Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Proti Norsku. Za ruský plyn

Je prezident Zeman zastáncem dětí, nebo ruských dodávek plynu?

Směr Moskva, nasedat • Autor: Milan Jaroš
Směr Moskva, nasedat • Autor: Milan Jaroš

Prezident Miloš Zeman se projevil poměrně ostře ve sporu o děti Michalákovy. Norské úřady rozhodly, že synové zůstanou v Norsku a že jejich česká matka na ně ztratila nárok. Zeman obvinil „Norsko“ z bezcitného přístupu a rozhodl se jednat: nepozval norskou velvyslankyni na státní hradní oslavu výročí založení Československa. Přítel pana Patizona nad tím chvíli uvažoval, a pak jej napadla následující konstrukce.

Citujeme: Když vidím hradního pána, jak se této kauze začal  s vervou věnovat - tak si myslím, že to je zčásti jeho populismus, aby se ukázal jako otec národa. Ale mám také podezření, že to může mít i jiný cíl, a to vyhrotit vztahy s Norskem - z důvodu toho, že tato země může alternovat ruské dodavatele plynu do Evropy. Možná slyším trávu růst, ale dovedu si představit, že z jakéhokoliv zhoršení vztahů mezi Českem a Norskem budou mít jistě radost třeba v Gazpromu a Kremlu. Hmmm, co asi v tomto kontextu našeptává prezidentovi jeho energetický poradce a „diplomat“ Martin Nejedlý?

Ano, možná je to dost divoké. Ale z dostupných čísel vyplývá několik skutečností. Norsko se loni stalo největším dodavatelem zemního plynu do západní Evropy. Vystřídalo tak na této pozici Rusko. Norsko dotahuje Rusko i v objemu dodávek plynu do zemí Evropské unie, přestože se Rusové snaží mít enormní vliv na trhy někdejších satelitů Sovětského svazu. Rusové dodávají do EU 42 procent plynu, Norové už 38 procent plynu a jejich podíl stále stoupá.

Je pravda, že v Česku má zatím Rusko v dodávkách plynu neotřesitelnou pozici. Tři čtvrtiny v Česku spotřebovaného plynu přicházejí z Ruska, norské dodávky představují jen pětinu spotřebovaného plynu. A zatím to nevypadá, že by se v následujících letech ten poměr nějak změnil, nebo že by Norové chystali v Česku významnou obchodní ofenzívu.

Nicméně na druhou stranu i laický znalec fungování ruských tajných služeb ví, že se snaží využít cokoli ve svůj prospěch; a hlavně, že jsou trpělivé a pracují s dlouhodobým výhledem. A že tzv. aktivní opatření – tedy zpravodajské vytváření podmínek, které jsou výhodné pro Kreml – patří mezi nejúspěšnější zbraně tamních tajných služeb.

Tedy netvrdíme, že pan Nejedlý pracuje pro ruské tajné služby a netvrdíme ani to, že se jimi nechává manipulovat prezident Zeman. Na to nejsou důkazy. Ale opět řečí tajných služeb: relevance úvahy přítele pana Patizona je poměrně vysoká, určitě se pohybuje kolem padesáti procent.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].