Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Poslední šance ministra Rakušana

Šéf STAN musí vybrat člověka, který po rezignaci Petra Mlejnka rozvědce navrátí legitimitu a důvěryhodnost. Jinak se ukáže, že na svou funkci nestačí

Vít Rakušan • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal
Vít Rakušan • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal

Výběr Petra Mlejnka ředitelem civilní rozvědky UZSI byla trefou vedle. Ministr vnitra Vít Rakušan na něm trval i poté, co od něj věděl, že se opakovaně stýkal s hlavním aktérem korupčního případu Dozimetr Michalem Redlem, kterého policie zadržela a je nyní ve vazbě. Když to vyšlo veřejně najevo a Mlejnek už byl v křesle, ministr, premiér i vláda museli tenhle krok dokola vysvětlovat, místo aby veřejnosti intenzivněji a srozumitelně prezentovali, co chtějí dělat s rostoucími cenami energií.

Kvůli neochotě ministra Rakušana včas nahlédnout chybu pak opozice vyvolala i hlasování o nedůvěře vládě. Tlak na kabinet neúměrně narůstal. Mlejnek mu ve středu nabídl únikovou strategii, když serveru Lidovky.cz oznámil svůj odchod.

Rozvědka, která má za úkol provádět operace v zahraničí a ochraňovat bezpečnost státu, se poslední dobou zabývala hlavní turbulencemi kolem svého ředitele. Oslabená přitom byla již z minulosti, kdy v jejím čele stály nevýrazné figury; část z nich se ani nedomluvila anglicky, další čelí korupčním podezřením. Schopní lidé ze služby mezitím frustrovaně odcházeli.

Ministr Rakušan se na destabilizaci rozvědky spolupodepsal špatnou volbou a má nyní poslední šanci to napravit. Měl by vybrat člověka, který pomůže službě získat legitimitu a důvěryhodnost svým nezpochybnitelným jménem, čitelnou veřejnou stopou, západní orientací a mravní bezúhonností. A to nejen směrem k veřejnosti v důsledku aktuální kauzy, ale i směrem dovnitř vůči svým lidem a stejně tak navenek k partnerům - jak dalším službám v Česku a zahraničí, tak (potenciálním) zdrojům.

Jednou z takových figur je Jan Paďourek: v rozvědce dlouho působil, zná ji zevnitř, zná dobře i Rusko, které nás nejvíc ohrožuje. Má za sebou odbornou publikační činnost, každý si snadno může dohledat jeho názory. Paďourek nebo kdokoliv podobný - a takoví lidé tu jsou - by se pak měl obklopit mladšími kolegy, a vyslat tak signál, že služba není kariérně neprostupná.

Naprostou nutností by mělo být, že dotyčný bude mít už v kapse nejpřísnější prověření od Národního bezpečnostního úřadu na stupeň Přísně tajné, aby nikdo nemohl zpochybňovat jeho kontakty. Čas na jednání má Rakušan v řádu dní. Opak znamená, že na svou funkci nemá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].