Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Ukrajince od osudu lidí z Buče jste zachránili i vy

Odpovědnost Ruska za válku je nezpochybnitelná, ale to nesmí vést k vendetě a porušování práv

Buča
Buča

Záběry pořízené v obcích osvobozených od ruských okupantů jsou děsivé. Svědectví novinářů a přeživších starousedlíků ještě horší. Střílení spoutaných lidí, znásilňování žen i dětí, kálení na zabité Ukrajince. Potvrzují se tak obavy, že tady nejde „jen” o válku. Rusové neberou Ukrajince za sobě rovné, pohrdají jimi, a tak je s klidem vraždí a cíleně ničí civilní objekty. To nově nasvítilo i naši pomoc uprchlíkům.

My jsme lepší

V Česku je dnes přes tři sta tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Takové množství příchozích lidí logicky přináší různé těžkosti. Zatím ale stále platí, že Češi situaci zvládají a jejich chuť pomáhat drží.

Jestli má někdo pochybnosti, jestli to stojí za to, ať se podívá právě na osud lidí z Buče. Každý z vás, kdo Ukrajincům pomáhá jako dobrovolník, ubytoval je u sebe, byť jen na pár dní, poslal peníze, či prostě jen podporuje jejich setrvání zde, zachránil několik lidských životů. Jestli vás někdy přemohou myšlenky, že to možná nestálo za to, až kolem sebe uslyšíte ukrajinštinu, podívejte se dotyčnému do tváře a řekněte si v duchu: zachránil jsem mu život. Nebudete přehánět.

S tím, jak přicházejí další a další svědectví o zločinech ruské armády, přibývá zejména na sociálních sítích výzev, aby se Česko přestalo řídit zákony a začalo Rusům zabavovat majetky a jinak je postihovat. Takhle však nesmíme reagovat. Fakt, že jsme právní stát, nás posiluje. Odlišuje nás od zemí jako je Putinovo Rusko.

V Česku žije mnoho Rusů - a jak ukázala nedávná demonstrace, řada z nich veřejně vystupuje proti válce. Odpovědnost Ruska za válku je nezpochybnitelná, ale to nesmí vést k vendetě a porušování práv. Historie nás navíc učí, že jakmile se jednou právní přístup prolomí, obrátí se to i proti zbytku společnosti.

Osud Buče a dalších míst dokládá, že Západ měl a má pomáhat Ukrajině mnohem víc. Tohle je opravdu genocida. Nehrajme si ale na mstitele v pohodlí domova. Nenechme se vyprovokovat ani záběry na Rusy demonstrující například v Berlíně na podporu svého diktátora. Není na nás, abychom soudili jednotlivce. Když vedle nás v Česku stojí Rus, je to náš soused, ne Putin. My jsme lepší.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].