Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Z Hradu pod drobnohled. Prezident odhalil nového předsedu Nejvyššího soudu

Miloš Zeman vůbec nevysvětlil, proč se jím podle jeho výběru stal Petr Angyalossy

Soudce Petr Angyalossy
Soudce Petr Angyalossy • Autor: ČTK

Prezident Miloš Zeman napínal obec, kterou zajímá spravedlnost, do posledního okamžiku. Ani ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ani většina vysokých soudních funkcionářů, tedy předsedů různých soudů, nevěděla, koho bude v středu jmenovat do pozice nového předsedy Nejvyššího soudu. Nakonec to Miloš Zeman na krátké hradní ceremonii prozradil – stane se jím soudce Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Přísný muž s pověstí seriózního a pracovitého odborníka, jenž soudil většinou násilnou trestnou činnost.

Nicméně způsob jeho jmenování je vysoce nedůstojný. Ani prestižní právníci se právě kvůli utajování nemohli účastnit debat, kdo by mohl být nejvhodnějším kandidátem. Proces výběru kritizovala i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Vypadá to, že jméno si dohodl Zeman se svými nejbližšími, tedy Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým. A jak známo, ten první se proslavil před časem telefonáty soudcům Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu - a snažil se sondovat či možná ovlivnit rozhodnutí soudů, jež byla v nějakém zájmu Hradu.

Reklama
Reklama

Petr Angyalossy, jenž vystřídal Pavla Šámala, může mít tu nejlepší pověst – ale v tento okamžik bude zkoumán, zda není tím člověkem, který jednou Vratislavu Mynářovi telefon zvedne a třeba mu vyjde vstříc. To není obvinění nového předsedy Nejvyššího soudu, jen spekulace, kterou vyvolává prezident svého způsobem výběru a jeho nulovým zdůvodněním. A justice by proti tomu měla silně protestovat. Ne proti novému předsedovi, ale dát prezidentovi najevo, že jeho postup byl vadný. Příští rok bude Zeman jmenovat předsedu Nejvyššího správního soudu i některé krajské soudce - a lze si stěží představit, že by opět zvolil tuto utajenou metodu, jíž si možná dodává pocit nadřazenosti a naplňuje svou oblíbenou potřebu dráždit okolí.

Tedy ještě jednou, Petr Angyalossy je seriózní soudce. Bude to však mít „zásluhou“ způsobu svého jmenování hodně těžké - a bude pod velkým drobnohledem kolegů i veřejnosti.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte