Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Švejk v Tokiu

Česká olympijská výprava zažívá v japonské metropoli střet s realitou skutečných proticovidových opatření

Lékař olympijského týmu Vlastimil Voráček  • Autor: ČTK
Lékař olympijského týmu Vlastimil Voráček • Autor: ČTK

Že budou světová média věnovat takovou pozornost české účasti na olympiádě v Tokiu dokonce ještě před zahájením her, nikdo nečekal: „Český tým předmětem vyšetřování kvůli klastru případů nemoci covid-19,“ oznamuje například list USA Today. Dále list jmenuje neočkovaného lékaře, který byl na covid pozitivně testován hned při příletu do Tokia, a s údivem cituje jeho loňská slova, že šíření nemoci lze bránit kloktáním ústní vodou. Zmiňuje také skutečnost, že podle českých médií ne všichni cestující na palubě charterového letu do Tokia měli na obličeji respirátory.

Podrobnosti kolem letu budou – doufejme – vyšetřeny, ale už teď je jasné, že jsme tu svědky mimořádné ostudy a také neuvěřitelné bezohlednosti vůči organizátorům her. Neočkovaný lékař prostě neměl na palubě speciálu co dělat. Nutit kohokoliv k očkování je problematické, na druhou stranu letět za peníze daňových poplatníků na olympiádu není žádné základní lidské právo. Tuzemští organizátoři české účasti měli jednoznačně požadovat, aby veškerý personál kolem sportovců včetně trenérů, lékařů, masérů i dalších činovníků očkován byl.

U sportovců samých je debata složitější, nechuť riskovat případné vedlejší účinky před olympiádou lze pochopit. Přesto i olympionici naočkováni být mohli, například jednodávkovou vakcínou nebo díky tomu, že by dostali v očkovací kampani přednost podobně jako učitelé či zdravotníci. Argument, že i očkovaný plážový volejbalista Ondřej Perušič měl v Tokiu pozitivní test, nic neřeší. Jednak nevíme, jestli měl očkování ukončené, ale i pokud ano, podobnou smůlu prostě vyloučit nelze. Pokud by však byli očkováni i všichni ostatní v letadle, průšvih by jistě nenabobtnal do takových rozměrů.

Testy na letišti v Tokiu • Autor: REUTERS
Testy na letišti v Tokiu • Autor: REUTERS

Nejde tu nicméně jen o sportovce a olympiádu. Kauza je odrazem neochoty velké části zdejší veřejnosti vnitřně si připustit, že covid je vážná nemoc, která navíc v poslední době zmutovala do mimořádně nakažlivé podoby. Žijeme v zemi, kde sice platí přísná nařízení ohledně nutnosti mít test nebo očkování v restauracích, divadlech, kinech, bazénech, ubytovacích zařízeních a podobně, ale málokdo je kontroluje a dodržuje. Někteří lidé proto ani netuší, že taková povinnost vůbec existuje, nebo že například už nestačí být očkován jen první dávkou vakcíny.

A proč by vůbec měli něco dodržovat, když na ně i velká část elit pomrkává s tím, že koronavirus je jen chřipečka? Známou autora tohoto komentáře nedávno lékař v ordinaci vyzval, aby si sundala roušku (kterou sám neměl), i když to povaha vyšetření nevyžadovala. „Máte snad tuberu?“ ptal se jí pohrdavě - a na její námitku, že covid má v Česku za uplynulý rok na svědomí více než 30 tisíc zemřelých, opakoval známou dezinformační lež, že na chřipku tu umírá ročně 20 tisíc lidí (ve skutečnosti jsou pomocí testů na přítomnost chřipkového viru dokumentovány jen stovky případů a odhady mluví zhruba o 1500 zemřelých ročně).

Ani naše olympijská výprava nejspíš nepodlehla „zhoubné ideologii covidismu“, před níž varuje bývalý prezident Václav Klaus. A v Tokiu teď vidíme střet české bohorovnosti s precizní  japonskou ochranou proti šíření nemoci. Podle zpráv z místa jsou účastníci her neustále testováni, roušky smějí odkládat v podstatě jen v hotelovém pokoji a jejich vzájemný kontakt (a kontakt s místními) je omezen na naprosto nezbytné minimum. Víra, že se tím nějak po česku prošvejkují, jíž část naší výpravy před odletem patrně propadla, byla dost naivní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].