Překvapivý odchod Nejvyššího státního zástupce. Pavel Zeman předběhl Marii Benešovou
 
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman • Autor: ČTK, Šulová Kateřina

Pavel Zeman byl v posledních měsících otrávený a demotivovaný. V kuloárech státního zastupitelství to nebylo žádným tajemstvím. Ani to, že se chystá letos ve funkci skončit. Přesto je pro všechny velkým překvapením, že odchod ohlásil tak brzy a nepočkal do voleb, jak se očekávalo.

Zeman ve svém rezignačním dopisu údajně žádné důvody nesdělil. O tom, že se chystá odejít, nevěděla podle svého vyjádření ani ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se ho přitom snažila od svého nástupu do funkce před dvěma lety z postu dostat. Teď ji Pavel Zeman předběhl.

Reklama
Reklama

Státní zástupci mluvili v posledních týdnech o tom, že je jejich šéf nespokojený. Důvody ale nebyly jasné ani jim. Mluvilo se o tom, že mu nestále někdo z vládních úředníků, především z ministerstva spravedlnosti, předhazoval ne zcela konkrétní chyby. Ministryně slibovala podat na něj kárné řízení za údajné překročení kompetencí při informování o vrbětickém teroristickém aktu. Právní nesmyslnost kárného řízení ale potvrdili jak premiér Andrej Babiš, tak ten, jehož kompetenci měl neoprávněně suplovat – brněnský krajský státní zástupce Jan Sladký, jehož lidé dohlížejí na vyšetřování vrbětického výbuchu.

Překvapivě brzký odchod Pavla Zemana by nicméně neměl ohrozit stabilitu státního zastupitelství. Deset let byl jako persona velkou záštitou férového fungování systému a žalobci jsou v dobré kondici. Většina z nich si přesto klade tytéž otázky: Co bude dál a kdo Pavla Zemana nahradí po 30. červnu, kdy definitivně skončí? Podle informací Respektu by to měl být jeho náměstek Igor Stříž - ale měl by být vládou jen pověřen, dokud se nenajde definitivní náhrada. Tou může být i sám Stříž, nicméně o post se asi rozehraje velká politická bitva.

Vláda chtěla poslat státního zástupce Zemana do OSN

Pavel Zeman nebyl oblíbencem Hradu, potažmo tedy ani Marie Benešové. A jeho už  tak nízká obliba na Hradčanech padla na dno poté, co žalobci obvinili správce lánské obory Miloše Baláka, blízkého spolupracovníka prezidentského kancléře Vratislava Mynáře. Pokud jde o premiéra, tomu se zase určitě nelíbilo, když Pavel Zeman před rokem a půl obnovil trestní řízení ve věci Čapího hnízda, krátce předtím odloženého žalobcem Jaroslavem Šarochem.

Především díky své prestiži však Pavel Zeman nebyl nikdy odvolán. Premiér ani ministryně spravedlnosti si  na to netroufli kvůli jeho jménu i úctě v systému žalobců, i když k tomu měli kompetence. Je tedy dost možné, že vládní politici začnou hledat povolnějšího kandidáta či kandidátku. V tomto ohledu by tak měla zpozornět opozice, i když na jmenování nového Nejvyššího státního zástupce nemá na vliv; s největší pravděpodobností ho však bude mít po volbách.

Ani pro ty povolnější žalobce každopádně nebude asi jednoduché přijmout v létě post, ze kterého by jim na podzim hrozilo odvolání – pokud ho tedy někdo nepřijme jen proto, aby udělal na státním zastupitelství špinavou práci a vyměnil vládě a Hradu nepohodlné funkcionáře počínaje Lenkou Bradáčovou.

Je tedy pravděpodobné, že od léta žalobce opravdu povede Igor Stříž, což by bylo pokračování trendu Pavla Zemana. Možná bude skutečně jen pověřen, to znamená, že nebude mít řadu kompetencí, které má plnoprávný šéf, třeba nemůže dávat kárné žaloby. A s výběrem nového šéfa se počká do voleb, jak teď ostatně požaduje i opozice. V každém případě je tu mnoho možností - a nemá smysl věštit, jak se zachová Hrad, Benešová nebo Babiš.

Pavel Zeman však skončil snad v ten nejméně vhodný okamžik – jeho podřízení si jistě s vrbětickou kauzou poradí, ale dohady, proč odešel krátce po jejím zveřejnění, mohou vzbudit v médiích i u veřejnosti v této nestabilní době hodně rozporuplné dohady a nálady.

Čtěte také: Babiš bude dál stíhán za Čapí hnízdo

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte