Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Pochvala poslancům s výhradou

Novela volebního zákona prošla sněmovnou bez korespondenční volby

Ilustrační foto • Autor: ČTK, Ožana Jaroslav
Ilustrační foto • Autor: ČTK, Ožana Jaroslav

Poslanci schválili novelu volebního zákona. Od rozhodnutí Ústavního soudu, že zákon diskriminuje menší strany kvůli velikosti volebních obvodů a specifickému přepočtu hlasů, a je tudíž nutné ho změnit, uběhly dva měsíce a pár dnů. Takovou rychlost nikdo na počátku nečekal. Teď normu musí ještě schválit Senát, ale protože byla podoba novely prodiskutována dopředu oběma komorami, neměl by to být problém.

Poslanci zůstali u čtrnácti volebních obvodů, změnily se kvóty pro koalice: dvojkoalice musí ke vstupu do sněmovny získat osm procent, trojkoalice (a vícekoalice) jedenáct procent hlasů. Přepočet hlasů na mandáty má sice opět zvýhodnit úspěšnější strany či koalice, ale podstatně méně, než platilo v posledních volbách. Potud pochvala. Neprošla nicméně především opozicí navrhovaná změna na právo českých občanů žijících v zahraničí volit korespondenčně. Proti byla vládní koalice, přestože má korespondenční volbu ve svém programovém prohlášení - a především SPD.

Neznáme přesné počty českých občanů, kteří žijí v zahraničí a mají právo volit. Podle údajů ministerstva zahraničí je jich 200 - 250 tisíc. Do sněmovny z nich v říjnu 2017 volilo 10 tisíc, v prezidentské volbě o rok později ze zahraničí volilo 18 tisíc lidí. Tak málo, protože volba v zahraničí je komplikovaná.

Volí se na zastupitelských úřadech. Češi, kteří mají trvalý pobyt v Česku, ale jsou v zahraničí třeba na stáži, potřebují voličský průkaz vydaný obecním úřadem v místě bydliště. Češi, kteří mají trvalý pobyt v zahraničí, se musí na zastupitelských úřadech zaregistrovat minimálně 40 dnů dopředu. Ovšem cesty na zastupitelské úřady ve volební dny zaberou čas a peníze, v některých případech hodně času a peněz - a tak tito voliči na své právo většinou rezignují. Právo volit korespondenčně by zřejmě zvedla volební účast zahraničních občanů Česka několikanásobně.

Zahraniční voliči odevzdávají hlasy především zavedeným demokratickým stranám – jak říkají výsledky z minulých let. Takže je pochopitelné, že vládní koalice, komunisté a SPD korespondenční volbu torpédovali. Třeba podle Radima Fialy z SPD hrozí volební podvody podobně jako v USA (kde podobně argumentoval Donald Trump, ale soudy to odmítly). Fialův zájem je však jinde - stejně jako všech protikorespondenčních stran.

Volební zákon říká, že se hlasy voličů ze zahraničí započítají v jednom kraji. Určuje se losem, letos to padlo na Ústecký kraj. Tam má silnou podporu SPD, ale také další populistické strany. V kraji se hraje sice jen o 13 mandátů, ale vyšší účast ze zahraničí by asi převálcovala místní voliče. Vládní koalice často stojí na většině pár hlasů. Zjednodušeně: zahraniční voliči v Ústeckém kraji by mohli rozhodnout volby na úkor stran a hnutí, které mají dnes ve sněmovně většinu.

Fakt je, že řadě českých občanů bude odepřena v podzimních volbách možnost hodit svůj hlas. Neplatí „volit mají doma, a když tu nežijí, tak ať nemluví do místní politiky“. Což při projednávání ve sněmovně také padalo. Když si trochu zavěštíme, je dost možné, že po volbách přijde další ústavní stížnost - na nemožnost korespondenční volby. V globálním světě by měla mít šanci na úspěch.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].