0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 2. 20236 minut

Vláda ve stavu strategické nouze

Boj o nižší valorizaci: Místo obcházení pravidel měla koalice prosadit změnu jednacího řádu

Předsedkyně Poslanecké sněmovna Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyhlásila na jeden měsíc na návrh vlády a premiéra Petra Fialy (ODS) legislativní stav nouze. Co to znamená? V případě „mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody“, jak se píše v jednacím řádu sněmovny, umožňuje legislativní stav nouze v zrychleném módu projednat některé návrhy zákonů. Vládní většina ve sněmovně tento postup chce použít pro schválení červnového snížení mimořádné valorizace důchodů právě s argumentem „značných hospodářských škod“. Její postup je však problematický jak z právního, tak politického úhlu.

Za vyhlášením legislativní nouze stojí ve skutečnosti obava vlády koalic SPOLU a PirSTAN z mimořádných obstrukcí, kterými opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD hrozí. Rychlejší projednání znamená, že oproti běžnému projednávání zákonů v dolní komoře neexistuje první čtení, které nabízí první velký prostor pro rozpravu a pro opozici možnost rozporovat potřebnost navržené změny, případně zdržovat její cestu do dalších čtení. Návrh zákona tedy putuje rovnou do sněmovních výborů, vzápětí poté se koná druhé čtení návrhu, přičemž může být upuštěno od obecné rozpravy a řečnická doba může být omezena na pět minut na jednotlivce – což je další možnost, jak omezit obstrukce. A hned poté následuje třetí čtení, ve kterém se už hlasuje o schválení návrhu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tento zrychlený proces by tedy pomohl zabránit například vystoupením, která známe z minulých měsíců, kdy poslanci ANO a SPD předčítali hodiny a hodiny nesouvislé dokumenty do nočních hodin i po dobu několika dní. A která se pravděpodobně nyní budou opakovat. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová dokonce prohlásila, že i kdyby se měla připoutat k řečnickému pultíku, tento zákon neprojde. Vláda Petra Fialy má také pravdu v tom, že momentálně nastavené veřejné finance – což je mimo jiné dědictví Babišovy vlády – a potenciální vývoj důchodového systému můžou být v příštích letech rizikem pro stav tuzemské ekonomiky a společnosti. Mýlí se však v řešení, které se jí nabízí namísto ohýbání a obcházení existujících pravidel.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc