Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Parkovat budeme SPOLU a všude

Favorit pražských voleb působí dojmem, že by už měl kampaň rád za sebou

Zahájení kampaně koalice Spolu před komunálními a senátními volbami • Autor: Milan Malíček / Borgis / Profi
Zahájení kampaně koalice Spolu před komunálními a senátními volbami • Autor: Milan Malíček / Borgis / Profi

Taková podivnost se ani v české politice často nevidí. Čtyři strany kandidující v Praze vyzvaly tento týden favorita komunálních voleb, koalici SPOLU, ať posílá do předvolebních diskusí svého lídra Bohuslava Svobodu. O něm se sice na předvolebních plakátech dočteme, že v jeho osobě konečně přijde do vedení města „schopný primátor“, ale po sérii nesrozumitelných nebo zjevně nesmyslných vyjádření koalice Svobodu raději odsunula stranou a začala do debat posílat méně známé náhradníky.

Pikantní přitom je, že SPOLU se bojí posílat do diskusí i svoji dvojku, Jiřího Pospíšila, který se zapletl do korupční aféry Dozimetr, a jeho soupeři by si zřejmě nenechali ujít příležitost o tom mluvit. Do debat tak přikrčená SPOLU posílá politiky z nižších pozic a doufá, že kampaň už rychle skončí. Ani tyhle politováníhodné manévry totiž zatím nemění očekávání, že SPOLU využije své vítězné vlny z loňských parlamentních voleb a získá v hlavním městě - kde už ODS i TOP 09 dlouho dominují -  nejvíc hlasů.

Největší zájem se tak soustřeďuje na to, zda k sobě do koalice přibere Babišovo ANO, nebo spíš Piráty, STAN a Prahu sobě. Ze slov lídrů SPOLU se to nepozná: jednou říkají, že upřednostní ANO (Svoboda), podruhé „koalici na vládním půdorysu“ (trojka na kandidátce Zdeněk Zajíček).

Všechno tohle lavírování každopádně posiluje rozpaky, co vlastně od ODS, TOP 09 a lidovců v Praze čekat. Není jasné, s kým chce SPOLU vést město, a jak dlouho ponechá v křesle primátora osmasedmdesátiletého Svobodu, když není dost dobrý na to, aby vystoupil v diskusích. Nejasnost vyvolává i to, jak se ODS coby hlavní síla SPOLU dokázala odstřihnout od svého nejúpadkovějšího období, kdy sice stavěla dálnici pod městem, ale zároveň zaváděla do českého politického slovníku pojem kmotři a kvůli skandálům typu Opencard zažila rekordní volební propad.

Na kandidátce SPOLU totiž stále figuruje například Alexandra Udženija, která se podílela na vedení města v časech, kdy chod města dusily všudypřítomné klientelistické vazby a nevýhodné smlouvy, kam se člověk podíval.

Bohuslav Svoboda kdysi pomáhal tvář ODS i města změnit, ale na nápaditou komunální politiku v jednom z nejhezčích měst Evropy to zjevně nestačí. SPOLU nedokáže ve svých programových tezích vypotit o mnoho víc než před čtyřmi, osmi nebo dvanácti lety, tedy že dostaví okruh, popostrčí digitalizaci nebo zavede univerzální povolení parkovat po celém městě.

Mít dobrý okruh kolem centra je jistě nezbytnost, člověk se však nedokáže ubránit dojmu, že pokud má být Praha příjemným a fungujícím městem budoucnosti, potřebuje nápaditější, a tedy asi méně ideologické vedení. A hit voleb - parkovací karta pro celé území Prahy? Ta jistě pomůže všem, kterým se nechce do metra, pro město samo se ale stane pastí. Všechny jen trochu atraktivnější čtvrti či ulice totiž promění v odstavnou plochu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].