0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře27. 8. 20213 minuty

Topolánek a jeho vize vražedných Pirátů

Bývalý premiér použil přirovnání, které by mělo být tabu

Opoziční bloky zatím v kampani přešlapují, a tak se logicky objevují snahy o interpretace, proč se to děje. Jedním z výrazných komentujících hlasů je i hlas Mirka Topolánka, bývalého premiéra a šéfa ODS, který má svůj pořad na Info.cz, kde si povídá s tamním šéfredaktorem. Prostor má i na CNN Prima, kde si povídá se stejným šéfredaktorem.

Topolánek je dobrá volba. Pohled bývalých vrcholných politiků by mohl být zajímavý, kdyby nám pomohli chápat pozadí velké politiky. Jako když hokejový zápas komentují spolu s televizními moderátory i bývalí hráči. Topolánek je navíc dobrý řečník, zábavná a charismatická osobnost.

Reklama

Poslední dobou se sice stylizuje do pozice člověka, který ví všechno, takže radí tuzemským, evropským i americkým politikům. Ale proč ne. Během nedávné debaty v podcastu rozebíral, proč Pirátům klesla podpora na úroveň koalice Spolu. Řada postřehů byla přesná, v jednu chvíli se ale divil, jak je možné, že podle výzkumu část voličů Pirátů přešla k hnutí ANO. I tady bude řada příčin, ale příklad poklesu nepřímo nabídl i sám Topolánek.

Na adresu strany vedené Ivanem Bartošem prohlásil: „Oni chtějí páchat dobro, pachatelé dobra jsou stejně nebezpeční jako pachatelé zla a historie to mnohokrát ukázala, počet hromadných hrobů po komunistech globálně byl srovnatelný s počtem hromadných hrobů po nacistech a fašistech. Pachatelé dobra a zla jsou dvě strany stejné falešné mince a je třeba před nimi varovat.“

Jestli takhle mluví o Pirátech bývalý premiér, výrazný účastník veřejné debaty, má to pochopitelně velký dopad na veřejné mínění. Je logické, že Topolánek chce podporovat pravicovou koalici Spolu, přesto by měly být ve veřejné debatě jisté hranice. A tu bývalý premiér překročil. Topolánek v rozhovoru chtěl ještě něco dodat, zřejmě lehce utlumit srovnání s Piráty, nicméně moderátor jej přerušil vtipem, kterému se společně zasmáli. I tak je ale srovnání naprosto mimo.  Co je vlastně podle Topolánka ono nebezpečné dobro? Snaha dělat sociálně citlivější politiku? Zájem o osud menšin? To přece nemá s diktaturou a vražděním lidí nic společného.

Nedávno Mirek Topolánek na Twitteru zlehčoval výrok Alexandra Vondry, ve kterém projevil jistou vstřícnost k případné vládě ODS s hnutím ANO, pokud by ho nevedl Andrej Babiš. Když na něj kriticky reagoval publicista Jan Jandourek, odpověděl Topolánek ostře: „Vy strašně nenávidíte ODS a současně tušíte, že koalice Spolu je jediné možné řešení. Tak budete hledat hnidy za každou cenu a budete první, kdo bude po volbách, po dalším Babišově vítězství, obviňovat ODS ze selhání. Už si kurva v té makovici udělejte pořádek…“

Dejme stranou tradiční repliku, že kdo kritizuje ODS, tak ji nenávidí. Nicméně zbytek vlastního tweetu by si měl Mirek Topolánek vzít za svůj. Až bude analyzovat další vítězství Babiše, pokud k němu dojde, měl by si vzpomenout na svůj výrok o Pirátech.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].