0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
29. 9. 20213 minuty

Svéprávný, leč nedůvěryhodný

Proč se pirátský kandidát na ministra zdravotnictví Ondřej Dostál nenechal očkovat proti covidu - a proč je to špatně

“Nic vám po tom není,” vzkázal minulý týden médiím prostřednictvím Twitteru odborník na zdravotnické právo a pirátský kandidát na budoucího ministra zdravotnictví Ondřej Dostál. Odpovídal tak na dotaz, zda je očkován proti covidu, a svůj postoj obhajoval právem na soukromí. Jedinou informací, kterou by se o něm lidé z hlediska veřejného zájmu měli dozvědět, je podle něj to, zda je jako potenciální ministr svéprávný, a tedy zda bude moci ve funkci dělat právní úkony.

Řada zdravotnických expertů Dostála za tento postoj kritizovala, ale nejdůležitější argumenty nezazněly nebo zapadly. Pro politiky -  i ty potenciální - neplatí jen striktní výklad práva, ale mnohem přísnější měřítka. Právník Dostál je jen jedním z několika kandidátů Pirátské strany na resort zdravotnictví, přesto na něj už sám souhlas s kandidaturou klade určité nároky. Ministr by měl být pro veřejnost autorita, někdo, s kým se lidé mohou ztotožnit a následovat jej. A debata o očkování je jednou z těch nejdůležitějších, které se teď vedou.

↓ INZERCE

I proto je snad ještě horší druhá část příběhu: že Dostál nakonec přiznal, že očkován není. To je úplně špatně. Ukončenou vakcinaci má v Česku zatím necelých 56 procent lidí a podíl se zvedá nesmírně pomalu. Denní počty očkovaných teď oscilují kolem deseti tisíc, přitom ještě na přelomu srpna a září byla čísla zhruba dvojnásobná a v druhé polovině června bylo denně očkováno dokonce přes 120 tisíc lidí. Vakcinace tedy zoufale potřebuje pozitivní impulsy, vzory, propagaci. To, co naopak nepotřebuje, je neočkovaný kandidát na ministra.

Ondřej Dostál svůj postoj ospravedlňuje prodělaným covidem (měl jej loni v prosinci) a protilátkami, jejichž hladinu si nechává opakovaně měřit. Jenže ohledně protilátek zatím věda nedospěla k jednoznačnému závěru. „U nemoci covid-19 zatím nemáme dost dat, abychom mohli říci, zda protilátky chrání, jaká výše protilátek je dostatečná ani jak dlouho ochrana trvá,“ uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO). Protilátky tedy nemohou nikoho osvobodit z dodržování protiepidemických opatření stanovujících podmínky, za kterých se mohou lidé setkávat.

Ale i pokud tuto debatu vynecháme, na věci to nic nemění. Imunologové doporučují očkování i lidem, kteří nemoc prodělali, takže Dostál v tuto chvíli nereprezentuje vědecký přístup k obraně proti pandemii – a to by potenciální ministr nepochybně měl.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].