Russia's President Putin at Vostok 2018 military exercises in Transbaikal Territory
Ruský prezident Vladimir Putin • Autor: Profimedia

Ukrajinská ofenziva na Ukrajině úspěšně pokračuje. Po osvobození tisíců kilometrů čtverečních a stovek měst a vesnic v Charkovské oblasti Ukrajinci před několik dny získali důležité město Lyman, kde padly dva tisíce ruských vojáků a další byli zajati. Nejde jen o početní oslabení ruské armády, z Lymanu lze kontrolovat přechod přes řeku Severní Doněc, za kterou Rusko upevňovalo svoje pozice. Kyjevu se tak otevírá prostor na postup do Luhanské oblasti a může časem znovu získat města i Lysyčansk a Severodoněck. V červnu se o ně vedly tvrdé boje a Rusko je dobylo.

Posuny jsou vidět i u města Cherson, jednoho z prvních, které Rusové po vpádu na Ukrajinu v únoru a březnu ovládli. Cherson leží na řece Dněpr nedaleko Černého moře; kdo ho kontroluje, do velké míry ovládá přístupové cesty na Rusy anektovaný poloostrov Krym. Ukrajinci o prázdninách vzbudili v Rusech pocit, že právě Cherson bude hlavním cílem jejich ofenzivy, Rusové sem přesunuli část svých jednotek z Charkovské oblasti a Donbasu, kde si tak odkryli záda. To Kyjevu umožnilo prolomit na východě jejich obranu a rychle postupovat.

Reklama
Reklama

Cherson přitom Ukrajina nikdy nevzdala. Jen na jeho získání oproti vzbuzenému očekávání nesoustředila tolik kapacit a energie. Ukrajinci nicméně kolem Chersonu pravidelně ostřelovali mosty přes Dněpr, výrazně je poškodili, a Rusům tak zhoršili logistiku a přerušili zásobovací cesty. Po vyčerpání na východě to vedlo k oslabení ruských jednotek v oblasti a jejich demoralizaci. Mluví se o tom, že tamní velitelé nedávno žádali Moskvu o možnost stažení, ale Vladimir Putin to zamítl. Ukrajinci tady teď zvýšili tlak, osvobozují kolem Chersonu další území a stahují kolem města smyčku.

Čtěte také: Takovou korupci jako na útěku před mobilizací jsem nezažil

Původním cílem ruského prezidenta Vladimira Putina bylo podrobit si za tři dny celou Ukrajinu, pak alespoň Donbas  - ale i když se nic z toho nepovedlo, zjevně se z toho nepoučil. Jak upozornil například vojenský analytik Lawrence Freedman, stále nadřazuje politické cíle nad vojensko-strategickými (i v té míře, v jaké jsou neorganizovaní Rusové schopni). Čím dál častěji se tak objevují například zprávy, že rozhoduje místo velitelů.

Když Ukrajinci v létě nebyli schopni ubránit Lysyčansk a Severodoněck, strategicky se odsud stáhli. Opak by znamenal enormní krveprolití a Kyjev potřeboval muže „ušetřit“ ochránit pro okamžik, kdy se ruská armáda v opotřebovávací válce vyčerpá. A to se nyní děje. Ukrajinská armáda se nebojí opakovaně vyklízet pozice a vytvářet si tak jinde obranné linie. To jí také umožňuje to nasazovat jednotky tam, kde je skálopevně přesvědčena o šancích na průlom.

Rusové postupují opačně, Putin svým velitelům zjevně zakazuje řídit se vojenskou strategii: v Lymanu tak museli jeho vojáci zemřít, protože v Moskvě právě pronášel projev o připojení části okupovaných území Ukrajiny k Rusku a nedovolil armádě z města odejít, dokud to ještě bylo možné. Putin nechtěl vypadat slabě, jeho muži proto zemřeli. Podle expertů je ještě brzy mluvit o celkovém obratu ve válce, ale právě Putinovo velikášství je faktorem, který může zásadně přispět k  porážce Ruska na Ukrajině.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte