Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Putin se bojí hackerů a má proč

Rusko odpojuje internet od zbytku světa, aby mohlo kontrolovat své občany

Ilustrační foto • Autor: Globe Media /  Reuters
Ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

Od pátku nebudou mít Rusové přístup ke světovému internetu. Kreml své občany odstřihne od informací ze světa, sociálních sítí, služeb, e-shopů či mailové komunikace. Podle bezpečnostních institucí, soukromých i státních, je to definitivní rozhodnutí Kremlu a tamní ministerstvo pro digitalizaci a média vydalo příslušné rozhodnutí. Ruský cenzurní úřad už odpojil od ruských sítí Facebook a částečně i Twitter.

První, čeho chce Putin podle expertů dosáhnout, je téměř absolutní kontrola nad tím, jaké informace občané Ruska dostávají. Odstřiženy budou i externí zdroje – Rusové se nedostanou na weby s jinými koncovkami než.ru a na otevřených stránkách se jim nebudou zobrazovat žádné „vedlejší produkty“ jako reklama nebo odkazy. Pro ruský úřad, který spravuje tamní domény, bude zároveň mnohem jednodušší kontrolovat, co který jedinec na svém počítači dělá. Diktátor Putin prostě odřízne své občany od svobodných informací a bude jim „vidět do hlavy“.

Dalším bonusem, který odstřižení internetu přinese Moskvě, je podstatně větší šance ubránit se kybernetickým útokům. Skupina hackerů Anonymous v posledních dvou týdnech ukázala své možnosti: napadla řadu ruských serverů včetně televizních kanálů, odvysílala ukázky z kremelské agrese na Ukrajině, napadla i servery, které jsou propojeny s ruskými špionážními družicemi a systémy navádějící rakety dlouhého doletu na cíl.

Anonymous mají jednu výhodu. Jde o volně operující skupiny mnoha hackerů po celém světě a mohou být mezi nimi i Rusové. Anonymous nemají základnu ani žádné webové stránky, výsledky útoků zveřejňují na Twitteru nebo vůbec. Pod akce skupiny se přitom dají skrýt operace jiných hackerů, třeba i státních ze zemí NATO, nebo dokonce Číny, Indie a Izraele. Soustředěné kybernetické útoky by dokázaly položit Moskvu na lopatky.

Putin odstřižením internetu získá ještě jeden bonus. Zatímco ruská síť bude pro hackery hůře dostupná, světová síť bude pro ruské státní a vojenské hackery stále otevřená. Rusové budou mít skrze počítače po celém světě možnost stále útočit, což především na Ukrajině také dělají.

Ruské odpojení od světové sítě není velkým překvapením. Podle expertů se na ně připravuje minimálně od roku 2015. Před necelými třemi lety si už Rusko částečné odpojení vyzkoušelo. Dění na ruském internetu už řadu měsíců ukazuje uzavírání tamní sítě a svět měl možnost se na tuhle variantu připravit. Připravily se vojenské kybernetické jednotky, výrobci IT technologií, dodavatelé internetových zabezpečení, ale i hackeři.

Dnes o tom nikdo nemluví na mikrofon, protože kybernetický vojenský, zpravodajský a soukromý svět je velmi úzce propojen a kybernetické operace je nutné vést společně. Vojenská kybernetická obrana nemůže fungovat bez využití sítí, serverů a uzlů provozovaných soukromníky. Ruské servery a sítě budou napadnutelné obtížněji, ale stále je podle expertů možné i tamní uzavřenou sít těžce narušit včetně vojenských zařízení.

Velmi zjednodušeně. Aby mohl Putin kontrolovat skrze vlastní síť své občany, potřebuje, aby síť a počítače byly co nejméně zabezpečené a aby aktivity na nich byly co nejméně a slabě šifrovány. Jinými slovy: aby se dostal do hlav svých občanů, nechává ruský kybernetický prostor mnohem zranitelnější. Což je šance pro Anonymous – tedy pro kohokoli, kdo se k téhle značce přihlásí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].