Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Přece jen 12 let s Babišem?

Kyvadlo předvolebních preferencí vrací do čela ANO, ale jméno vítěze tentokrát nebude podstatné

Andrej Babiš ještě jako  ministr financí vítá na Čapím hnízdě prezidenta Miloše Zemana; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Andrej Babiš ještě jako ministr financí vítá na Čapím hnízdě prezidenta Miloše Zemana; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Pokud by se nyní konaly parlamentní volby, zvítězilo by v nich velmi pravděpodobně hnutí ANO. Již třetí průzkum v krátké době (nejnověji Median) totiž signalizuje, že nálada mezi českými voliči se opět mění. Skončil zimní a jarní vzestup Pirátů a STAN, který naznačoval blížící se konec osmiletého vládnutí Andreje Babiše a výraznou změnu v čele vlády.

Nedávné oznámení Miloše Zemana, že je jako prezident rozhodnut ignorovat případné vítězství jedné ze dvou opozičních koalic a bez ohledu na výsledky jmenuje premiérem svého spojence Babiše, pak mění pohled i na předvolební průzkumy. Pokud je Zeman odhodlán svůj plán splnit, je celkem lhostejné, kdo skončí první na pásce. Premiérem bude jmenován tak jako tak Babiš - a bude rozhodovat počet mandátů zemanovské koalice. Zásadní přitom velmi pravděpodobně budou počty mandátů stran těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Jejich výsledky lze nyní přitom jen těžko odhadnout. Jistou pozici drží pouze Okamurova SPD, která dlouhodobě vykazuje výsledky voličských preferencí kolem deseti procent. Komunisti a sociální demokracie ale oscilují kolem pěti procent a není jasné, jestli se do parlamentu dostanou. Jejich mandáty přitom budou pro Babiše klíčové. O účasti komunistů v babišovské koalici nelze pochybovat, zvlášť pokud bude na jejím vytváření usilovně pracovat Zeman (což už se děje). S opětovným spojením s Babišem zjevně počítají i sociální demokraté, kteří se v počínající kampani vymezují vůči pravici, nikoliv vůči ANO, které je přitom jejich největším konkurentem v boji o klíčové hlasy seniorů.

Ještě důležitější ale může být pro Babiše v konečných součtech nový černý kůň, Přísaha. Ta zřejmě sbírá voliče, kteří netouží mít za premiéra ani Babiše, ani Bartoše - a už poměrně zřetelně míří nad kritickou pětiprocentní hranici. Dokonce se možná ukazuje, že k Přísaze nyní přechází přízeň voličů, kteří v zimě a na jaře pomohli vytáhnout Piráty se STAN do čela pelotonu. A pokud lídr Přísahy Robert Šlachta neudělá nějakou botu, už se ke koalici Piráti-STAN nevrátí.

Jde samozřejmě o pouhé spekulace. Jejich naplnění ovlivní i další vývoj epidemie, těžko už ovšem možný vývoj kolem nekonečného trestního stíhání Babiše, které se zdá být jeho voličům lhostejné. Rovněž bude podstatné, v jakém počtu se Babišovi povede dostat k volbám ty Zemanovy voliče, kteří obvykle nehlasují, ale prezident je v roce 2018 dokázal zmobilizovat svými migranty. To samé teď proto zkouší Babiš. Lze také čekat, že Zeman Babišovi v kampani pomůže ještě víc, než dosud dělá. Může například říct svým voličům, že prohra Andreje Babiše povzbudí Piráty a spol. k pokusu prezidenta odvolat. A jediná cesta, jak tomu zabránit, znamená přijít k volbám a hodit Babišovi hlas.

Podzimní volby se tak opět do značné míry stávají bojem o Zemana - o něj osobně a samozřejmě o jeho temný odkaz, který v případě Babišova premiérství bude moct ještě víc než rok podle libosti upevňovat. Proto není tak podstatné, že Babiše samotného nesrazil na kolena obří střet zájmů, skandály jeho spolustraníků ani katastrofální výsledky jeho vlády. Volby rozhodne to, jak se jemu a Zemanovi podaří v parlamentu udržet hradní spojenectví komunistů, neonacistů a sociálních demokratů - a zda se k němu rozhodne přidat policejní veterán vstupující do politiky Šlachta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].