0:00
0:00
Kontext2. 5. 20255 minut

AfD má razítko extremistů, ale vývoj německé politiky se tím nemění

Žádná zkratka neexistuje: Alternativu neporazí zpravodajská služba ani soudy, ale jen lepší práce zavedených politických stran

Alternativa pro Německo (AfD) boří mnohá tabu poválečné německé politiky, její předáci už třeba demonstrovali po boku neonacistů nebo nazvali Hitlerův nacismus bezvýznamnou epizodou velkolepých dějin německého národa. Není tedy překvapivé, že už před šesti lety zkoumala německá zpravodajská služba, zda je AfD extremistickou stranou – a tedy zda se chová v rozporu s poválečnou ústavou, jejíž ochrana je hlavním úkolem služby. 

Některá antiislámská, vypjatě nacionalistická a historicky revanšistická prohlášení konkrétních politiků považovala za extremistická, celý stranický program však nikoli. Šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy – jak zní oficiální název – tehdy upozornil, že AfD je heterogenní stranou, a dal jí tak možnost odstřihnout se od frakcí, jež byly z pohledu kontrarozvědky jednoznačně extremistické. Tedy radikální skupiny „Křídlo“, vedené durynským učitelem historie Björnem Höckem, a mládežnické Mladé alternativy.

První se rozpustila brzy nato, druhá letos. Přesto se AfD od jejich extremismu neodstřihla, naopak ho přijala do svého středu a rok od roku se dále radikalizovala. Zemské zpravodajské služby v Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku tak už v minulých letech označily tamní svazy AfD za „prokazatelně pravicově extremistické“. A nyní tak spolkový úřad klasifikoval celou stranu. 

↓ INZERCE

Dvě kategorie občanů

Politicky zásadní odůvodnění a důkazy sepsané na 1100 stranách nejsou veřejné. Rozhodnutí, že „extremistické je zaměření celé strany a její pohrdání lidskou důstojností“, předcházelo posuzování trvající přibližně tři roky. Protiústavní, demokracii ohrožující je podle zpravodajské služby hlavně etnické pojetí národa, které strana a její předáci zastávají a šíří. Němci s přistěhovaleckými kořeny jsou v jejich pojetí občany druhé kategorie.  

Předáci Alternativy soustavně varují před tím, že se „my Němci stáváme menšinou“, hlásí se k „reemigraci“ lidí, kteří přitom v Německu mají legální status, vyvolávají paušální strach před „násilnickými kulturami“ a lidmi tmavší barvy pleti. Podle zpravodajské služby tato ideologie směřuje proti svobodnému demokratickému zřízení.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc