0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
4. 10. 20223 minuty

Proč nepoučitelný Putin na Ukrajině prohrává

Ruský prezident přes dosavadní neúspěchy pořád staví politické cíle nad vojenskou taktiku

Ukrajinská ofenziva na Ukrajině úspěšně pokračuje. Po osvobození tisíců kilometrů čtverečních a stovek měst a vesnic v Charkovské oblasti Ukrajinci před několik dny získali důležité město Lyman, kde padly dva tisíce ruských vojáků a další byli zajati. Nejde jen o početní oslabení ruské armády, z Lymanu lze kontrolovat přechod přes řeku Severní Doněc, za kterou Rusko upevňovalo svoje pozice. Kyjevu se tak otevírá prostor na postup do Luhanské oblasti a může časem znovu získat města i Lysyčansk a Severodoněck. V červnu se o ně vedly tvrdé boje a Rusko je dobylo.

Posuny jsou vidět i u města Cherson, jednoho z prvních, které Rusové po vpádu na Ukrajinu v únoru a březnu ovládli. Cherson leží na řece Dněpr nedaleko Černého moře; kdo ho kontroluje, do velké míry ovládá přístupové cesty na Rusy anektovaný poloostrov Krym. Ukrajinci o prázdninách vzbudili v Rusech pocit, že právě Cherson bude hlavním cílem jejich ofenzivy, Rusové sem přesunuli část svých jednotek z Charkovské oblasti a Donbasu, kde si tak odkryli záda. To Kyjevu umožnilo prolomit na východě jejich obranu a rychle postupovat.

↓ INZERCE

Cherson přitom Ukrajina nikdy nevzdala. Jen na jeho získání oproti vzbuzenému očekávání nesoustředila tolik kapacit a energie. Ukrajinci nicméně kolem Chersonu pravidelně ostřelovali mosty přes Dněpr, výrazně je poškodili, a Rusům tak zhoršili logistiku a přerušili zásobovací cesty. Po vyčerpání na východě to vedlo k oslabení ruských jednotek v oblasti a jejich demoralizaci. Mluví se o tom, že tamní velitelé nedávno žádali Moskvu o možnost stažení, ale Vladimir Putin to zamítl. Ukrajinci tady teď zvýšili tlak, osvobozují kolem Chersonu další území a stahují kolem města smyčku.

Původním cílem ruského prezidenta Vladimira Putina bylo podrobit si za tři dny celou Ukrajinu, pak alespoň Donbas  - ale i když se nic z toho nepovedlo, zjevně se z toho nepoučil. Jak upozornil například vojenský analytik Lawrence Freedman, stále nadřazuje politické cíle nad vojensko-strategickými (i v té míře, v jaké jsou neorganizovaní Rusové schopni). Čím dál častěji se tak objevují například zprávy, že rozhoduje místo velitelů.

Když Ukrajinci v létě nebyli schopni ubránit Lysyčansk a Severodoněck, strategicky se odsud stáhli. Opak by znamenal enormní krveprolití a Kyjev potřeboval muže „ušetřit“ ochránit pro okamžik, kdy se ruská armáda v opotřebovávací válce vyčerpá. A to se nyní děje. Ukrajinská armáda se nebojí opakovaně vyklízet pozice a vytvářet si tak jinde obranné linie. To jí také umožňuje to nasazovat jednotky tam, kde je skálopevně přesvědčena o šancích na průlom.

Rusové postupují opačně, Putin svým velitelům zjevně zakazuje řídit se vojenskou strategii: v Lymanu tak museli jeho vojáci zemřít, protože v Moskvě právě pronášel projev o připojení části okupovaných území Ukrajiny k Rusku a nedovolil armádě z města odejít, dokud to ještě bylo možné. Putin nechtěl vypadat slabě, jeho muži proto zemřeli. Podle expertů je ještě brzy mluvit o celkovém obratu ve válce, ale právě Putinovo velikášství je faktorem, který může zásadně přispět k porážce Ruska na Ukrajině.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].