty; fakticky je na tom tedy stejně. Za nimi je pak těsně ekonomka Danuše Nerudová, která má přes 25 procent.

V průměru posledních šetření nicméně trojice favorizovaných kandidátů vstupuje do posledního týdne ze zcela vyrovnaných pozic. O tom, kdo nakonec postoupí do druhého kola, mohou rozhodnout až televizní debaty. Spoléhat jen na ně však nemusí stačit, zvlášť když Babišovi hlavní vyzyvatelé nejsou tak mediálně obratní jako expremiér. Petr Pavel si tak pro předposlední čtvrtek před volbou zvolil náměstí a hospodu se studenty, kteří často volí jeho soupeřku.

Autogram k Havlovi

Před KFC na náměstí I. P. Pavlova stojí kolem půl třetí hlouček tvořený novináři, podporovateli a členy volebního štábu Petra Pavla. Generál, který má nakonec asi 10 minut zpoždění, se tu má hodinu potkávat s občany. Štáb si chvíli neví s žurnalisty rady - s obavou, aby se skrze něj ke kandidátovi dostali kolemjdoucí. Ale nakonec se to daří a u Pavla se střídají jeho příznivci, kteří dostávají letáky a noviny nebo autogram. Na letáku stojí „zvolme si zkušeného diplomata a hrdinu“ s odkazem na záchranu francouzských vojáků. Leták rovněž obsahuje sedm důvodů, proč Pavla volit, nebo seznam osobností, které jej podpořily.

„Pavla podporujeme, pomáhali jsme rozdávat jeho materiály a jsme rádi, že se toho ujal,“ říká paní Ilona, jedna z podporovatelek. Dnes ale přišla generála jen pozdravit. „Strašně nás rozčiluje, když někdo říká, že když jsme starší, volíme Babiše. V žádném případě,“ dodává. Její kamarádka Svatava na dotaz, proč tedy Petr Pavel, a ne třeba Danuše Nerudová, odpovídá, že jí připadá ještě nezkušená. „Myslím, že pan generál toho už dost dokázal,“ vysvětluje, zatímco se u Pavla střídají podporovatelé a novináři včetně těch zahraničních.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Jedním z podporovatelů je i Dominik. K Pavlovi přichází s knihou Dálkový výslech, rozhovorem Karla Hvížďaly s Václavem Havlem. „Já si myslím, že jdete v jeho šlépějích, nic vhodnějšího jsem nenašel,“ vysvětluje Pavlovi svou volbu prostoru a knihy pro podpis. Později vysvětluje, že úzké paralely mezi Havlem a Pavlem nepozoruje. „Nicméně mi přišlo, že se to tak hodí, došlo mi, že by tam po dlouhé době mohl být opět někdo, kdo by byl v některých ohledech dost podobný Václavu Havlovi, co se reprezentace státu týče, což já od prezidenta chci nejvíc,“ říká. Prezidenta vnímá jako figuru, která má reprezentovat, což mu u Miloše Zemana i Václava Klause chybělo. „Co se týče kandidátů, Petr Pavel ve mně vzbuzuje momentálně největší důvěru,“ uzavírá Dominik a míří odpovídat na otázky PR týmu Pavla.

Příliš kritických dotazů tu nezazní, na setkání zamířili hlavně podporovatelé, kteří mají většinou jasno. To mají setkání kandidátů s občany v posledních dnech společné: v téhle fázi spíš jde  utvrzení ve správném výběru. Ale i tak mohou šířit povědomí a své přesvědčení mezi nerozhodnuté, kterých je stále kolem třetiny. Sešlost na náměstí trvá přibližně tři čtvrtě hodiny, poté se Pavel a jeho štáb snaží přesunout na další zastávku kampaně. Jde to ale pomalu a při odchodu jej zastavují poslední kolemjdoucí, kteří chtějí společnou fotku. Mezi nimi i skupinka školáků, kteří po Pavlovi chtějí, aby na skateboardu udělal trik zvaný ollie. V tom jim nicméně Pavel nevyhoví a školáci se  musí s pokojit s fotkou a podpisem do školního sešitu.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Poté se už procesí novinářů a štáb skutečně přesouvají na Náměstí Míru a zamíří zeleným metrem do hospody Dejvická nádražka, kde má Pavel naplánované setkání se studenty. Přes slova, že si v metru nesedá, nakonec cestou na Hradčanskou na požádání fotografa svolí a nechá se vyfotit vedle volebního plakátu Danuše Nerudové.

Udělat si vlastní názor

V dejvické restauraci na Petra Pavla čeká plný lokál. Akci, která nese název GEN Z pro GEN P, nepřipravil štáb, ale skupinka studentů a mladých lidí. Jak říká jeden z organizátorů Šimon Šebek, pro podporovatele Pavla z řad mladých je složitější dát o sobě vědět. Když svým vrstevníkům, kteří podporují Danuši Nerudovou, říká, že volit budou Pavla, prý to nechápou. „Chtěli jsme udělat akci, kde se s ním mohou lidé potkat, aby si na něj udělali vlastní názor,“ vysvětluje Šebek s tím, že lidé mají tendenci spokojit se při výběru kandidáta s volební kalkulačkou, která ale nemůže nahradit osobní kontakt - a vypráví o tom svém.

„S kamarádem jsme šli s Pavlem na výběh do Stromovky a když jsem s ním řešil témata, která trápí mě nebo moje vrstevníky, byl k nim úplně stejně otevřený,“ vypráví s tím, že šlo o udržitelnost nebo o rovná práva stejnopohlavních párů. „A chtěl jsem tu zkušenost poskytnout i dalším,“  dodává.

Na začátku se na setkání domlouval s dvacítkou kamarádů, později - jak říká „organicky“ - se akce dostala mezi další. Studentům se Pavel bude věnovat i v dalších dnech. V pondělí, na jednu z posledních předvolebních akcí, zamíří se studenty do lesa debatovat mimo jiné o životním prostředí.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Studentům v Dejvicích ho teď nicméně uvádí herec Jan Komínek. „Jak jsem slyšel, tak většina mladých volí Danuši. Prý proto, že jsem se mladým nikdy neukazoval. Tak jsem si říkal, že se přijdu ukázat, abyste si mohli prohlédnout, že jsem člověk z masa a kostí,“ řekne Pavel v krátké řeči a sklidí potlesk, po kterém se vydá čepovat pivo. Následně zamíří od pípy k šipkám, u kterých se jako jeho soupeři střídají studenti.

I do hospody se dostavili hlavně podporovatelé a také fanoušci. „My ještě nemůžeme,“ odpovídá dvojice kluků s odkazem na nízký věk na dotaz štábu generála ve výslužbě, zda jej budou volit. „Přišla jsem, protože ho chci volit, a přijde mi to od něj dobrý krok vidět ho jako normálního člověka mezi lidmi,“ říká pak Klára. „I já jsem chtěla jsem vidět, jak přirozený je mezi lidmi. Mohl by nás reprezentovat nejlépe z kandidátů, protože má největší zkušenosti,“ dodává její kamarádka Emma.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].