Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Redakce, Společnost

Trump: Nechte se očkovat. A pak proti tomu protestujte

Jeho vláda napomohla rychlému vývoji vakcín a republikánský vůdce ani dnes nechce přijít o zásluhy

Donald Trump v Bílém domě, 2020 • Autor: DOUG MILLS / New York Times / Pr
Donald Trump v Bílém domě, 2020 • Autor: DOUG MILLS / New York Times / Pr

Populisté to také nemají lehké. Stačí si udělat průzkum, a potom říkat, co lidé chtějí slyšet, myslíte si možná. Jenže jsou silná témata, která dokáží rozštěpit i nadšený dav. Vezměme si třeba Donalda Trumpa a jeho tápání v otázce proticovidových vakcín.

Legendární je dnes již jeho vystoupení na demonstraci v rámci sebepropagační šňůry History Tour vloni v prosinci. Moderátor demonstrace, bývalá hvězda FoxNews Bill O’Reilly, se exprezidenta zeptal, zda již dostal posilující třetí dávku. „Ano,“ odpověděl po miniaturním zaváhání Trump. „Já taky,“ dodal okamžitě O’Reilly. Následoval pískot na otevřené scéně. „Ne ne ne, nedělejte to,“ reagoval exprezident a mával odmítavě rukama. „OK, máte právo na svůj názor. Ale je to jenom malá menšina.“

Epizoda z Dallasu přitom nebyla chyba. Nebylo to tak, že se O’Reilly uřekl, a dostal tak neoficiálního, ale zjevného vůdce amerických republikánů do obtížné situace. Donald Trump vlastně své stoupence nabádá k očkování na demonstracích celý podzim. Říká jim, že on sám je naočkovaný. Celkem pravidelně za to sklízí nesouhlasné výkřiky, bučení a pískot jako třeba v srpnu v Alabamě. „Ok, máte svoje práva, to je v pořádku,“ reagoval tehdy - a podobně se jeho vystoupení nesou i jinde.

Exprezident téma nadhodí, prohlásí, že vakcinace zachraňuje lidské životy, a když se ozve nesouhlas, přizná stoupencům právo s ním nesouhlasit. Pak zažertuje a rychle všechno zamluví. „Máte svoje práva, ale já jsem naočkovaný. Když to nebude fungovat, budete první, kdo se to dozví,“ pronesl tak právě v Alabamě a okamžitě zručně zakormidloval k otázce zavřených škol a nutnosti vrátit děti do lavic.

Ještě zajímavější byla jeho reakce v již zmiňovaném Dallasu. „Ne, nedělejte to,“ opakoval lídr vzpurného davu, „jenom jim tím nahráváte. Ve skutečnosti jsme zachránili desítky miliónů životů. My, myslím tím vás všechny, to je to, co ‚my‘ znamená,“ podkuřoval Trump neklidným stoupencům, zjevně pobouřeným jeho harmonickou shodou s názory vědecké elity a dnešního Bílého domu. O čem mluvil?

Pro Trumpa je otázka vakcín hodně dvojsečná. Na jedné straně jeho politický kmen jednoznačně „nasává“ odpůrce očkování o poznání silněji než demokraté: podle průzkumů jejich počet v porovnání s množstvím antivaxerů v řadách vládních strany převažuje v poměru 3 až 4:1. Není to tak, že by protrumpovské demonstrace byly zároveň mítinky odpíračů, ale přichází jich hodně - podstatně víc než na opačné straně politického spektra.

Jenže dav není jednotný a Donald Trump si zároveň do značné míry může připsat zásluhu na tom, že vakcíny proti nové chorobě dorazily tak rychle. Jeho vláda ve skutečnosti nasměrovala v rámci tzv. Operace závratná rychlost (Operation Warp Speed) do vývoje, výroby a distribuce první generace proticovidových vakcín desítky miliard dolarů.

V době, kdy Trump ještě jako prezident na mítincích a v televizi lavíroval, a v jednu chvíli dokonce radil Američanům, aby v boji proti zákeřnému viru vyzkoušeli nitrožilní aplikaci čistících prostředků, kladla zároveň jeho administrativa základy k dnešním očkovacím kampaním. Trump pak sám prošel dvěma osobními otřesy: nejdříve mu na covid-19 zemřel dlouholetý přítel, pak na samém vrcholu kampaně prodělal nemoc nelehce on sám (musel být převezen do nemocnice) a ohrožena byla i jeho rodina.

Politickou „smůlou“ Donalda Trumpa ovšem byla organizační neschopnost jeho vlády. Plnohodnotná očkovací kampaň se v Americe rozjela teprve ve chvíli, kdy už do úřadu nastupoval Joe Biden. Rychlému vývoji vakcín však Trumpova vláda skutečně pomohla a republikánský vůdce ani dnes nechce o své zásluhy přijít. Odtud tedy zmínka o zachráněných desítkách miliónů životů.

V posledních týdnech nicméně Trumpova agitace za očkování zvolna utichá. Ještě nedávno se dostal do sporu s guvernérem Floridy Ronem DeSantisem, který si postupně buduje pozici možného Trumpova nástupce v čele hnutí - a k vakcínám se vyjadřuje mnohem nejednoznačněji než Trump. „Viděl jsem v poslední době politiky, jak se nechtějí v rozhovorech přiznat k tomu, že dostali třetí dávku,“ prohlásil tak Trump ve zjevné narážce na DeSantise. „Nechtějí to říct. Protože jsou to zbabělci,“ dodal.

Jenže se zdá, že odpůrců očkování v republikánských řadách přibývá. Exprezident dnes místo výzev k očkování raději brojí proti povinnému očkování pro různé profesní skupiny, které se setkává se sílícím odporem. Ostatně u severních sousedů v Kanadě okupují rozlícení řidiči kamiónů již několik dní ulice hlavního města (pro pořádek, 90 procent kamioňáků převážejících zboží mezi Kanadou a USA je naočkovaných).

Ale odpor k povinnému očkování možná nebude stačit. Například uznávaný server Politico tvrdí, že vliv radikálních odpůrců očkování v řadách republikánské strany roste a že se Trump musí pomalu a tiše začít náladám vlastních stoupenců přizpůsobovat. Nicméně pokud patříte mezi odpůrce vakcín a stoupence nejrůznějších konspiračních teorií, vězte, že Donald Trump má v těle tři dávky a radí - nebo aspoň donedávna radil - totéž i vám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].