Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentář: vysoké školy

Nejde jen o „únosce“ Ševčíka

Návrh na odvolání kontroverzního děkana posvětil akademický senát VŠE, je však třeba změnit zákon o vysokých školách

Miroslav Ševčík na zasedání akademického senátu VŠE 26. června 2023 • Autor: ČTK
Miroslav Ševčík na zasedání akademického senátu VŠE 26. června 2023 • Autor: ČTK

Miroslav Ševčík s největší pravděpodobností brzy skončí v čele Národohospodářské fakulty VŠE. To je zpráva, na kterou čeká akademický svět už dlouho. Intenzivně téměř rok od doby, kdy ho spřízněný fakultní senát schválil jako děkana. Ale v úhrnu je to otázka, která se vrací posledních deset až patnáct let, kdy se Miroslav Ševčík objevoval ve vedení Národohospodářské fakulty nebo využíval autoritu vysokoškolského vyučujícího a ekonomického experta, aby legitimizoval extrémní názory na demonstracích svolávaných dezinformátory či antisystémovými silami.

Návrh na jeho odvolání z děkanské funkce v pondělí večer posvětil velký akademický senát univerzity a vypadá to, že rektor Petr Dvořák tento krok skutečně udělá. Závěr je výsledkem procesu, který Dvořák nastartoval v březnu. Řada kontroverzí, kdy Ševčík psal například bývalým studentům, aby volili „jeho“ Trikolóru, tehdy vyvrcholila tím, že se zapojil do incidentu před Národním muzeem, kam se vydal dav protestující na Václavském náměstí proti vládním opatřením a podpoře Ukrajiny. Část demonstrantů se pokusila vniknout do muzea se záměrem strhnout ukrajinskou vlajku na jeho průčelí. Do střetu s policejními těžkooděnci se zapojil i Ševčík. Poté vysvětloval, že šel náhodou kolem a chtěl pomoci zraněnému.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].